İzmir Ticaret Odası’nda seçime doğru!

Yayın Tarihi 26 Mart 2013

Seçim demokrasinin göstergesidir. Tek başına demokrasinin varlığına kanıt olamaz ama seçimsiz de demokrasi olmaz.¶

Bazı meslek odalarında uzun yıllardır ağalık düzeni kuranların önünü kesmek için çıkarılan yasa Anayasa Mahkemesi’nden dönünce ‘demokrasi kazandı’ dedik. Ancak şunu unutmamak gerek, bu seferlik eski düzen devam edecek. Bu dönem de geçtikten sonra artık yeni düzenleme uygulanacak ve iki dönem kuralı işleyecek, ömür boyu başkanlık dönemi sona erecek.

Seçiliyorsa, başarılıysa niye iki dönemle sınırlayalım diyebilirsiniz. Sınırlamak demokrasiye aykırıdır diyebilirsiniz.

Demokrasinin tek tanımı yok ki!

Doğrudur söyledikleriniz.

Yaşayarak, üreterek, geliştirerek demokrasiyi, yenileşmeyi, kendimizden sonra geleceklerin önünü açmayı öğreneceğiz.

Demokrasi belki de budur; ön açmak, yol açmak, gelişmeye, iyiye akış sağlamak.

* * *

Bu girişten sonra gelelim İzmir Ticaret Odası’ndaki seçim analizimize.

Bugünden kendini grup olarak ifade edenlerin yarın İTO Meclisi oluştuğunda farklı yerde olabilecekleri öngörüsüyle ihtiyatlı yazıyorum.

Üfürükçü yorumcular bol isim, bol varsayım vererek yarın bir günkü olası oluşuma ‘bak ben demiştim’ pozu takınabilirler.

Bol isim ve polemik, kahve köşesi muhabbete iyi gelebilir. Yüzyılı aşkın bir Ticaret Odası tarihine sıkı bir tahlil gereklidir.

Bu satırlar akademik analiz için yeterli değildir. İZTO’nun analizini akademisyenler yapabilir. Biz bu analize satır başı sunabiliriz ancak. Bir gün kütüphanede çalışan araştırmacı dönemi kavrayabilsin diye dipnot olarak değerlendirebilir bu yazıyı.

* * *

Geçtiğimiz gün gövde gösterisi ve geniş resmi ile basının önüne çıkan Ortak Akıl grubu İZTO’da biz de varız dedi.

‘Ortak Akıl’ kulağa hoş gelen, demokratik bir kavram. Gerçekten uygulandığında tabii.

Bir örnek vereyim. Rahmetli Ahmet Piriştina’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildiği kampanyanın adı Ortak Akıl idi.

Fakat daha sonra o dönemin genel sekreteri Hasan Fehmi Mani İzmir’in sakınmasız sınırsız gazetecisine verdiği röportajda: “Ortak akıl falan yok, seçim bildirgesini ben yazdım” dedi.

Ne oldu şimdi. Hani ortak akıl vardı?

Şimdi de İTO’daki ortak aklın arkasında geçen günkü resimde görülmeyen bir milletvekilinin olduğu dillendiriliyor.

Ortak akıl grubu neyi amaçlıyor? Kendi söylemlerinden belirtelim:

“21 yıldır İzmir Ticaret Odası’nda dar grupçu ve tek adam yönetim anlayışının egemen olduğunu belirten” Ortak akıl grubu; “Bu anlayış, başta üyelerimize, odamızın kurumsallığına, kentimizin gelişimine zarar vermektedir. Şimdi 72 bin üyemizle birlikte bu anlayışın değiştirilmesi zamanıdır. Eşitlikçi, yenilikçi, üye odaklı, katılımcı, üretken, paylaşımcı, demokratik, daha etkin ve güçlü bir İzmir Ticaret Odası’nı hedefleyen yönetim anlayışının egemen kılınması zamanıdır. Bu toplumsal sorumluluğu yerine getirmek üzere tüm üyelerimizi, odamızın sakini değil sahibi olmaya Ortak Akıl Grubu’na destek vermeye, katkı ve katılımda bulunmaya çağırıyoruz.” diyor.

* * *

İTO da Necip Nasır grubu da seçimlere asılıyor. Önce komite seçimleri çok önemli. Şimdiki meclisin yüzde yetmişinin yenileneceği konuşuluyor. Meclis şekillenince başkan ve yönetim önem kazanacak. Meclis şekillenmeden başkanlık için bir şey söylemek mümkün değil.

* * *

Uzun yılların tecrübesiyle İTO seçim sürecini en sakin, en soğukkanlı sürdüren mevcut başkan Ekrem Demirtaş.

Ekrem Demirtaş Anayasa Mahkemesi kararı ile iki dönem daha kazandı.

* * *

İTO’da yeni bir çalışma var. Haftaya bir araya gelecekler, belki basını da çağırırlar, yemekli bir toplantı yapacaklar. Sayı hayli fazla. Şimdilik bir şey belirtmiyorlar. Bana bir grup oluşumu gibi gelen çalışmayı sorduğumda teyitler aldım. İTO’da Çağdaş Grup geliyor!

Tabip Odası’nda, Baro’da, Mühendisler Odaları’nda, Mali Müşavirler Odaları’nda, Eczacı Odaları’nda falan Çağdaş Grup duyduk, gördük de işadamları, tacirlerin olduğu İzmir Ticaret Odasında Çağdaş Grup ilk kez duyuyoruz.

İTO seçim süreci yeni sürprizlere ve gelişmelere açık. Takip edip göreceğiz bakalım.