İzmir İktisat Kongresi'nden Artvin’e…

Yayın Tarihi 24 Şubat 2016

17 Şubat 1923 günü İzmir İktisat Kongresi toplandı. İzmir’in tatlı dili Sancar Maruflu’nun davetiyle katıldığım törende bir kez daha Gazi Mustafa Kemal’in şu sözünü andım: “İstiklalin tamamiyeti ancak istiklal-i mali (ekonomik bağımsızlık) ile mümkündür.”

* * *

Biz kapitülasyonları Lozan’da kaldırtmış bir milletiz. Değil mi? Ben öyle biliyordum. Kapitülasyon neydi?

Yabancılara verilen ekonomik, idari vb.hak ve ayrıcalıklardı. Latince “şartlar, fasıllar, anlamına gelen “capitula” sözcüğünden türemiş “teslim olma” anlamına geliyordu.

Peki, yabancılarla içli-dışlı, yerli yabancılara tanınan ekonomik ayrıcalıklar kaldırıldı mı?

Bir avuç hakim sınıfın ekonomik teslim aldığı kapitülasyonlar devam ediyor mu?

Bu devlet bizim. Hakim sınıfların değil.

* * *

Artvin İzmir’e çok yakın. İzmir Artvin demek. Çünkü İzmir Bergama siyanürlü altına karşı mücadelenin öncüsüdür. İzmir tecrübelidir. İzmir bu tecrübesini hem kendi yeniden gözden geçirmeli hem de Artvin’le paylaşmalıdır.

Bugün Artvin yarın Karşıyaka!

Karşıyaka’da da altın madeni için yapılan sondajlar ilerleyip iş ciddiye binince bakalım o meşhur Yamanlar suyunu içebilecek miyiz?

Bu nedenle İzmir Artvin’in siyanürlü altına karşı çıkışını seyredemez.

* * *

Times (Zaman) gazetesinde Roger Boyes imzalı analizde 3. Dünya Savaşı'nın nasıl başlatılabileceği madde madde yazıldı.

Almanya ciddi ciddi dünya savaşının senaryosunu tartışmaya başladı.

Alman 'Welt am Sonntag' Gazetesi 21 Şubat 2016’da dünya liderlerinin fotoğrafını manşete taşıyarak “Das Drehbuch zum Weltkrieg”- 'Dünya savaşının senaryosu' -başlığını kullandı.

 

* * *

Benim çok sevdiğim ses ve söz sanatçısı Nil Karaibrahimgil bu anlı şanlı gazetelerden aylarca önce 23 Kasım 2015'te “ah dünya!” başlıklı yazısında dünya savaşını yazdı, ben de aktardım.

* * *

Ben Artvinliyim. Şavşat’ın Mamaneles Köyü'nden. Geçen yılki yazımda niye Artvinliliğim tutmadı diye hayıflandım. Ben Anadoluluyum diye. Ama bugün Artvinli olacağım ve geç kalmış bir nidayı söyleyeceğim: Siçturmayin dünya savaşinuza!

Artvin’imin güzel insanları siyanürlü altına karşı mücadele derken böyle beste yapmışlar: Siçturmayun altinunuza, madeninuza!

Artvinli Halk ozanı Şerafettin Keskin’in dediği gibi bunlar “Ölüden kefeni soyanlar”dır.

Kefenlerimizin soyulmaması, suyumuzun siyanürlenmemesi, dünya savaşının çıkmaması için, terörsüz bir dünya için …karınca duası için, kuş kanadı için, çam kozalağı için…