İzmirimi yakmayın...

Yayın Tarihi 20 Ağustos 2019

İzmir hayattır. İzmir yaşamdır, yaşam biçimidir. İzmir başka bir dünyadır. Doğası ile yeşili ile bozulmamış bir cennettir. Her köşesinde farklı bir mevsimi yaşayabileceğimiz bir güzellikler kentidir İzmir.

İzmir hayattır. İzmir yaşamdır, yaşam biçimidir. İzmir başka bir dünyadır. Doğası ile yeşili ile bozulmamış bir cennettir. Her köşesinde farklı bir mevsimi yaşayabileceğimiz bir güzellikler kentidir İzmir.
Üç bölgede aynı anda yangın çıkar mı çıktı. Nasıl çıktığı anlaşılmadı. Araştırmalar devam ediyor. Uzun süre yangına yeterli müdahalenin olmamasından mütevellit 5.000 hektarlık alan yandı. Yangın sadece ağaçların değil milyonlarca yaban hayvanlarının canlıların yok olması anlamına da geliyor. Yazıktır demek olmuyor. Önlemlerin ve bilinçlendirmenin olması gerekir. Mangal mı sebep oldu. Yüksek gerilim hatları mı sebep oldu. Sigara izmariti mi sebep oldu ne olduğu bilinmeyen bir sebeple yandı! Ciğerimiz kavruldu. Güzelim yeşilliğin hışırtısındaki canlılar. İmara açılması düşünülerek böyle bir hata yapılacağını zannetmiyorum. Zaten böyle bir durum varsa “Büyükşehir Belediyesi asla bu konuda imar izni vermeyecektir” diye Tunç Soyer in açıklaması mevcuttur. Ben bu tür bir yangının sorumlusu varsa vatan hainliği ile suçlanması gerektiğini düşünüyorum. Ancak bilerek ve kasten bu yangını çıkarmışsa tabii ki! Bu konu Orman Bakanlığı'nın ve yetkililerin görevidir. Devlet olarak Yunanistan da çıkan yangına yardımcı olmak için medyatik görüntü verip kendi ülkemizde en az 5000 hektar alanın yanmasına iki gün müdahaleyi yeterli düzeyde yapamıyorsak. Bu konunun sorumluluğunu üstlenenleri de sorgulamak gerekir. Söndürme uçakları ve helikopterlerinin yetersizliği geçen haftalarda Muğla bölgesindeki yangınlarda tartışıldı. O zaman bu eksiklik giderilmeliydi. Demek ki halen giderilmedi. Bu sorumluluk orman bakanına aittir. Manisalı orman bakanının bu konuda sağlıklı açıklama yapması gereklidir diye düşünüyorum.  
Gelin İzmirliler, İzmir'in  kamu ve yerel yöneticileri “Yeşile dokunma yeşili koru kolla ve yaşat”  başlığı ile yeni kampanya başlatalım. İzmir'e yakışır İzmir'i yanan yerlerle birlikte daha da yeşillendirmeye çalışalım. İzmir farkını gösterelim… İzmir'i yakmayın diye de herkesin sorumluluk almasını lütfen dile getirelim. 
Demokraside seçimle gelen seçimle gider!
Terör örgütü üyesi veya övgüsüne sahip kişilerin belediye başkan adayı olamayacağı kesindir. Bu konuda YSK görev alır ve uygular. Enteresanlık, sabıka kaydı bile olmayan kişilerin hakkında hüküm bile olmadan, yargılaması devam eden bir davanın paydaşı olarak sen suçlusun diye ifade edilirse hukuk devleti olmaktan çıkarız. 
3 büyükşehir Mardin, Diyarbakır, Van  belediye başkanları görevden el çektirilerek yerlerine valiler vekil olarak atandılar. Hukuk devletinde görevden alınmaları için somut mesnet olması lazım bakalım İç İşleri Bakanlığı somut ne mesnet ortaya koyacak. Varsa suç ve suçlu, yargılamasına göre gereği yapılır. 
Keyfiyetler ülkelerin demokrasilerine ciddi zarar verir. Bu ciddi zararları görmezden gelmek hiçbir devlet yetkilisine yakışmaz. Demokrasinin temeli seçimle gelenin seçimle gitmesidir. Türkiye nin hukuk devleti olduğunu ileri sürüyorsak gereği hukuk koşullarına ve anayasal haklara göre ortaya konulmalıdır…