İzmirli dikkat! Mezarlıklar on-line oldu...

Yayın Tarihi 25 Şubat 2019

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sekiz yılı aşkın bir süredir uğraştığı Mezarlık Bilgi Sistemi projesinde neredeyse sona geldi.

Mezarlık Bilgi Sitemi nedir?

Mezarlık Bilgi Sistemi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı'ndaki mevcut mezarlardaki definlerle ilgili bilgilerin, Harita ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Müdürlüğü tarafından ortak bir veri tabanında toplanarak, mezarlıklara ait sayısal haritaların oluşturulması, verilerin entegre edilerek sorgulanma ve analiz edilmesine olanak sağlayan bir sistem olarak tasarlandı.

Projenin amacı vatandaşların İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanındaki mezarlıklarda bulunan yakınlarına ait kabirlerin yerini, fotoğrafını bilgisayar ekranından görmesi ve istedikleri zaman, mezarın konumunu gösteren harita çıktısını alabilmesiydi.

Proje ile ziyaretçiler kolayca hizmet alabiliyor; mezarlıkları ziyaret eden kişilerin, aradıkları mezarı bulması için gereken zaman azalacaktı.

Hem ziyaretçiler hem de belediye görevlileri için vakit ve işgücü tasarrufuydu.

Özel günlerde, ziyaretçi çokluğundan yaşanan karışıklık büyük ölçüde azaltılması hedeflenmekteydi.

Ayrıca bu proje ile ihtiyaçtan dolayı, yeni gömü yerlerinin tespiti adına, sayısal harita verileri üzerinden mekânsal planlamalar yapılabilecek ve yeni mezar yerleri tesis edilebilecekti.

Bu projenin son aşaması olarak her mezarlık da kurulacak olan kiosklarda kullanılabilirliğini sağlamak amaçlanmıştı.

İşte bu anlattığım proje kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar mezar adaları ve mezar yerlerini tek tek işaretleyip fotoğraflayarak veri tabanına aktardı.

Uygulamaya ilk defa Yeni Bornova Mezarlığı ile başlanan bu sistem, bugun itibariyle 22 mezarlıkta faal duruma geçti.

22 mezarlıkta tüm mezarların fotoğrafları çekilerek sisteme aktarıldı.

Artık İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Mezarlık Bilgi Sistemi'ne giren kullanıcılar, vefat edenin sadece ismini yazarak doğum tarihi, ölüm tarihi, mezar numarası, adası ve baba adı bilgilerine ulaşabiliyor.

Harita üzerinde mezarın bulunduğu yeri gören kullanıcılar, yol tarifinin çıktısını yazıcıdan alabiliyor ve mezarın fotoğrafını da görebiliyor.

Sistemde, aynı gün içinde ölenlerin listesi de yayınlanıyor.

Uzun yıllardır mezar ziyaretine gitmeyenler, yakınının mezarını kaybettiğini düşünenler için bu sistem yeni bir umut niteliğinde.

Unutmayalım!

Kabirler, insana ölümü ve ahireti hatırlatır.

Bunun içindir ki, Efendimiz (s.a.v), daha önce, cahiliyye devrinden yeni çıkan Müslümanların bir takım bâtıl inanç ve âdetleri hatırlamalarını ve hataya düşmelerini önlemek için yasakladığı kabir ziyaretlerini;

"Sizi kabirleri ziyaretten men etmiştim; artık şimdi onları ziyaret ediniz, çünkü bu size ahireti hatırlatır." hadisleriyle, yeniden tavsiye ve emir buyurmuşdur.

Mezar ziyareti için yaşlanmayı yahut bir yakınınızın vefat etmesini beklemeyin!

Mezarlık ziyareti, kabirdekine dua yapmanın ötesinde daha büyük bir şey…

Bunu unutmayın!