İzmir'in deprem senaryosu var mı?

Yayın Tarihi 29 Ocak 2020

İzmir’in deprem senaryosu var mı? İzmir’de deprem tatbikatı yapılacak mı?

İzmir’in deprem senaryosu var mı?
İzmir’de deprem tatbikatı yapılacak mı?
Elazığ ve Malatya’yı etkileyen deprem bizi acıda ve dayanışmada birleştirdi.
Her şeye rağmen 99 Gölcük depreminden çok ders aldığımız görüldü.
Deprem sonrası en kısa sürede intikal, ilk yardım, arama kurtarma ve bütün bunların tam bir teknik ve bilimsellikle yapılması dahil bir çok yönden dersler olumlu hanemize yazıldı.
Şüphesiz deprem nedeniyle can ve mal kayıpları oldu ve yine de en az olması temennimizdi. Giden canlar karşısında hepimizin canı yandı. En katımız haberleri gözü yaşlı izledi. Depremde vefat eden insanlarımıza rahmet dilemek ve yakınlarına başsağlığı dilemek ortak değerlerimizden ve ben de aynı duygularla bu satırları yazıyorum.
Deprem sonrası hemen her olayda ortaya çıkan her taraftan saçma sapan sosyal medya ile gündemi yanlış yönlere sevkeden troller hariç halkın ortak duygusu acıların sarılmasıydı.
Bu depremden de ders alalım, daha büyük depremlere hazırlanalım, birbirimizi kırarak değil, destekle üreterek çözümler arayarak çalışalım, her ilde, ilçede, her mahallede, her köyde depremi felaket olmaktan çıkaracak tedbirler alalım bilinci geliştirelim; işte öne çıkan ve ağır basan duygu ve düşünceler bunlar olsun.
                       *   *   *
Gazete Yenigün’de 14 Haziran 2017 de “deprem senaryolarına göre deprem tatbikatı öneriyorum” diye yazmışım.
Yazıma yanıt alamayınca “kanarya sevenler derneğine deprem mektubu” diye kinayeli yazmışım.
Sonra kanarya sevenler derneğinden cevabı yazmışım.
Yine aynı mı olacak bilmiyorum ama ben 2017’deki çağrımı yineleyeyim:
İzmir’de Deprem Senaryosuna göre Deprem tatbikatı öneriyorum!
Sadece İzmir’de değil, Manisa’da, Denizli’de, Aydın’da, Balıkesir’de vs. her yerde öneriyorum.
Deprem gerçeğini değiştiremeyeceğimize göre depremin zararlarını en aza indirmeyi başarabiliriz.
                       *   *   *
“ Neyse, niyetim eleştiriye boğmak değil yazımı, niyetim bazı önerilerle yetkililerle iletişime geçmek, duyarlılığa katkıda bulunmak.
Öyle bir hazırlığımız olsa ki, depremi gerçek bir tatbikat gibi yaşasak.
Hatta daha ileri gideyim, bütün şehir olarak bir deprem tatbikatı yapsak!
Olan ve olası deprem senaryolarına göre deprem tatbikatı öneriyorum.
Bakanlık, valilik ve büyükşehir belediyesi birlikte, ortak bir deprem tatbikatı yapmalı, hem de en kısa zamanda.
Zaten olası deprem senaryoları vardır. Zaten bunca yılın birikimi vardır. Güzel bir ön çalışma ile vatandaşlara etkin duyuru ile hazırlıklar tamamlanır ve büyük bir tatbikat yapılır.
Vatandaşların toplanacağı meydanlar belirlenir, evden, apartmandan nasıl soğukkanlı inileceği, nasıl görevlilerin çalışmalarına uyumluluk gösterileceği, nasıl ilk yardımların yapılacağı, nasıl psikolojik desteğin verileceği, nasıl iletişimin sağlanacağı vs. tek tek yaşanır ve uygulamalı gösterilir.
Broşürler dağıtılır, anonslar yapılır, eğitimler verilir ve günün sonunda hep birlikte durum değerlendirmesi yapılarak tatbikatın başarılı yönleri kaydedilir ve eksiklikler belirlenir.”
12 Haziran’da Karaburun’da meydana gelen depremden sonra yazdığım yazıdan bir bölüm bu. Aradan geçen 3 yılda değişen hiçbir şey olmadı.
Şimdi aynı önerimi kentin bugünkü yöneticilerine sunuyorum. Yanıt gelmezse Kanarya Sevenler Derneği'ne yazarım ben de!
“Not: Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı İzmir Deprem Master Planının “Deprem öncesi hazırlık planlaması” bölümünde, “Deprem bilinci oluşturulması, kamuyu bilgilendirme, öğretim ve eğitim.” başlığını gördüm. “Deprem tatbikatı yapacak mısınız?” sorusu öğretim ve eğitime girer diye düşündüm.”