İzmir zirvesi! 

Yayın Tarihi 24 Şubat 2021

Sevgili okurlarım çok iyi bilir, ben yerel yönetimlerle merkezi yönetimin koordineli çalışmasını, hizmetlerde bütünlük ilkesini savunduğumu, görüşme ve diyalog kapılarının açık olması gerektiğini sık sık yazar ve anlatırım.  

Geçenlerde sayın İzmir Valisi Yavuz Selim Köşker ile sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in birlikte resim vererek koordineli çalışması talebini yazmıştım. Her yönden çok iyi yankılar aldım. İzmirlinin talebinin yerini bulduğunu gördüm. İzmir valisi ilçe belediye başkanlarını makamlarında ziyaret ediyor ve güzel birliktelik resimleri veriyor.  

Ve son olarak İzmir’e kongre için gelen sayın Cumhurbaşkanı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanının İzmir Valiliği'nde bir araya gelip mini zirve diyebileceğimiz bir görüşme yapması beni ve kamuoyunu sevindirdi. 

Önceki hafta da sayın Cumhurbaşkanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşmüştü.  

Aslında yerel seçimlerden sonra Büyükşehir Belediye Başkanları topluca sayın Cumhurbaşkanı ve ilgili bakanlarla toplantı yapmış ve bu toplantıların düzenli hale getirilmesi için görüş açıklanmıştı. Cep telefonları üzerinden vatsap grubu oluşturulduğu basına yansıdı ama sonra düzenli toplantılar bir türlü hayata geçmedi. Ancak böyle birebir görüşme ile şimdilik yetiniliyor.  

Belediye başkanlarının farklı partiden seçilmiş olmasının kamu hizmetine olumsuz yansıması düşünülemez. Metro yapılacaksa bu her partiden vatandaş içindir, kentsel dönüşüm yapılacaksa bu da her partiden vatandaş içindir.  

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı sayın Tunç Soyer’in Dünya Bankasından ve Çin’den yatırımlar için bulduğu kaynak krediyi İzmir’e getirtmesi devletin güvencesi veya onayı ile mümkünse devlet bunu yerine getirir ve o kaynaklar İzmir’e gelir. Bunun sevinci ve kazancı da herkesin olur. İktidarı ve muhalefeti ile genel siyaset için farklı propaganda yapılması normaldir. Ben bir vatandaş olarak bu çekişmelerin yatırımları aksatmamasına bakarım.  

Bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanları Cumhurbaşkanlarına hep saygılı davrandılar. Hatta Cumhurbaşkanları belediye başkanlarını makamlarında ziyaret ettiler. Belediye başkanları cumhurbaşkanlarını havaalanında karşıladılar.  

Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşme detaylarını başkan Tunç Soyer açıkladı. Görüşmede iki kredi konusu var; biri Dünya Bankasından biri Çin’den; kentsel dönüşüm ve metro ile ilgili.  Soyer, Cumhuriyet gazetesine şöyle açıklıyor görüşme konularını:  ''Birincisi Dünya Bankası'nın kentsel dönüşümle ilgili bir acil imar kaynağı, acil imar kredisi adıyla bir enstrümanı var. Dünya Bankası'yla birkaç aydır görüşüyorduk. 250 milyon dolarlık, 5 yıl ödemesiz, 20 yıl vadeli ve çok düşük faizli bir kaynak bulduk. 

Bunu Hazine garantisiyle kullandırıyorlar. İller Bankası üzerinden alabileceğimiz bir kaynak bu. Çok da hızlı olabilecek. Bir iki ay içinde aktarılacak bir kaynak. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın onaylaması lazım. Bu kaynağı tamamen kentsel dönüşüm için kullanacağız. Depremzedelerin özellikle de orta hasarlıların konutlarını yenileyebilmeleri için köprü vazifesi göreceğiz. 

 

O krediyi onlara kullandırmış olacağız. Bunu talep etmek istedim. Vakit kaybetmemek lazım, çünkü vatandaşın mağduriyeti çok. Hızlı çözüm getirebileceğimiz bir kaynak bu''  

Diğer kredi metro için, tabii ki de Büyük Buca Metrosu için:  

"İzmir tarihin en büyük yatırımı Buca Metrosu için de 490 milyon euroluk kaynak bulduk. Buna Hazine garantisi gerekmiyor fakat Hazine onayı gerekiyor. İşte o Hazine onayı için Sayın Cumhurbaşkanı'ndan talepte bulundum. Çünkü uluslararası ihaleye çıkıldı. O kaynakların kullanılmaya başlaması lazım. Bu da ancak Hazine onaylarsa olacak. Öyle bir tablo vardı. Bu iki taleple ilgili görüştüm kendisiyle''  

Peki sayın Cumhurbaşkanının yaklaşımı nasıl oldu? Sayın Soyer bu konuda da olumlu konuşuyor. Cumhurbaşkanı konuyu inceleyeceğini söylüyor ama Soyer’e göre durum pozitif.  

Soyer, "Doğrusu ben pozitif bir izlenim edindim. Yapacağına dair bir izlenim edindim ama tabii bu izlenim sadece''  

İzlenim önemlidir. İzlenimler kolay kolay boş çıkmaz. Şimdi İzmirli mini zirvenin sevindirici sonuçlarını merakla bekliyor!