İZSU cevap vermeli!

Yayın Tarihi 30 Haziran 2020

Önce bir vatandaşın sosyal medya aracılığıyla yolladığı faturasını gördüm…

Önce bir vatandaşın sosyal medya aracılığıyla yolladığı faturasını gördüm…

Normalleşme döneminde kesilen 300 küsur liralık bir faturaydı; son okuma tarihine bakılırsa marttan itibaren (yani pandemi döneminde evlere kapanma sürecinin tamamında) yapılan tüketime aitti ve vatandaş “benim arada ödediklerim nereye gitti!” diye yakınıyordu.

Hemen yazmak olmaz. Biraz bekleyip toz dumanın yatışmasını ve manzaranın netleşmesini beklemek gerek.

Sonra bir akrabam şikayetçi oldu; 750 lira fatura kesmişler diye! (Salonda havuz falan da yok!)

Ben de yıllardır olduğu gibi yine yazdım elbette… Gazeteci vatandaşın tercümanı olabiliyorsa, hatta “avukat”ı “gibi” olabiliyorsa ne mutlu ona… Hatta “inşallah bir daha İZSU ile ilgili yazmak kısmet olmasın!” diye diye yazdım!

Belki, İZSU araştırır, inceler, yanlıştan dönülür diye.

2 hafta üstüste yazdım; İZSU’dan çık çıkmadı.

Patlamış isale hattının ucundaki kurumuş bir çeşme kadar sessizler!

Başkan Aziz Kocaoğlu zamanında yazımıza yazı ile yanıt verirler, sorularımızı titizlikle yanıtladıkları yazılarında yaptıklarını tutarlı bir biçimde satır satır anlatırlardı.

Böyle bir durumda bir kurum nasıl olur da bu kadar sessiz kalabilir hayret!

O kadar bekleyip yazmamın nedeni, durumdam emin olmaktı…

Sonra kendi faturamı ve (gazeteciyim diye bana danışmaya gelen) komşularımın faturalarını gördüm… Herkesin faturası biraz acayipti yani! E malum, acayip zamanlar yaşadığımız için hemen gerginliğe kapılınmamasını önerdim şahsen ama bu tavsiyemle ne kadar başarılı olabildim bilemiyorum.

Faturalardaki hesaplarda görebildiğimiz üzere, sayaçların son okunmasının üzerinden geçen yaklaşık 4 aylık süreyi kapsayan dönem için toplam bir meblağ içeren faturalar kesilmiş ve bir miktar tutar -vatandaş lehine- “alacak” (vatandaşların o dönemde yaptığı ödemeler) olarak gösterilip, bu tutarlar indirildikten sonra fatura tutarı belirlenmiş.

Buna dikkat çekiyorum ve bunu anlatıyorum ama kimse dinlemiyor; herkes fatura tutarlarının yine de çok yüksek bir meblağ olduğunu söylüyor.

İZSU şurada hata yapmış olabilir; pandemi öncesi, 22 Şubat 2020’de kesilen faturalardaki son okuma tarihi de 22 Şubat, aylar sonra, 24 Haziran 2020’de kesilen faturalarda da son okuma tarihi 22 Şubat! İZSU, arada tahsil ettiği (mesela online) faturaları yok sayıyor olabilir!

Böyleyse, o online toplanan paralar nerede acaba? Nasıl muhasebeleştirilmiş olabilirler?

İZSU’nun yaklaşık 2 milyon aboneden “sehven de olsa” fazla para tahsil etmesi, vatandaşın cebinden eksilen korkunç bir meblağ!

Abone sayısı şudur, budur, ortalama rakam azalır çoğalır, maalesef sonuç aynı kalır.

Her vatandaşın bir avukatı ya da gazetecisi olmadığına göre, ne olacak şimdi?

Bunda kızılacak gücenilecek, “CHP’li belediyelere kumpas yapılıyor” falan denilecek bir şey yok tabii...

Hani nasıl “iktidardakiler bir maske bile dağıtamadılar hayret!” deniyorsa, “İZSU 4 aylık faturaları bile hesaplayamadı hayret!” de denebilir çünkü!

Yönetici dediğin kademesi ne olursa olsun her tür soruya hazırlıklı olup, makul ve mantıklı yanıtlar verebilecek güçte olmalı yani…

Yan komşum da balkondan balkona bağırıp “Sizin de bu ay ki su fauranız çok yüksek mi!” diye soruyor; sosyal medyada her gün yüzlerce vatandaş da (Ondan sonra Büyükşehir’in sosyal medya memurları, inceletmek için fatura no isteyip duruyorlar; peki sosyal medya kullanamayan amcalar, teyzeler ne olacak!)

Demek ki orada bir şey var.

Hani atalarımızın “ateş olmayan yerden duman tütmez” diye tarif ettikleri şekilde bir şey.

Hadi bakalım İZSU’daki arkadaşlar, açıklama bekliyoruz…

Bu işler nasıl işler bir anlatıverin.

Paraların iadesi söz konusu olursa da; o ödemeler ileriki faturalara mahsuben ön ödeme olarak sizde kalmasın, faiziyle birlikte geri ödensin.

Biraz acele edelim lütfen!

(Önemli not: İZSU hesabı verebilirse, elbette burada aynen onu da okuyacaksınız.)