İzmir’in Çernobili’nde oyalamaya hayır!

Yayın Tarihi 28 Nisan 2021

Sözün özünü İzmir Çevre Mühendisleri Odası başkanı söylüyor. Sayın Helil İnay Kınay, için için yanan Gaziemir’deki Çernobil’den, yerinden, sorumlulara şöyle sesleniyor:

“”Nükleer atıkların nasıl İzmir’e geldiği ve bu alanda gömüldüğü, bu konuda hangi işlemlerin yapıldığı konularında bu güne kadar hiçbir açıklama kamuoyu ile paylaşılmamıştır!

Bu sorumluluk merkezi ve yerel idarelerin tamamına aittir!

Bu örneklerin bir daha yaşanmaması adına, alanın temizlenmesi ve sorumluları ile ilgili gereğinin yapılması için tüm kararlılığımızla mücadeleye devam edeceğiz!”

                                 *   *   *

Gaziemir belediye başkanı Halil Arda bu Cuma günü saat 11.00 de “Duran adam” eylemine başlıyor.

İstanbul Gezi Parkı çevre direnişinde simgelerden biri olan “duran adam” eylemi İzmir’de bakalım aynı yankıyı ve etkiyi gösterecek mi?

Ama en azından Halil Arda kendi ilçe sınırlarında yaşanan bu çevre felaketi için dikkat çekiyor, kamuoyu oluşturmaya çalışıyor, yetkilileri harekete geçirmek için elinden geleni yapıyor.

Kendisini bu çevre duyarlılığından dolayı vatandaşlar kutluyor ama neden diğer belediyeler aynı duyarlılığı göstermiyor diye de soruluyor?

Gaziemir’de Çernobilin yanından akan Meles çayı Karabağlar ve Konak sınırlarından geçip körfeze akmıyor mu? Neden Karabağlar belediye başkanı Muhittin Selvitopu ve Konak belediye başkanı Abdül Batur aynı çevre duyarlılığı göstermiyor?

                      *   *   *                                    

İzmir’in Çernobili konusunda İzmir Barosu, Türkiye Mimar Mühendisler Odaları Birliği İzmir İl Koordinasyon Kurulu yakından ilgileniyor. Radyoaktif atıkların bertarafı konusunda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, güncel adıyla Türkiye Nükleer ve Maden araştırma Kurumu’na görev düştüğü belirtiliyor.

14 yıldır kamuoyunun gündeminde olan bu konuda nükleer atıkların temizlenmesi konusunda hiçbir çalışma yapılmadığı belirtiliyor.

Merkezi idareden ve merkezi idare temsilcilerinden zaman zaman kısa açıklamalar geliyor, yeni bir yönetmelik hazırlanacağı belirtiliyor ama henüz sonuç olmadığı gözüküyor.

                           *   *   *

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer çok ilginç açıklamalar ile dikkati çekiyor. Soyer’in açıklamalarının 3 başlığı var:

1- Bundan nasıl kurtulacağımızı bilmiyoruz!

2-Mal sahiplerine ulaşmaya çalıştık, atıklar nasıl kaldırılır diye uzmanlar davet ettik: BOYUMUZU AŞAN BİR TABLO OLDUĞUNU GÖRDÜK!

3- Biz hazırız, bize verilecek görev ne olursa büyük bir şevkle yapmaya hazırız!

Sayın başkanın son sözü içimizi biraz ferahlatıyor ama ilk 2 başlıktaki sözleri ne gibi bir çevre felaketiyle karşı karşıya olduğumuzun dehşet verici ifadeleri!

Bundan nasıl kurtulacağımızı bileceğiz, öğreneceğiz! Boyumuzu aşıyorsa da çevre mücadelesinde boğulmayacağız, bilimsel dayanışmayla çözüm arayacağız, boyumuz o zaman erecek çözüme! Önceki gün yapılan online toplantıya davet edilseydik süreci gazeteci ve hukukçu olarak takip eden olarak bilgi paylaşımında bulunabilirdik.

Sevgili başkan, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı etkinliklerine ve İzmir’in EXPO özlemine bu çevre felaketi ile mi ulaşacağız? Evet, Gaziemir ilçe belediyesi çalışsın ama öncülüğü Büyükşehir ve Ege Belediyeler Birliği olarak sizin yapmanız, en doğrusu, en gerekeni en yakışanı ve en büyük beklenti değil mi?!

                              *   *   *

Gaziemir’deki Çernobil benzeri nükleer atık faciası şimdi de Torbalı’da tekrarlanmak üzere! Aynı firmanın fabrikasını Torbalı’ya taşıdığı ve Torbalı Ticaret Odasının ilçelerinde nükleer atık istemediği gündeme taşınmış durumda. Torbalı da bütünşehir sınırları içinde.

Merkezi ve yerel yönetim arasında top gibi oynama ve oyalamalar ne zaman bitecek acaba?