İzsu, Efemçukuru Altın madeni ve Çamlı Barajı…

Yayın Tarihi 07 Ekim 2020

Efemçukuru İzmir’in üzümleriyle ve Avrupa’ya ihraç edilen özel mantarıyla meşhur bir belde. Efemçukuru’nu meşhur yapan bir özelliği ise tarihten geliyor. Yunan işgali zamanında köylülerin, efelerin direnişi ile Yunan askerinin giremediği sayılı yerlerden biri. Yani bağımsızlığına düşkün dedelerin torunları yaşıyor bu köyde.

Efemçukuru İzmir’in üzümleriyle ve Avrupa’ya ihraç edilen özel mantarıyla meşhur bir belde. Efemçukuru’nu meşhur yapan bir özelliği ise tarihten geliyor. Yunan işgali zamanında köylülerin, efelerin direnişi ile Yunan askerinin giremediği sayılı yerlerden biri. Yani bağımsızlığına düşkün dedelerin torunları yaşıyor bu köyde.

Bu köye bir gün “başınıza talih kuşu kondu” dendi ve altın madeni bulunduğu söylendi. Kanadalı altın şirketi bir kısım araziyi devletten, bir kısmını köylülerden tahsis ederek madeni çıkarmaya başladı.

Oysa köylülerin çoğu üzüm bağlarının yok edilmesine yol açacak altın madenine karşı çıkıyordu. “Bizim üzümümüz babamızdan, dedelerimizden kaldı, bizden sonra da torunlarımıza kalacak, bizim altınımız aslında üzümümüz, nesiller boyu yetecek servete sahibiz, altıncılar doğayı tahrip edip gidecekler, altıncıları istemiyoruz” diyerek Bergama Ovacık siyanürlü altın madeni çıkarmaya karşı olan Elele hareketi ile birlikte her türlü yasal mücadele yoluna koyuldular. Davalar açıldı ve bugüne gelindi.

Efemçukuru’ndaki madenci şirket kapasite artırımı için başvurdu. Doymak bilmeyen altın hırsı ile mücadele kolay değildi ve davalar açıldı. Önceki gün de İzsu’nun (İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü) açtığı davaya sivil inisiyatif de katıldı. Efemçukuru için Elele hareketi içinde yer alan İzmir Tabib odası başından bu yana ilkeli tutumunu devam ettiriyor ve konunun takipçisi oluyor.

İzmir Tabip Odası'nın 2016-2018 raporunda ilgili bölüm şöyle: “29 Ekim 2017 Aziz Kocaoğlu ile görüşme: Efemçukuru’nda altıncı şirketin kapasitesini 2,5 kat artırmak için aldığı ÇED raporunun iptali için açtığımız davada yapılan 1 Haziran tarihli keşifte bilirkişi raporu altıncı şirkete güzelleme şeklinde gelince İBB Başkanı ile görüştük. İzsu’nun daha aktif politika izlemesi, devam eden dava süreci için Kocaoğlu’nun kamuoyu açıklamaları, toplantılar gibi etkinlikler yapması, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin Efemçukuru altın madeni ve Çamlı barajı ile ilgili web sitelerine metinler koyması, Çamlı barajı ile ilgili toplum tabanlı eylemler yapılması gibi somut önerilerde bulunduk. Aksi takdirde davayı kaybedeceğimizi söyledik.”

Bu raporda gündeme gelen Çamlı Barajının öyküsü ilginç.

* * *

İzsu Çamlı barajını neden yapmıyor?

Önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan sayın Aziz Kocaoğlu basına defalarca “Bana kalsa Çamlı Barajını yaparım” diye beyanat verdi ama 15 yıllık iktidarında bir türlü yapmadı.

Çamlı Barajı yapılsa idi Efemçukuru'nda altın madeni ruhsat alamazdı!

Yeraltı ve yerüstü sularını korumak, köylülerin tarla sulaması ihtiyacını karşılamak ve bir nebze de olsa İzmir’in içme suyunu karşılamak amacıyla İzsu tarafından planlanan ve yatırım programına alınan Çamlı Barajı rahmetli Ahmet Piriştina döneminde DSİ’ye yazılan bir yazı ile programdan çıkarıldığı bildiriliyor. Yani ben yapmıyorum, istersen sen yap deniyor Devlet 

Su İşlerine. Neden?!!!! Bu bilgiyi bana konu ile ilgili yazdığım köşe yazım üzerine DSİ’nin gönderdiği cevabı yazıdan öğrendim ve kamuoyu ile paylaştım.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzsu eğer Efemçukuru'nda altın madenine gerçekten karşılarsa Çamlı Barajı'nı yaparlar. Koskoca Tahtalı Barajı'nı yapan İBB ve İzsu, Tahtalı’dan daha küçük Çamlı Barajı'nı mı yapamayacak!?

Öyleyse neden yapmıyor? İzsu neden bu soruya cevap vermiyor!

CHP İzmir milletvekili Murat Bakan yaptığı açıklamada İzsu’nun açtığı davaya “Suyumuza sahip çıkacağız” diyerek dahil olduğunu belirtti. Sayın Murat Bakan İzsu’ya ‘Çamlı Barajını neden yapmıyorsunuz?’ diye sorsa mı acaba?

 * * *

Şüphesiz yargı hukukun üstünlüğü ilkesi gereği işleyecek, savunmanlar işlemesi için hukuken ne gerekiyorsa yapacak ama, Yerel Yönetimin de bu süreçte idari ve iradi olarak yapacakları var. Bunları yapmayıp yükü sadece yargıya bırakmak ne derece doğru?

İzsu DSİ ye gönderdiği “Çamlı Barajını yapmayı programdan çıkardık” yazısını geri çekti mi?

İzsu Çamlı barajını tekrar programına aldı mı?

Gerçeklik ve samimiyet testi şimdi başlıyor! Şov başka yerde yapılsın. Elele hareketini ve sivil inisiyatifi oyalamayın. (Cevap hakkı kullanılmak istenirse sütunlarım basın ilkeleri çerçevesinde açıktır.)