İzmirli olmak

Yayın Tarihi 25 Şubat 2020

Merhum Mazhar Zorlu ile Adnan Suvari'yi zaman, zaman anarak onların ruhlarını şad ediyoruz. İki ayrı insan iki ayrı karakter ancak aynı noktada birleşen bu iki güzel insanı bir çok yazımda konu edip kamu oyunda anlatmaya çalışırım.

Merhum Mazhar Zorlu ile Adnan Suvari'yi zaman, zaman anarak onların ruhlarını şad ediyoruz. İki ayrı insan iki ayrı karakter ancak aynı noktada birleşen bu iki güzel insanı bir çok yazımda konu edip kamu oyunda anlatmaya çalışırım.
İkisinin de birleşen tek bir düşüncesi vardı o da şuydu;
“ İzmirli olmak”
Ben şanslıydım zira her ikisiyle de yakından tanışırdım.Zorlu'nun spora bakış açısı oldukça sosyaldi ve bencilliği her zaman ikinci sıraya alırdı. Bir tarihte Göztepe ikinci liğde oynarken Rizespor ile şampiyonluk mücalesi içindeydi. Sarı-kırmızılı takım Rize'ye oranla ekonomik zayıflık içindeyken ruhsal üstünlük onun en güvendiği yönüydü. Nitekim Göztepe o sezon tamamlandığında birinci lig'e (Şimdiki Süper Lig) çıkmayı başarmıştı. Ne varki o duruma gelmesi için bazı engelleri aşarken Altay'ın simgesi Mazhar Zorlu da Göztepeliler kadar rakiplerle mücadele veriyordu. İzmir'den İstanbul'a uçakla giderken Mazhar Zorlu ile karşılaşmıştım. “Ağabey iki gün sonra Altay'ın maçı var hayrola ?”diye sorumu yöneltince bana “Göztepe'nin yarınki maçına gidiyorum”diye cevap verince ,şaşırdığımı anlamış olmalı ki “ Oğlum. Göztepe şampiyon olmalı ve Altay'ın yanına gelmeli. Zira İzmir'de sadece Altay ile futbol yaşanmaz” deyince suskun kaldım ve kendimce iyi bir ders almıştım. Sonra düşündüm ve kendimle tartıştım ve Zorlu'nun haklı bir mantık içinde olduğunu anladım. O önce İzmirli olmayı başaranlardandı. Takım ayırımını kendince nasıl yapılacağını iyi biliyordu.
Suvari de çalıştığım gazetede hafta sonlarında yazardı. Teknik adamlığına son vermişti ama futboldan kopmamıştı. Bir gün değil hep sohbet ederdik rahmetliyle. Nevzat'ı ve Gürsel'i bana anlatırdı. Ali'yi söylerdi hep...Neyse Suvari de önce İzmir derdi. İzmirli olmak çok önemliydi onun için. İngiltere'den kurstan dönünce çalıştırdığı takım Karşıyaka'ydı. Sonra Göztepe ile nikah yapmıştı Suvari. O da “ Ben İzmirliyim sonra da Göztepeliyim”demişti. Ben bu iki futbol adamının bir cümlelik sözlerini kendine hedef edindim. Çünkü büyükler doğruyu bilirler ve söylerler. Bu hafta da bu iki insanı ve onların birleştiği noktayı anlatmış oldum.