İzmir'de 1 Mayıs anıları…

Yayın Tarihi 04 Mayıs 2017

Adam otobüsten indiğinde tarla çamur içindeydi. Ayakkabısını çamurdan sökerek çıkardı ve iskeleye doğru bakındı, başka gelen var mı diye. Konak meydanına o zamanlar tarla deniyordu. Belediye otobüsleri çamura bata çıka gidiyordu. Otobüs durakları da şimdiki yerindeydi ama yazın toz, kışın çamur içinde kalıyordu.

Meydan doluydu. İnsanlar oradan oraya, şuradan buraya gidiyordu. Bu kalabalık iskeleye gelse ne güzel olur diye düşündü içinden. 12 Eylül öncesi gibi. Hep bir ağızdan gökyüzüne haykırsalar, güneşe akın etseler.

Kamyonlar moloz döküyordu iskeleye. Deniz dolduruluyordu, belediyeye vuran dalgalar geri kaçmıştı. Kamyonların arasından geçti. Bakındı. Üniversiteden bir arkadaşını gördü. Sen de mi geldin, dedi. Ben de geldim dedi, diğeri. O da gelmişti, bakındı, başkaları da gelmişti. Tanımıyordu gelenleri. Olsun. Neticede hepsi içlerinde kalan ukdenin sesini dinleyip gelmişti.

Telsizden bir sivilin anonsu duyuldu. Amirim bir şey yapmıyorlar. Sadece toplandılar. Kimisi denize taş sektiriyor hatta. Dağıtın toplananları, dedi karşıdaki ses. Tamam amirim, bir şey yaparlarsa dağıtacağız. Slogan da mı atmıyorlar, diye sordu amir. Atmıyorlar amirim, ama bazen ıslık çalıyorlar. Tamam anlaşıldı, bunlar sessiz de slogan atarlar, ıslıkla da slogan atarlar. Bunlardan her şey beklenir.

Islık ve dalga sesi ve martı sesi ve dozerin ve kamyonun sesi ve belediye otobüslerinin sesi ve…beynelmilel, güneşi içenlerin türküsü…

Bir 1 Mayıs da İzmir’de böyle geçti, böyle kutlandı. Adam dün Gündoğdu meydanında Moğollar’ın Cahit Berkay’ın müziğini dinlerken arkadaşı ile geçmiş 1 Mayıs’lardan konuşuyordu.

* * *

Ben nostaljiye dalmışken yine bir arkadaşım “işçi var mı ki, işçi kaldı mı ki bayramı olsun!” dedi. İşçi sendika başkanları, liderleri kapağı biri bir partiden diğeri diğer partiden milletvekilliğine atıyordu. Sendika ağalığı, sarı sendikacılık almış başını gidiyordu. İşçi bayramında dahi iş cinayetleri işleniyor, çalışan işçiler iş kazasında ölüyordu.

Kamu işyerleri de olmasa sendikalı işçi kalmayacaktı. Belediyeler hem işveren hem de işçi bayramını kutuluyordu.

* * *

Belediyeler hem işveren hem de işçi bayramını kutluyorsa, diğer işverenler de işçi bayramını pekala kutlayabilirdi.

Mesela Ege Bölgesi Sanayi Odası ilk meclis toplantısında üretimin emek girdisi diye gördükleri emekçileri bir kez olsun anarlar, onlara teşekkür mahiyetinde bayramlarını kutladıklarını açıklarlar.

Mesela İzmir Ticaret Odası ilk meclis toplantısında başkan veya bir meclis üyesi gündem dışı söz alarak, emek bayramını kutlar ve bu da tutanaklara geçer ve tarihi bir an yaşanmış olur.

Çok acayip, çok şaşırtıcı bir şey önermiyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hem işveren, -öyle ya belediyede memur ve işçi binlerce kişi çalışıyor- ama hem de 1 Mayıs İşçi emekçi bayramını bizzat katılarak kutluyordu. Demek ki olabiliyormuş. Demek ki Sanayi Odası da Ticaret Odası da emek bayramını kutlayabilirmiş.

* * *

“Güneş ışığını hissetmek istiyoruz”

1886 yılında Amerikalı işçilerin dilden dile yayılan şarkılarını hala duyuyor musunuz, imbat, martı, dalga ve ıslık sesleri arasında…