İzmir iş dünyasının referandum tepkisi: Ekonomik muhtıra!

Yayın Tarihi 20 Nisan 2017

4 Nisan tarihli köşe yazımda şöyle demiştim: “Merak ediyorum İzmirli sanayici ve tüccarlar, ekonomi çevreleri bu rakamlara ne diyecekler. Basının, televizyonların ekonomi servislerine öneriyorum, hemen İzmir iş dünyasının görüşü alınsın. İzmir Ekonomik Kalkınma Kurulu sırf bu gündemle dahi toplansa Türkiye’ye örnek olur. Çünkü referandumdan sonraki gündemi şimdiden söylüyorum: EKONOMİ!”

Dünkü Yenigün’ün ve diğer medyanın manşeti “Gündemimiz artık ekonomi olmalı” idi.

Kendi adıma gazetecilik refleksi nedeniyle meslektaşlarımı kutluyorum. Çünkü Türkiye ve yurt dışına iyi gazeteci ihraç eden bir şehirdir İzmir. İzmir kadar İstanbul veya Ankaralı gazeteciler gerçek gündemi takip etse, kısır siyasi gündeme hapsolmasalar medya dördüncü kuvvet etkisini gösterir.

Şimdi gelelim dünkü İzmir iş dünyasının muhtıra niteliğindeki referandum tepkilerine.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, referandum sonucuna ve halkın kararına saygı duymak gerektiğini belirterek, "Bu referandumdan dolayı EKONOMİ konusu konuşulmuyor. Bunun artık gündeme gelip, hedeflediğimiz ihracat seviyeleri, üretim seviyelerine ulaşmamızı sağlayacak, işsizliği ortadan kaldıracak çalışmaların ortaya çıkması gerekiyor" diye benim ve kamuoyunun yukarıda beklediği açıklamayı yapıyor. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş “Artık referandum sürecinde içeride ve dışarıda, kırılan - dökülen ilişkileri tekrar gözden geçirerek düzeltmenin zamanıdır diye düşünüyoruz. Birlik ve beraberliğe, kutuplaşmadan uzaklaşmaya ihtiyacımız var. Bugünden itibaren EKONOMİ ele alınmalı, ekonomideki sıkıntılara, bekleyen sorunlara çözüm üretilmeli. 2019 seçimleri hemen kısa sürede gündemimize girmemeli. Gündemimiz seçim veya sandık değil, daha fazla üretim, daha fazla istihdam olmalı ki tekrar istediğimiz yüksek büyüme oranlarına ulaşalım” diye benim de katıldığım üyelerinin görüşünü dile getiriyor.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli “Bu sonuçla, bugünden başlayarak yeni bir reform iradesini heyecanla ortaya koymaya ve uygulamaya hızlıca başlamak durumundayız. Seçmen, atılacak adımlarda toplumsal KONSENSÜSün gözetilmesi gerektiği mesajını net olarak vermiştir.”diye uyarı açıklaması yapıyor. Sayın Kestelli, sizce konsensüs sonucunu Türkiye’yi referanduma götürenler aldı mı? Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk “ İktidarıyla muhalefetiyle tüm siyasi partilerin referandum dönemindeki tartışmaları bir yana bırakıp, EKONOMİ odaklı yeni bir uzlaşma ve kardeşlik dönemini başlatması en büyük beklentimizdir. Bu düşüncelerle referandum sonuçlarının ülkemize esenlik getirmesini dilerim”.

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü,

“Önümüzde, Uyum Yasaları, AB öncelikli olmak üzere Uluslararası İlişkiler, Kamu Personel Reformu, Seçim ve Siyasi Partiler yasası gibi önemli gündem maddeleri vardır. EKONOMİ, en önemli gündem maddelerimizden olmaya devam edecektir.” Diyor. Valla umarım sayın Ülkü’nün dediği gibi gelişmeler olur. AB’ye yakınlaşır uyum yasalarını çıkarır mıyız, yoksa AB’den iyice uzaklaşır mıyız bilemem. Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman “Başta yapısal reformlar olmak üzere atılacak adımlar ile sağlanacak EKONOMİK istikrar toplumsal huzuru da beraberinde getireceği için siyaset mekanizmasının bu süreçten sonra ekonomik düzenlemelere odaklanmasını bekliyoruz”

Bu açıklamaları ben İzmir iş dünyasının EKONOMİ MUHTIRASI olarak okuyorum. EKONOMİK DEPREME karşı tedbir alın diyorlar. Daha ne desinler! Yeter artık diyorlar, siyaset ve iktidar kavgaları. Gündem ekonomi olmazsa sonucun kötü olacağının sinyalini veriyorlar. 99 depremi öncesi bilim insanları Kocaeli’nde deprem konferansı veriyorlar ve salonda birkaç kişi katılıyor. Uyarılar dikkate alınmıyor. Deprem Kocaeli’nin Gölcük merkez üssünü vurdu ve 20 bin insanımızı kaybettik. Şimdi iş dünyası uyarıyor. Bakalım ekonomik deprem uyarıları ve muhtırası dikkate alınacak mı?