İzmir'in taşımacılıkta gururu: Arkas Holding

Yayın Tarihi 11 Şubat 2019

Bugün sizlere Türkiyenin en büyük gemi filosundan bahsetmek istiyorum.

Cumhuriyet öncesinde kurulmuş ve hâlâ faaliyet gösteren ender şirketlerden biri, belki de birincisi olan Arkas Holding'den...

Sahipleri Fransız asıllı Türk bir aile...

Gemilerinin hepsi Türkiyeye kayıtlı, Türk bayrağı taşıyor.

"Neden bunu belirtiyorsun?" diyenler olabilir

Holdinge 10 milyon dolar gibi ekstra bir vergi yükü eklemesine rağmen Arkas bunu önemsemiyor. İşte bu sebeple, hafızalara kazınsın diye yazıyorum.

Sözde değil özde yerli ve milli olmak bu olsa gerek.

Özde yerli ve milli olan bu şirket 60'ın üzerinde şirketle 7 bin civarında kişiye istihdam sağlıyor.

Bugün 50 konteyner gemisi ile Türkiyenin en büyük konteyner gemi filosuna sahip. Filosunda ayrıca 7 yakıt ikmal tankeri bulunuyor.

Dünyada gemi sahibi armatörler arasında 20inci sırada...

Türkiye sınırlarında hizmet veren bir acentelikten, Avrupada etkin, sözü dinlenen ve en üst seviyedeki armatörlerin işbirliği yapmaya hazır olduğu bir şirket artık Arkas Holding.

Holdinglerin merkezlerini İstanbul'a taşıdığı dönemde Arkas Holding, İzmirden ayrılmayı hiç düşünmüyor.

Bugunkü yazımı Arkas'a ayırmamın ana sebebi onaltı yıl bu çatının altında var olmam. Arkas bünyesindeyken bunları yazmak farklı algınabilirdi.

Şimdi dışarıdan bir gözle, sağduyulu olarak daha rahat yazabiliyorum.

Özellikle son aylarda çıkan "Arkas konkordato ilan etti" "Arkas batıyor" gibi asılsız iddialar beni bu konu hakkında yazmaya, insanları bilgilendirmeye teşvik etti.

Ülkemizin büyük bir ekonomik kriz geçirdiği bu dönemde elbette Arkas Holding'de kendi adına bir takım tedbirler ve önlemler almıştır.

Her şirkette olduğu gibi!

Bu asılsız iddiaları ortaya atanlar Arkas Holding'in neredeyse 100 yıldır İzmir'e ve İzmir halkına yaptıklarını düşünse, herkesin vergi vermemek adına gemilerine yabancı bayrak taktığı bir dönemde Arkas'ın bunu elinin tersiyle ittiğini görseler sanırım yerin dibine girerler.

Neyse kötü düşünmek yerine iyi şeylerden söz edeyim.

Mesela ortalama her sene Lucien Arkas İzmir'de vergi rekortmeni.

Unutmayalım ve bunu da bir kenara not edelim.

Ve yazıyı Lucien Arkas'ın sözleriyle bitireyim.

-Hayal edin. Her şey hayal etmekle başlar! Çok çalışıp, telaş etmeden, hemen hedefe varacağınızı düşünmeden uzun bir yolun başında olduğunuzu bilin.