İzmir kurtuldu

Yayın Tarihi 11 Eylül 2014

9 Eylül İzmirimizin düşman işgalinden kurtuluş yıldönümüdür. Bu yıl 92. yıldönümünü kutladık.

Dış düşmanlara karşı yaptığımız milli mücadele sonuç vermişti. 9 Eylül’de Yunan askerleri Ege Denizi'ne düşerken “Suya ilk girildiğinde çok soğuk geliyor. Ancak biraz yüzdükten sonra alışıyorsun” diye ifade kullanıyorlardı. Kısacası yenilen mağlup olan hiçbir şey olmamış gibi davranabiliyordu.

Evet İzmir kurtuldu, ilk kurşunla beraber milli mücadele, onurlu halk mücadelesiyle zafere dönüşmüştü.

Bu zafer gösterişten uzak halk egemenliği mücadelesi ve ülke menfaatleri doğrultusunda gerçekleşmişti. Zafer elde edildikten 92 yıl geçmesine rağmen devrimci halk mücadelesini yapanların torunları bizler ise sadece o dönemleri anlatmaktan başka bir devrim hareketi gerçekleştirmeden maalesef mirasyedi olduk çıktık.

Ülke elden gidiyor diyorsun, nereye gidiyor diyorlar.

Ülke iç düşmanlar tarafından peşkeş çekiliyor diyorsun, ne olmuş diyorlar.

Ekonomi balona döndü diyorsun. Borsa iyi durumda, diyorlar.

Borsanın yüzde 70'ten fazlası yabancı yatırımcının elinde, manipülasyonlarla al -ver yapıp, iç ve dış borç sarmalı arasına giriyoruz diyorsun. Aman be sıcak para var bakın duble yollar yapılıyor her şey var diyorlar.

Her şey ekonomi değil diyorsun. Aman ya kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz diyorlar. Para varsa sen varsın ,para yoksa sen yoksun diyorlar.

Ülkede kişi başı milli gelir 10 bin dolar, kişi başı borçlanmanın 25 bin dolarlara ulaştığını söylüyorsun. O da nereden çıktı diyorlar.

Kredi kart borçluları icraya düşmemek için çaresiz kredi kartı tefecilerinin eline düşüyor. Bu kan emicilerinin eline düşen borçlu, sonra vah anam vah diyor ve intihar vakaları ortaya çıkıyor. Yapmasaydı diyorlar.

Bütün bunlar olurken ses eden yok. Çıkan sesler de teker teker susturuluyor. İzmir kurtuldu, her 9 Eylül'de kurtulmaya da devam edecek. Acaba ülkemin ve İzmir’imin yeni bir kurtuluş bayramına ihtiyacı yok mudur?

21 günlük hafıza fakirliğine sahip olan bir toplum haline geldik. Susma sustukça sıra sana gelecek diyen sendikalar bile oyuncak oldu çıktı. İdeoloji kenara itildi. Ülkenin milli birlik bütünlüğü ve bekası artık umursanmaz hale geldi. 9 Eylül hem İzmir in hem ülkenin milli mücadelesinin önemli bir nirengi noktası olarak bayram havasında kutlanmalı da yarın bu şovdan ziyade duyarlılıklarımızla acaba yeni bir kurtuluş bayramına ihtiyaç yok mudur? Ya esaret ya cesaret. Hadi yeni 9 Eylüllere sadece bayrak sallamak değil. Sorumluluk alıp mücadele yıllarına, herkesin çocuğu, herkesin geleceği, herkesin varlığı için birlik olmak için mücadele için yeni halk devrimi gereklidir. Sağlıcakla kalın onurunuzu yitirmeyin.