İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu sponsor bekliyor...

Yayın Tarihi 02 Kasım 2016

Müzik Öğretmeni Şef Dr. Orçun Berrakçay’ın fikri ile Müzik ve Otizm çatısı altında yola çıkan İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu adeta ışık saçıyor.

Otizimliler Derneği’nin (ODER) öncülük ettiği İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu otizimli çocuklarla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla birçok yerde konser vermeye devam ediyor.

İZOT, müzik ve otizm çatısı altında yola çıkan ve en büyük hedefi bireysel olarak müzikle herhangi bir şekilde uğraşan, şarkı söylemeyi seven, müzik eğitimi alan veya alamayan otizm tanılı çocuklarımızı ve gençlerimizi biraraya getirmeyi isteyen mükemmel bir proje...

Kendilerine olanak verilince neler yapabileceklerini göstermek, ailelerin sosyalleşmelerini sağlamak, dayanışma ruhu ve motivasyonlarını yüksek tutmak, çocukların kişisel gelişimi yanında arkadaş edinebilmeleri gibi sayabileceğimiz birçok temel amacı ve müziğin evrenselliğini birleştirmek isteyen İZOT’un en önemli sorunu maddi ve manevi yalnızlık..

İzmir’de 18 Nisan 2013 tarihinde kurulan İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu 4 heyecanlı ve içlerinde başarma arzusu taşıyan çocukla ilk provalarını yaparken bugün 40’dan fazla öğrenciye sahip.

İlk konserlerinde 17 otizmli çocuk ve genç 13 dakika sahnede müziklerini başarıyla icra ederken bugün performans süreleri 2 saate kadar uzamıştır.

İZOT tanınırlığı ülke sınırlarını aşmış, üniversitelerde araştırma konusu olmuştur. İZOT’un otizmli çocukların sosyalleşme sürecine etkisi üzerine 2016 yılında Londra Roehampton Üniversitesi’nde yüksek lisans tezi yazılmıştır.

Bu sebeple ailelerin çocuklarına olan güvenleri ve kendi motivasyonları üst seviyelere çıkarken diğer ailelere de örnek model oluşturmaya başlamışlardır.

Dr. Orçun Berrakçay’ın önderliğinde, gönüllü olarak destek veren eğitimcilerin ve ailelerin desteği ile İZOT kısa sürede takım ruhu kazanmış, büyük işler başarmıştır.

Her yıl ortalama 20-25 adet konseri İzmir ve ilçeleri dışında Edirne, Çanakkale, Manisa, Gaziantep, Karabük ve Muğla’da başarıyla gerçekleştiğini düşününce teşekkür edeceğimiz kişilerin en başında Dr. Orçun Berrakçay geliyor. 

Lakin İZOT’un hem manevi hem de maddi desteğe ihtiyacı var.

Öğrencilerin eğitimleri sırasında ve konserlerde kullanılabileceği birçok ekipman veya günlük tüketim malzemesinin tedariği konusunda sıkıntılar var.

Sadece bir orkestra ve koro olarak kalmayı değil, otizmli bireylerin tüm sanat eğitimlerini aldığı bir akademinin olmasını istiyor İZOT...

Birçok yurtdışı uluslararası konser organizasyonlarına davet alıyor artık İZOT...

Bunlardan birtanesi de 3 Aralık 2016 tarihinde Uluslararası Engelliler Günü dolayısıyla Azerbaycan’ın Bakü kentinde düzenlenecek olan uluslarası bir konser organizasyonu daveti.

Dünyada ilk ve tek olan bu orkestra ve koronun yurtdışında da tanıtım ihtiyacı var.

Lakin ekip olarak gitmenin getirdiği maddi külfet İZOT’un oraya gitmesine engel.

Bu vesileyle buradan sağduyulu tüm insanlara, böyle büyük ve anlamlı projede varolmak isteyen başta İzmir’li olmak üzere Türk işadamlarına seslenmek istiyorum.

Gelin bu müthiş çocuklara sponsor olun...

Gelin bu müthiş orkestra ve koroya nefes olun...

 

Gelin ki İZOT önderliğinde bu çocukların sosyal ve kültürel yaşama entegrasyonu projesine el verin...

Gelin otizm.org ve www.muzikveotizm.com/izot’ a bağış yaparak bu gençlerin yanında olun..

Gelin hep beraber bu çocukların hayallerini gerçekleştirelim.

Hadi verin elinizi...