İzmir'in tarihi Agora'sına otopark gölgesi

Yayın Tarihi 14 Şubat 2018

İzmir'in tarihi Agora'sına otopark gölgesi

İzmir'in en eski mahallelerinden biri olan Namazgah'ın artık adı var ama tadı yok.

İçinde daha önce 377 işyeri ve 94 evi barındıran altı sokaktan oluşan mahalle, antik kazılar için geçtiğimiz yıllarda Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. Lakin geçmişteki çarpık yapılaşma, yıkımlara rağmen olumsuz görüntüleri ile tarihin önünde engel olmaya devam ediyor.

Bunların arasında Mezarlıkbaşı semtinde yıkılması tartışılan çok katlı otopark geliyor. Otopark çirkin yapısı ile kentin tarihi hazinesi Agora’nın güzelliğini adeta ikiye bölüyor. İzmir’de tarihi günyüzüne çıkarıp kentle buluşturmak için Agora çevresindeki binalar kamulaştırılıp yıkılırken, buradaki katlı otopark tarihi mekanı gölgeliyor. Katlı otopark tarihi dokuyu bozmadan bu bölgeyi çekim merkezi haline getirmek için yürütülen "İzmir Tarih Projesi" tarihi alanların canlandırılması, tarihi yapıların restore edilmesi, geleneksel çarşı güzergahının sağlıklaştırılması ve arkeolojik kazıların önünde devasa bir set gibi uzanıyor görmek isteyen gözlere…

Böyle giderse proje halinde olan Agora - Teleferik arasında yapılması planlanan teleferik sanırım katlı otoparkın üzerinde son bulacak.

Şaka değil.

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapan kentte duvarlar arasında kalan, dar sokaklara sıkışan köklü tarihi gün yüzüne çıkarabilmek için arkeolojik kazı alanlarının desteklenmesi ve tarihi yapıların restorasyonu İzmir için çok önemli.

250 hektarlık “Kadifekale-Agora-Kemeraltı” aksının dev bir “arkeoloji ve tarih” parkına dönüştürülmesi projesine en büyük engel bu katlı otopark.

Belki bazıları “Zaten otopark sorunu var. Şehrin merkezindeki otoparkı yıkmanın ne anlamı var” diyebilir. Biz de tarihi dokuyu bozmayacak şekilde daha estetik bir otoparkın yapılmasından yanayız. Ama bunu göze sokar gibi binlerce yıllık tarihi barındıran Agora Antik Kent’in yanıbaşına istemiyoruz. Nasıl Alsancak’ta modern ve tam otomotik bir otopark yapıldıysa aynısının Çankaya tarafında bir yerde yapılabileceğinden hiç şüphe yok.

İzmir’de Mezarlıkbaşı olarak da isimlendirilen Namazgah mahallesinde bulunan katlı otoparkın yıkılmasıyla Mezarlıkbaşı ve çevresinin günümüzdeki İzmir’e yakışmayan kent ve kentli dokusu da doğal bir değişime uğrayacak belki de İzmir’in kent kimliğine büyük yangından bu yana yapılmış en önemli müdahale olacaktır.

Bu sebeple başta katlı otopark olmak üzere Agora çevresindeki yıkımlar derhal tamamlanmalı ve Agora kazı alanı özgür hale gelmelidir.

Agora ve çevresinde yıkım kararı olan yahut yıkılması planlanan alanın 65 bin metrakare olduğu unutulmamalıdır.

Bu fırsat kaçırılırsa kaybeden İzmir olacaktır.