İzmir’de deprem tatbikatı yapılacak mı?

Yayın Tarihi 05 Şubat 2020

İzmir’de deprem tatbikatı yapılana kadar ben bu soruyu sormaya devam edeceğim! Ben bu yazıyı yazmaya bilgisayarımın başına oturduğum anda, dün saat 11.43’te Manisa Akhisar merkezli- bir bilgiye göre 4.2 bir bilgiye göre 3.9 Richter ölçeğinde- deprem meydana geldi.

İzmir’de deprem tatbikatı yapılana kadar ben bu soruyu sormaya devam edeceğim!
Ben bu yazıyı yazmaya bilgisayarımın başına oturduğum anda, dün saat 11.43’te Manisa Akhisar merkezli- bir bilgiye göre 4.2 bir bilgiye göre 3.9 Richter ölçeğinde- deprem meydana geldi.
Manisa’da meydana gelen deprem İzmir’de binaları sallıyorsa bizim koordineli hareket etmemiz lazım. Deprem tatbikatını Manisa ve İzmir koordineli yapmalı!
Aslında deprem bizi uyarıyor, deprem bizi eğitiyor. 
Biz depremi dinlemiyoruz ama!
Depremin öğrettiklerinden ders almıyoruz!
Ben değil deprem hatırlatıyor yöneticilere: deprem tatbikatı yapın!
               *   *   *
Deprem konusunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in görüşlerini İzmir Ticaret Odası'nda yaptığı konuşmada öğrendik. 
Başkan Soyer İzmir’in depreme hazır olmadığını söyledi!
Benim merak ettiğim deprem tatbikatı yapılacak mı diye köşe yazımla sorduğum soruma ise önce çocuklardan başlanacak diye cevap verdi:  
“Toplanma alanları, afet anında nereye nasıl ulaşılmalı, kimler sorumlu, hangi araç gereçle nerede olunacak paylaşacağız. Bu projemiz hazır, bunu sadece paylaşacağız. Farkındalık için hem İzmir'de planlama sürecinde neler yapılması gerekir, bunu bilim adamları ile sunacağız, hem de çocuklara deprem farkındalığını öğretmek için onları eğitim alanına taşıyacağız. Bizim belki de çok az yerde olan deprem simülasyon merkezimizde çocukları buluşturup farkındalığı büyüteceğiz. Depreme karşı İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak hazırız, İzmir'i hazırlamak için yola çıkmaya hazırız.”
                              *   *   *
Sayın başkan çocukları eğitme konusunda sizinle hem fikirim, bunu sürekli eğitim haline de dönüştürmek gerek.
Ama vaktimiz yok başkanım!
Deprem öncüsüyle, artçısıyla, Ege denizi merkeziyle, yerin 8 km altıyla her gün bizi yokluyor!
Biz yetişkinler ne yapacağız? Biz yetişkinler eğitimli miyiz? 
Sayın başkanın görüşlerini özetleyeyim ve sonraki yazılarımda deprem konusuna devam edeyim: “Deprem konusunda net olarak söyleyebilirim ki, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak kurumsal kimliğiyle, araç gereciyle, planı projesiyle hazırız. Depreme karşı her türlü hazırlığımızı ve tedbirimizi yapmış bulunmaktayız ama ‘İzmir hazır mı?' diye sorarsanız, İzmir hazır değil.”
Biz Büyükşehir olarak afet karşısında ne yapacağımızı biliyoruz. Hangi araç gerecin kullanılacağını, hangi kadro ile çalışacağımızı, hangi toplanma alanlarının olduğunu biliyoruz ama ne yazık ki İzmir hazır değil.
“Bunun için uzun soluklu çalışma gerekiyor. Bunu bir yerden başlatmak lazım, o çalışmaya başlıyoruz. Hem sahilde hem de fay hatları üzerinde yapılmış birçok yapı var. Bu yapılarla ilgili kentsel dönüşüm ve başka düzenlemeler adı altında mutlaka çare üretmek mecburiyetindeyiz. Bu oldukça uzun bir sunum gerektiriyor ama özetle, biz bu hazırlıklarımızı en kısa sürede İzmirlilerle paylaşacağız.”