İzmir’e geçmiş olsun! 

Yayın Tarihi 03 Şubat 2021

En son 1995 yılında böyle bir sel felaketi yaşadıydık. Korkunçtu. 63 vatandaşımız selde can verdi.  

2 Şubat 2021 gecesi yaşanan sel felaketinde can kaybı olmaması en büyük teselli. 1995 yılından sonra alınan dersler ve yapılan ödevler bugün can kaybının olmamasında en büyük etken.  

1995 yılı Kasım ayı başında meydana gelen selde saatte 100 kilogram yağış düşerken dün meydana gelen selde saatte 126 kilogram yağış düştüğü açıklandı.  

Şimdi 2021 yılında öyle dersler alındı ve öyle ödevler yapıldı ki artık yağışlar sele dönüşmüyor, denilecek günlere göre çalışmalıyız! 

Anlayışımız bir daha yağışların sele dönüşmesini önlemeye yönelik olmalı.  

Şüphesiz doğal olayları önleyemeyiz ve durduramayız. Yağmur yağacak, deprem olacak! 

Ama yağmurun felakete dönüşmesini, depremin felakete dönüşmesini önleyici tedbirler alabiliriz.  

Bunun için öncelikle doğayla kavgalı olmamayı öğrenmemiz gerek.  

                         *   *   * 

İzmir’in derelerini geri verin! 

                          *   *   * 

Hâlâ anlamadınız mı, dereler ses veriyor. İzmir’in derelerini geri verin, diyor. 

Bursa, Uludağ’ın eteğinde kurulu bir kadim şehir. Bursa da da yağmur yağıyor ama İzmir kadar dereler sel olup kentsel alanları basmıyor. Çünkü dağdan gelen bütün dereler açık. Hiçbir dere molozla doldurularak yol yapılmadı. Yapılanları da dere alıp götürdü, dereler yine kendine yol açtı.  

Dereler akacak! Dereleri doldurup yol yaparsan, dereleri doldurup park alanı yaparsan, dereleri doldurup apartman yaparsan dere kendinden alınanları gün gelir geri alır! 

                        *   *   * 

Halil Rıfat son durakta devamlı su taşkını oluyordu. Her yağmurda sel felaketi yaşanıyordu. Hürriyet gazetesi arşivinden zamanında orada dere olduğu ve hatta dere üzerinde ahşap halatlı asma köprü olduğu tespit edildi. Zamanla dere yatağı doldurulmuş, köprü yıkılmış ve park yapılmış. Dere kendinden alınanı geri aldı!  

                                  *   *   *  

Arşivler taransın, eski haritalar raflardan çıksın! 

İzmir’in derelerini tek tek tespit edin! 

Bütün dereler denize çıkar! 

Dağlar, dereler denizle birleşsin! 

Denizin dere alüvyonu ile dolmasını önleyici çözümler üretin.  

Bu söylediklerim bugünden zor gelebilir. Bugünden doğru bir anlayışla yola çıkmazsak yarın yine aynı sonuçları gördüğümüzde Aynştayn gibi şaşırmayalım. Rahmetli bilim insanı Aynştayn dilini muzipçe çıkarıp, aynı şeyleri yapıp farklı sonuç bekleyenlerin şaşırmasına şaşırıyordu! 

                        *   *   * 

İzmir’in sel videoları mevcut. Artık her vatandaşımız bir gönüllü muhabir gibi yüzlerce video ile seli çekti. Bu videolar birleştirilip hangi noktalarda neler oluyor tek tek tespit edilebilir. Bu noktalar için öncelikle tedbirler alınır, sonrasında ise kalıcı çözümlere geçilir. Doğa ile inatlaşılmaz! 

*   *   * 

Dünyaca ünlü şarkıcımız Tarkan son klibinde “hodri meydan” diyor. “Hodri meydan kahpe dünya, elinden geleni ardına koyma/ Görelim bakalım kim kimi adam edecek sonunda/Hodri meydan” diyor.  

Tarkan’ın Hodri Meydan’ını başka bir yazımın konusu yapacağım ama şimdilik İzmir’deki sel felaketi nedeniyle doğaya, dünyaya hodri meydan diyeceğimize, doğayla, dünyayla dostça, uyumla yaşamayı denesek nasıl olur acaba? Diye safça soruyorum!