İzmir ve Ege'ye turizm müjdesi!

Yayın Tarihi 09 Ocak 2020

Müjdeye hasretiz. Epeydir güzel haber alamıyorduk. Eskiden İzmir ve Ege'de bir coşku, bir heyecan vardı. Bazen coşkumuz boş çıktı, bazen dolu. 

Müjdeye hasretiz. Epeydir güzel haber alamıyorduk. Eskiden İzmir ve Ege'de bir coşku, bir heyecan vardı. Bazen coşkumuz boş çıktı, bazen dolu. 
Özellikle Expo adaylık sürecinde git-gelli coşkuyu çok yaşadık. Önce 2015 Exposu'nu almak için uğraştık, sonra 2020 için uğraştık, ama olmadı. 
Öncekini Milano’ya kaptırdık, sonrakini Dubai’ye. Milano Exposunu yapıp bitirdi ama pek yankı uyandırmadı. 
Dubai öyle mi ama! Daha Expo açılmadan dünyada yankılanmaya başladı. Haziranda açılacak Dubai Exposu beni de İzmir’de bu işe gönül koymuş İzmirliler gibi heyecanlandırdı. 
Expo tartışmaları sürecinde İzmir ve Ege’ye 50 milyon turist geleceği konuşuluyordu. Biraz abartılıydı. Biraz mı? Eh baya abartılıydı. Diyelim ki 50 milyon turist geldi, peki onları ağırlayacak yatak kapasitesi var mıydı? Yoktu tabii ki. Diyelim Expo'yu aldık, bu kadar kısa sürede yatak kapasitemizi artırabilecek miydik? Görünen köy kılavuz istemezdi. Görüldüğü gibi zaman su gibi akıp geçti ve geldik 2020’ye. Gelecek de bir gün gelecek misali 2020’nin ilk günlerini yaşarken yatak kapasitemiz ne kadar? 
Bu girişi yapmamın nedeni yazımın başlığındaki “İzmir ve Ege'ye turizm müjdesi!” haberi ayrıntılı vermek içindi. Expo sürecinde şöyle deniliyordu: “Expo’yu alamazsak da sanki almışız gibi çalışalım ve yatak kapasitemizi, sağlık turizmimizi geliştirelim!” 
Expo’yu alamadık ve o dönemde söylenen sözleri unuttuk!
                   *   *   *
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) ile Türkiye Sanayici ve İş adamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen ‘Turizmde Dönüşüm Senaryoları Tanıtım Toplantısı’nda Türkiye için 2020 yılında 58 milyon turist ve 40 milyar dolar hedeflediklerini açıkladı. 
Son derece gerçekçi ve ayakları yere basan bir hedef. Görüldüğü gibi biz İzmirliler yıllarca Expo İzmir’e gelecek, Expo ile 50 milyon turist gelecek sözleriyle boşu boşuna oyalanmışız, daha doğrusu bizi oyalamışlar. En hafif deyimleri, en hafif cümleleri kullanıyorum; bizi kandırmışlar, bizi dolandırmışlar, bizi aldatmışlar vs. demiyorum. Çünkü belki bize yanlış bilgi verenler de başkaları tarafından zincirleme oyalanmışlardır. Neyse geçmiş geçmişte kaldı, biz önümüze bakalım ve bir daha böyle hayali işlere balıklama dalmayalım. Somut, gerçekçi, ayakları yere basan işlere vakit ayıralım. Expo olacaksa da daha ciddi üzerinde çalışalım. 
Kültür ve Turizm Bakanı kökenden turizmci. Tam bir uzman. Türkiye’yi ve dünyayı biliyor. Son açıklaması beni ve İzmirlileri heyecanlandırdı: 
Çeşme ve Didim’e iki mega proje geliyor! 
Sayın Bakan'ın açıklaması şöyle: “Bakanlık olarak Çeşme ve Didim bölgesinde iki büyük proje üzerinde çalışıyoruz. Bu projeler doğaya saygılı, geri dönüşüme duyarlı, yatay mimari uygulanmış, 12 aylık turizmin gerektirdiği alt yapı ve ürün çeşitliliğine sahip projelerdir. Turizm geliri yüksek olan ülkelerde 100 yıl önce uygulamaya başlamış olan Turizm Geliştirme Ajansı'nı geçen yıl hayata geçirdik. Turizm Geliştirme Ajansı ile birlikte sürdürülebilir, yoğun, etkin ve yaygın tanıtımı, çağın yenilikçi iletişim ve teknolojisiyle birlikte yapma şansını bulduk.” Turizm bakanı ayrıca Rus turistlerin Akdeniz’den Ege’ye kaydırmayı hedeflediklerini söyledi: “Turizmin 'repeat guest' dediğimiz başka sorunları da var. 40 kere Antalya'ya gelmiş Rus turistlerimiz var. Antalya'yı ezberlemişler, hatta bıkmaya başlamışlar. Biz onlara Ege'yi yoğun şekilde tanıtıp, Antalya ile benzer özellikler taşıyan Ege kıyılarına kaydırmayı hedeflemeliyiz. Aksi takdirde Türkiye dışındaki farklı bir destinasyona kaçıracağız.”
              *   *   *
Şimdilik açıklama böyle. Yakında diğer ayrıntılar da gelir. Merkezi yöneticiler ve yerel yöneticiler bu mega projelerin peşine düşmeli. Şimdi çevreye duyarlı, mevzuatlara uygun, kamusal rantı kamu için kullanan, özel kişilere özel rant sağlamayan yatırımları hayata geçirmek ve turizm ekonomisini geliştirmek için el ele vermek zamanı.