İzmir'e neden stat yapılmıyor?

Yayın Tarihi 16 Haziran 2016

Konya, Bursa, Mersin, Başakşehir, Türk Telekom, Kayseri, Rize, Afyon ve Antalya, Vodafone Arena stadları son dönemde müthiş şölenlerle hizmete girerken,Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan Güzel İzmir’ imin bunları karşıdan seyretmesi çok üzücü.

Özellikle Beşiktaş’ın İstanbul Boğazı’nın kıyısında öz kaynaklarının yanı sıra ciddi bir sponsor ve devlet desteği ile 350 milyon TL harcayarak 2.5 yılda tamamladığı akıllı stat tüm Türkiye’yi olduğu kadar en çok da bu konuda buruk olan İzmir’i kendisine hayran bıraktı.

Tesis yokluğundan 45 yıllık Atatürk Stadı’na mahkum kalan İzmir, çürük raporuyla yıkılan ve iki yıldır kapalı olan Alsancak stadının geleceği konusunda da ümitsiz.

Zemin etüdü biten, nihai projenin analiz raporlarına göre belirleneceği belirtilen, 12-15 bin seyirci kapasiteyle yenileneceği açıklanan Alsancak Stadı projesi ve ihale tarihi ne yazık ki halen belli değil.

İhaleleri 2 yıl önce yapılan 15’er bin kişilik olması planlanan Karşıyaka ve Göztepe Statlarının inşaatları ise mahkemenin ihaleleri iptal etmesiyle durdu. Danıştay’a yapılan itiraza yanıt beklenirken, kulüplerin yıllardır kullandığı tesisler yıkıldığıyla kaldı.

İzmir berbat ve yıkılmaya yüz tutmuş stadlara mahkum edildi.

Taraftar profili yüksek bir çok köklü kulübe sahip olmasına, yıllardan beri devlet tarafından her türlü söz ve taahhüt verilmesine karşın İzmir tek bir stadyuma kavuşamadı ne yazık ki!

İzmir’lilere bunu reva gören zihniyeti esefle kınamak dışında birşey gelmiyor elden.

Batman’a, Hatay’a, Çorum’a ve Afyon’a stadyum yapılırken İzmir’in mahrum bırakılmasını içine sinderemiyor insan…

Bir sporsever olarak elbette ülkemin her bir köşesine bu tür spor tesislerinin yapılmasında fayda görmekteyim. Bu illere yapılan tesisleri de kesinlikle destekliyorum. Fakat biz İzmir’lileri üzen bu stat olayında olduğu gibi ödediğimiz vergi ile aldığımız hizmet arasındaki uçurum…

Dört milyonu aşan nüfusuyla İzmir, ülkenin 3. büyük kenti.

Türkiye genelinde kişi başı yılda ortalama 4000 TL vergi verilirken, İzmir 9000 TL veriyor. Verilen vergi miktarı açısından dördüncü. Kişi başına düşen kamu yatırımlarında, yani hükümetin İzmir’e gönderdiği kaynaklar açısından ise İzmir 37.

Gerisini siz düşünün?

Son 15 yıldır ödediği vergi bakımından 50 verip, kamu yatırımlarından 1 almış aydın, demokrat ve güzel gözlerle yaşama bakan İzmir ve İzmir insanı güzel bir stadyumu haketmiyor mu sizce?

UEFA standartlarına uygun, 20-25 bin kişilik kapasiteden az olmamak koşuluyla Alsancak Stadı’nın inşaası derhal başlamalıdır.

Bununla birlikte 45 yılık geçmişe sahip adeta kumdan kaleye dönüşmüş Atatürk Stadyumu’nun yıkılarak yerinde yenilenmesi İzmir’e ayrı bir hava katacaktır.

Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, İzmir halkı ve İzmir’li sporseverler bunları fazlasıyla haketmektedir.

Tüm sivil toplum kuruluşlarının desteği, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ortak hareket etmesiyle bu sorunun ivedi bir biçimde çözüleceğine olan inancım bir İzmir’li olarak tamdır.

Umarım İzmir en kısa zamanda arzu ettiği bu güzel stadyumlara kavuşur…