İzmir’den evvel EXPO Antalya’da!

Yayın Tarihi 10 Eylül 2013

2020 Olimpiyat Oyunları düzenlenmesini İstanbul’la yarışan Tokyo’nun almasından sonra gözler İzmir’e çevrildi.¶  İzmir’de 2020 EXPO düzenlenmesine aday. Olimpiyatları İstanbul alsaydı İzmir için daha umutlanırız diyenler var. Ama bu sonuçtan önce de aynı çevreler 2020 de iki dev organizasyona Türkiye’nin iki büyük ilinin talip olmasının dezavantaj olduğunu söylüyorlardı. Hem Olimpiyatları hem de EXPO’yu Türkiye’ye vermeleri zor, hiç olmazsa biri çekilsin, diğerine engel olmasın, diyorlardı.

Oysa Olimpiyatlar’da EXPO da ülkeye değil, şehirlere veriliyor. Tabii ki o şehrin bulunduğu ülkenin devleti ve hükümetinden de güvenceler isteniyor.

Olimpiyatları İstanbul’un alamamasının nedeni olarak çoğunlukla siyasi tartışmalar içinde boğulduk. Oysa konunun bir de ve en önemlisi olarak da ekonomik boyutu var. Geçen yıl Londra’da yapılan Olimpiyatlar bütçenin aşılması nedeniyle zora girmişti. Öngörülen bütçenin iki misli bir harcama İngiltere devletinin bile ağırına gelmişti. Olası bir bütçe aşımında İstanbul değil bundan Türkiye etkilenirdi ve belki de niye aldık biz bu Olimpiyatları diye hayıflanırdık. Bunda da hayır varmış, demeliyiz şimdi ve EXPO’ya yüklenmeliyiz.

İstanbul’un deneyimi, başardıkları, başaramadıkları iyi irdelenmeli ve bu deneyim İzmir için kullanılmalı. Hemen İzmir’den bir heyet İstanbul’a gidip Olimpiyat Komitesi ile görüş alışverişinde bulunmalı ve bunu rapor haline getirmeli. Çünkü süreç çok kısa ve zaman inanılmaz hızla ilerliyor.

* * *

Önceki EXPO yazımda konuya devam edeceğimi belirtmiştim. Okurlar gördükleri yerde sordular, ben de hem siz de araştırın hem biraz merak edin dedim.

2016 EXPO’su Antalya’da yapılıyor!

Evet, yanlış duymadınız. İzmir’den evvel EXPO Antalya’da!

Türkiye’nin ilk EXPO’sunun 2016 yılında Antalya’da yapılacak olmasının önemi büyük. İzmir bundan da dersler çıkarmalıdır.

Antalya 2016 EXPO’sunu nasıl aldı?

Paris’te 2015 EXPO’su oylamasının yapıldığı ve kaybedildiğinde Türkiye’nin BIE baş delegesi Murat Ersavcı üç gün uyuyamıyor.

İzmir diğer EXPO’lar için yoluna devam edecektir ama Antayla diğer bir EXPO’yu pekâlâ alabilir. Antalya heyeti de o gün, yani Aziz Kocaoğlu’nun İBB’ye operasyon yapıldığını duyunca acilen Türkiye’ye döndüğü gün Paris’tedir.

Ve, BIE’nin (Uluslararası Sergiler Bürosu) 23 Kasım 2011 tarihinde Paris’te gerçekleştirilen 150. Genel Kurul Toplantısı’nda onaylanarak EXPO 2016’nın Antalya’da gerçekleştirilmesi tescil edilir.

 

Antalya’nın simge çiçeği ŞAKAYIK’tır.

EXPO 2016 Antalya bir Botanik EXPO’dur. Antalya’da 2016 yılının Nisan ve Ekim ayları arasında düzenlenecek olan Botanik EXPO’nun teması Çiçek ve Çocuk, ana fikri ise Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya’dır.

EXPO Alanı; EXPO Tepesi, EXPO Kulesi, EXPO Gölü, EXPO Ormanı ve Tarım Müzesi ile katılımcı ülkelerin, kurum ve kuruluşların bahçeleri gibi alanları içerecektir.

* * *

Şimdi bana bu farklı EXPO, İzmir farklı bir EXPO’ya talip falan demeyin. Yukarıdaki önerime ekleyeyim. Hemen bir heyet de Antalya’ya girmeli ve orada bu EXPO’nun alınış sürecini, alındıktan sonra bugüne kadar ne gibi hazırlıklar yapıldığını tespit edip raporlamalı.

Deneyim deneyimdir. Aynı hataları yapmamalıyız. Tecrübelerden yararlanmalıyız.

Yenigün ailesinin İzmir Enternasyonel Fuarı’ndaki standında konuklarla sohbet ederken MÜSİAD İzmir Başkanı Abdurrahman Çabuk “EXPO’yu alacağız” diye iddialı konuştu. Bu iddia ve bu inanç ama daha fazla çalışma ile neden olmasın?