İzmir depreme hazır mı?

Yayın Tarihi 19 Ağustos 2020

Cevabını hepimizin bildiği soruyu çoğaltabiliriz. İzmir depreme hazır mı? Manisa depreme hazır mı? Aydın, Muğla, Denizli, Balıkesir, Uşak, Afyon…depreme hazır mı?

Cevabını hepimizin bildiği soruyu çoğaltabiliriz.

İzmir depreme hazır mı?

Manisa depreme hazır mı?

Aydın, Muğla, Denizli, Balıkesir, Uşak, Afyon…depreme hazır mı?

                    *   *   *

17 Ağustos 1999 Gölcük depreminin üzerinden 21 yıl geçti. O dönem Kandilli rasathanesi müdürü olan rahmetli Ahmet Mete Işıkara daha büyük bir deprem için 30 yıl öngörmüştü. Öngörüsüne şunun şurasında 9 yıl kaldı. Resmi açıklamalara göre 20 bin, halkın söylediğine göre çok daha fazla vatandaşımızın öldüğü Gölcük depreminden sonra aradan geçen 21 yılda ne yaptık ki, kalan 9 yılda ne yapacağız?

Maalesef her deprem yıl dönümünde iç siyasete kurban gitti tartışmalar. Deprem öncesi yapılması gerekenler, deprem sırasında yapılması gerekenler ve deprem sonrası yapılması gerekenler neler, bunların alt yapısı ve eğitimi neler, kağıt üstünde hepsi mevcut.

Açalım belediyelerin veya valiliklerin veya bakanlıkların resmi internet sitelerini, sanal ortamda harfi harfine deprem için neler yapılması gerektiği yazılı.

Profesörlere hazırlatılan raporlar, üniversitelerin görüşleri vs. hepsi var. Teorik alt yapı var! Çok şükür bu aşamayı geçmişiz. Şimdi bu teorik alt yapıyı inşaya geldi sıra.

                           *   *   *

Karaburun’da bir deprem oluyor hemen telaşlanıyoruz, Bodrum’da bir deprem oluyor hemen telaşlanıyoruz, Van’da, Elazığ’da, Akhisar’da deprem oluyor telaşımız bir gün sürüyor sonra herkes işine gücüne dönüyor ve unutuyoruz deprem gerçeği ile yaşadığımızı.

Vatandaş tabii ki işine gücüne dönsün ama yetkililer de işine gücüne dönsün, onların işi-gücü olası depreme karşı “deprem öldürmez, güvensiz bina, tedbirsizlik öldürür” ilkesi ile tedbir alma işidir.

                         *   *   *

“Orada kimse var mııııı?”

Gölcük depreminin kulaklarda yankılanan simgesel sesiydi.

“Anne lütfen ses ver, anneeeee!”

Gölcük’te yıkıntılar arasında annesine ulaşmaya çalışan, kendisi sürünerek çıkan ama annesini kaybeden, sonra hayata yalnız tutunup okuyup Hukuk Fakültesi'ni bitiren ve halen avukatlık yapan bir arkadaşım her gece bu sesle uyanıyor!

“Anne lütfen ses ver, anneeeee!”

Ben bu sesin tanığıyım. 21 yıldır dinmeyen bir ses bu! Lütfen siz de bu sesi duyun!

Orada kimse var mııııı?

Var mı gerçekten kimse? Ben bugüne kadar vatandaşın vatandaşa dayanışmasından başka kurumsal olarak gerçek bir deprem önlemi ve dönüşümü görmedim. Demek ki orada kimse yok!

            *   *   *

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne Sayın Aziz Kocaoğlu döneminde tatbikat önerdim, defalarca. Duyan olmadı sesimi, duyup kulak arkası eden oldu, iç siyaset daha tatlı geldi.

Şimdi sayın Tunç Soyer’e öneriyorum, lütfen belediye resmi sitesinde yer alan deprem raporuna göre bir uygulama tatbikatı yapın. Diğer resmi kurumlar, muhtarlıklar, vatandaşlar vs. katılımı ile aşama aşama tatbikat yapın! Deprem için ne gibi çalışmalar yapıyorsanız isterseniz bana gönderin kamuoyu ile paylaşalım, bilgilendirelim.

Deprem koronavirüs gerekçesini dinlemez! Düğün yapılıyor, plajlar tıklım tıklım, törenler yapılıyor, onlar koronavirüs dinlemiyor, deprem tatbikatına koronavirüs mü engel olacak!

Bu açık çağrıma karşılık ben de sesleneyim: Orada kimse var mııııı?