İzmir milletvekili adaylarının analizi-2

Yayın Tarihi 30 Mayıs 2018

İzmir milletvekili adaylarının analizi-2

Geçen haftaki yazımızda CHP adaylarının durumunu yazmış ve listeye giremeyenlerden örneğin baro başkanı Aydın Özcan ile Yücel Özen’in neden giremediğinin sorulması gerektiğini söylemiştik.

Baro başkanına yakın kaynaklardan öğrendiğimize göre aslında listede seçilecek sırada imiş ama son anda çıkarılmış. Bunda son seçici Bülent Tezcan’ın etkin olduğu konuşuluyor.

 

   *   *   *

Sadece CHP değil, AK Parti, İyi Parti’de de benzer sıkıntılar yaşandı. MHP, Saadet Partisi ve Vatan-İşçi Partisinde sıkıntı yaşanmaz zaten.

AK Parti'de Necip Kalkan listeye giremedi. Ticaret Odası meclis başkanlığı döneminde sayın Kalkan, “Bir gün TBMM'de de meclisi yöneteceğim” diye arzusunu dile getirirdi. Yaşamında neredeyse tek arzusu buydu. Gün geldi milletvekili oldu ama TBMM başkan vekil olup meclisi yönetemedi, ukdesi içinde kaldı. Ne yapalım bu bile başarıdır diyelim ve önümüzdeki seçimleri-yani yerel seçimleri bekleyelim. Bakarsınız sayın Necip Kalkan’ı Karabağlar belediye başkan adayı olarak görmüşüz.

AK Partide ilk sırayı Hamza Dağ’ın alması gençlik kolları başkanlığından gelen bir ismin yükselmesi olarak değerlendirilmelidir. Başbakan Binali Yıldırım’ın da İzmir’den birinci sıradan aday olması AK Partinin İzmir’e verdiği önemi gösteriyor. Yalnız ben de diğer siyasiler gibi Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçileceğine göre sayın Yıldırım’ın neden milletvekil yapılmak istendiğini anlayamadım?

AK Parti Cumhurbaşkanlığı-başkanlık-hükümet sistemine geçileceğine inanmıyor mu?

AK Parti listesinde yılların emektarı Bilal Doğan’ın yer bulması taban açısından sevindirici. Bu durumda AK Parti bütün ağır toplarını sahaya sürmüş ve bütün gücüyle İzmir’e asılmış görünüyor. Kaç milletvekili çıkarabileceğini yazımın sonunda tahmin bölümünde açıklayacağım.

 

   *   *   *

İyi Parti’nin İzmir’de sürpriz yapacağına inanılıyor. Geçmişteki Genç Partinin İzmir’de % 17 oy alması örnek gösteriliyor.

Yıldırım Ulupınar’ın İYİ Parti'yi İzmir teşkilatlarını kurması ve hemen ardından milletvekili adayı olması yine İzmir’e asılma ve önem verme olarak değerlendirildi. Yalnız ilçe başkanlarının da aday olmaları ile bu kadar kısa sürede teşkilat yenilenmesi sıkıntı yapabilir mi endişesi yarattı. Sanki biraz durağanlığa geçildi gibi geliyor. Seçime kısa süre kala sayın Akşener’in yakaladığı rüzgarın İzmir’de devam etmesi için İYİ Parti'nin derhal toparlanması gerekiyor.

 

   *   *   *

Şimdi gelelim tahmin bölümümüze: Hemen her seçim gazeteci arkadaşlar ve siyasilerle tahmin iddiasında bulunuruz. Bu adeta gelenek olmuştur, hatta takım elbisesine dahi iddiaya girenler olur.

Bu seçimde tahmin için elde veri pek az. Çünkü ilk defa uygulanan bir sistem var karşımızda. Cumhur ittfakı ve Millet ittifakı adı altında seçime gidiliyor. Saadet Partisi biz %10 barajını geçtik diyor. HDP biz zaten baraj üstündeyiz diyor. Bu seçimlerin yeni partisi İyi Parti ilk kez seçime giriyor ve ne yapacağı tam bir soru işareti.

İzmir seçmeninin hem HDP’yi hem de İyi Parti'yi meclise gönderme eğilimi olduğu söyleniyor. CHP tabanının bir kısmı-yani sol kısmı- barajı aşsın diye HDP’ye oy verme eğilimine girerken tabanın bir kısmı-yani ulusalcı kısmı- İyi Parti barajı aşsın diye umut ediyor. Tabi bu durum milletvekili sayılarını oldukça etkiliyor. Dün Ali Engin’in her iki bölgede de 10 milletvekili çıkarırız söylemi de bu durumda hayal oluyor.

 

   *   *   *

HDP her iki bölgede 1'er milletvekili çıkarır. Bu garanti de ikinciyi nasıl zorlar bilemiyorum.

MHP her iki bölgede 1'er milletvekili çıkarır. İkinciyi zorlar.

İYİ Parti her iki bölgede 2 milletvekili çıkarır. Üçüncüyü zorlar.

AK Parti her iki bölgede 4'er milletvekili çıkarır. Bu garanti de beşinciyi zorlar.

Ve gelelim CHP’ye. Kalanlar CHP’nin. CHP de her iki bölgede 4'er milletvekili çıkarır. Bu garanti ama beşinciyi zorlar.

Yukarıdaki tahmine göre bu saatten sonra mücadele ortada olan birer milletvekilliği için. Beşinci sıradakilere çok görev düşüyor. Yurt dışı oyların dağılımı da tabii son düzlükte yarışın sonucunu belirliyor.

Hadi hayırlısı bakalım. Milletvekili sıralaması böyle.

İzmir’de Cumhurbaşkanlığı sıralaması da şöyle tahmin ediliyor: 1- Muharrem İnce. 2-Recep Tayyip Erdoğan. 3- Meral Akşener.