İzmirli aşırı trafik ve göçten çok rahatsız

Yayın Tarihi 03 Ocak 2018

İzmirli aşırı trafik ve göçten çok rahatsız

Günümüzde önyargısız, aydın, güzel gözlerle yaşama bakan İzmir ve İzmir insanı hakkında birçok yazı kaleme alınmış, İzmir’in yaşam tarzı birçok şehri kendisine hayran bırakmıştır.
Son 15 yıldır ödediği vergi bakımından 50 verip, kamu yatırımlarından 1 almış, şehrin içine Yeşildere –Konak arasına yapılan tünel dışında gözle görülür bir yatırım yapılmamışken isyan etmeyen İzmir ve İzmirliye ne oldu da bu kadar mutsuzlaştı diye sorabilirsiniz.
Neden mi?
İzmirli olan yahut kendini İzmirli hissedenlerin mutsuzluğunun tek sebebi artan göç ve özellikle son aylarda artan trafik çilesi..…
Yalnız bu göç sadece Suriyeli sığınmacıları kapsamamakta.
İzmir sadece Suriyeli sığınmacılar ile değil inşat sektörüne verilen devlet desteği sayesinde İstanbul’un yoğun yaşamından kaçanların adresi de oldu malesef.
Sakın bu İzmirliler insan sevmiyor diye düşünmeyin.
Herkesin başımızın üzerinde yeri var.
Ama bizim tek derdimiz şehrin içinde bu kadar sık boğaz olmaya alışık olmayışımız.
Ayrıca bizler İstanbullu kardeşlerimiz gibi günleri koşuşturmaca ile geçirmeyi sevmiyoruz. Hele trafikte ömrümüzü çürütmek hiç bize göre değil…
Ne duble yol var gözümüzde ne de iki yakayı birbirine bağlayan köprüler…
Burada herşey yavaş, trafik yavaş, Kordon’da gezer gibi işe gidiyoruz sabahları, sizlerin aceleciliği, hızı, hırsı buralara uymaz... 
İnanın sizleri sevmediğimizden değil bu isyanımız, tek endişemiz keyfimizin kaçıyor olması..
Yoksa İstanbullu, Suriyeli hiç farketmez, bizler insanı yaradandan ötürü severiz… 
İlk etapta mevcut yolların tramvay çalışmaları nedeniyle faydalanamadığını düşünüyorduk. Çalışmalarda sona gelindi. Lakin İzmirlinin trafik çilesi günden güne büyümeye devam ediyor. Öğrencisinden çalışanına, minibüsçüsünden taksici esnafına kadar her kesim trafik çilesinden payını alıyor.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü verilerine göre, kentte trafiğe kayıtlı 1 milyon 276 bin 347 araç var. 2016 yılının Aralık ayı verilerine göre İzmir'de trafiğe kayıtlı toplam araç sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 artış gösterdi.
Görünen o ki göç ile birlikte trafik çilesi de arttı.
İzmir’e gelmek isteyenlere sesleniyorum:
İzmir ‘Köy’ diyorlar ya inanın doğru.
Bir sahil yolumuz var bir de Yeşildere…
Ama bize yetiyor eğer sizler gelmezseniz tabi…
Gelmeyin ne olursunuz gelmeyin İzmir’e!!!
Köy burası vallahi billahi köy…
Gavur İzmir burası, herkes içiyor, herkes özgür, herkes Atatürk hayranı...