İzmirli amazonlar CHP Genel Merkezi'ne çıkarma yapacak!

Yayın Tarihi 02 Aralık 2013

Cumhuriyet Halk Partisi'nin İzmir Büyükşehir ve ilçe belediye başkan kadın aday adayları Cuma günü Ankara’ya bir çıkarma yapacak.¶

35 kadın belediye başkan aday adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 4 günlük Amerika temaslarının hemen ertesinde Ankara’da, önce CHP MYK ile ardından da bizzat Genel Başkan ile biraraya gelecekler. Adayları belirleyecek komisyonda yer alan Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin, Gökhan Günaydın, Umut Oran, Bülent Tezcan ve Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil ile görüşecek olan amazonları Ankara’da Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan karşılayacak.

Kadın başkan adayları ziyarette Genel Merkez'e bir de amazon heykeli götürecekler. Ahşap oymadan bir heykel ustasına özel olarak yaptırılan amazon heykeli tek göğsü açık ok atan kadın figüründen oluşuyor.

İzmirli amazonlar Genel Merkez'de yerel seçimlerde kadın adaylara yer verilmesi gerekliliğini anlatacaklar. Zaten şu anda CHP’nin tüzük gereği yüzde 33 kadın kotası bulunuyor. Bu yüzde 33’ün de yüzde 33’ü merkez yoklaması ile belirlenebiliyor. Bu durumda aslında CHP’nin kadın kotası oranı yüzde 33 değil çok daha düşük çıkıyor.

Şu anda CHP İzmir’in 30 ilçesinde hiç kadın belediye başkanı yok. Eğer yüzde 33 kota uygulanırsa en az 11 kadın belediye başkanı aday göstermesi gerekiyor. Bu da tabii ki erkek adayların işine gelmiyor.

Geçen hafta CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan İzmir’deydi. Son bir yılda Türkiye’yi karış karış dolaşan, 72 il ve 200 ilçede ziyaretlerde bulunan Hilal Dokuzcan’ın il merkezindeki toplantısını izledim.

Gayet sakin, siyaseten oturmuş, ağırbaşlı, ne dediğini bilen, çok çalışkan olduğu hemen fark edilen, siyasette kadının olması gerektiği yere taşıma gayretindeki tam Atatürk’ün dönemindeki kadın siyasetçi profili çizen bir kadın Hilal Dokuzcan. Benim izlenimim bu yönde. Kendisini daha önce tanımıyordum. İzmir kadın kolları başkanı Özgün Utku’nun da aynı Hilal Dokuzcan gibi sakin tavrı ve siyaseti içselleştirmiş, ve özellikle çağdaş kadın siyasetçinin daha önemli yerlere gelmesi için nasıl çalışılması gerektiğini bilen bir anlayış içinde olduğunu gözlemledim.

Kadın belediye başkan adaylarının il binasındaki toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Canan Arıtman katılırken diğer kadın aday Birgül Ayman Güler katılmadı. Birgül Ayman Güler Narlıdere’deki toplantıya katılıp bir de konuşma yapmıştı. İldeki toplantıda ise Canan Arıtman, Hilal Dokuzcan’dan sonra söz alarak AKP’nin Binali Yıldırım’ı icraatçı ve güçlü bir isim olarak aday göstermesi karşısında kadın aday olarak onu beş dakikada yeneceğini anlattı. Bunun üzerine bazı kadın adaylar tepki gösterince Balçova Belediye Başkan aday adayı Semra Aksakal Kayacan duruma müdahale etti. Binali Yıldırım’ın büyütülmesine tepki gösteren Kayacan, “Onu erkek adayımız da yener. AKP adayını yenecek olan partimizdir. Partimizin göstereceği adaydır. Partimiz hangi adayı gösterirse onu yener”diye görüşünü söyledi. Bu görüş kadın adaylardan alkışla destek buldu.

Semra Aksakal Kayacan’ı belediye meclis üyeliği günlerinden beri tanıyorum. Namı “delikanlı kadın”dır. Sözünü, söylemesi gerektiği yerde, söylenecek şekilde söyler. Önceki genel seçimde Önder Sav’ın yaptığı listeyi görünce “Bu listede parti nerede?” diye sorması üzerine 3. sıradan çıkarılan, konuşmasa şimdi milletvekili olacak bir kadın siyasetçi Semra Aksakal.

Semra Aksakal bunu söylemekten pişman mı? Hayır, değil. O listelerde partide emeği olanların yer almasını savunuyor, dün olduğu gibi bugün de. Bu tavrıyla da tam bir amazon kadınını andırıyor.

Amazonlar -kadın savaşçılar- İzmir’e çok uygun. Çünkü önceki yazılarıma bakarsanız İzmir’in TÜİK verilerine göre hem nüfusunun hem de saçman kitlesinin kadınların erkeklerden fazla olduğunu yazdığımı göreceksiniz. Kadın adayların şansının fazla olduğunu yazdığım yazıdan sonra şimdi merakla bekliyorum hem CHP’nin hem diğer partilerin ne kadar kadın aday göstereceğini.

Ve yine merakla bekliyorum İzmirli Amazonların Cuma günü CHP Genel Merkezi'ne yapacakları çıkarmayı!