İzmir de Yapılması Gerekenler  (1)

Yayın Tarihi 09 Temmuz 2019

1. Sırada işsizlik sorunu . hergün iş talebi ile karşılaştığımız vatandaşın iş garantisi devlet kapsısı ve belediyeler olarak görüldüğü süreçte üretime dayalı ekonomik gelişimler söz konusu olmadığı için işsizlik teki oranın tarihi en yüksek seviyelere ulaştığı bu süreçte işsizliğin önünü almak gerekiyor.

1. Sırada işsizlik sorunu . hergün iş talebi ile karşılaştığımız vatandaşın iş garantisi devlet kapsısı ve belediyeler olarak görüldüğü süreçte üretime dayalı ekonomik gelişimler söz konusu olmadığı için işsizlik teki oranın tarihi en yüksek seviyelere ulaştığı bu süreçte işsizliğin önünü almak gerekiyor.  Bu vesile ile Büyükşehir belediyesine ciddi işler düşüyor.  Örneğin hizmet sektörünün geliştirileceği kent içi Kiokslarla (büfeler) belediyenin yönetiminde kişilere tahsis edilmeden, Belediyenin hizmet işi yapan şirketi Grand plaza bünyesinde organize edilebilir. özellikle İzmir’in sembolü ürünlerin satılacağı yiyecek ve içecek büfeleri yaratılmalıdır. Her cadde ve semtlere üçerli beşerli konulmalıdır.  Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde yerel yönetimlere ait gazete yiyecek içecek kioksları büfeleri vardır. Her kioksa 3 kişi çalışsa İzmir genelinde30 ilçede en az 500 nokta açılsa 1500 kişiye iş imkanı doğmuş olacak ve yanında en az 5000 kişilik yaşamsal rahatlama olacaktır. Kokoreç. midye, kumru, gevrek, çiğdem, sandviç, hotdog, su, çay, kahve, meşrubat, gazete, dergi,  vs vs satışı yapılacak olan büfeler basit bir yatırım gerektiren ve ciddi bir ciro oranı ile istihdam sağlayabilir. Nostaljiyi modernize ederek hayatımızda kalıcı hale getirmek mümkündür.  Denize kıyısı kent içinde yaklaşık 25-30 km civarında olan izmirin yerleşim yerleri ile özdeşleşmiş sahilin yüksek ekonomik verimle kullanması gereklidir. Sadece kıyıları değerlendirsek bile ciddi istihdam ile ekonomik girdi sağlayabiliriz.  
2. Kentsel dönüşüm sorunu devam ediyor.  İzmir çanağının yeniden planlanması elzemdir. Yıllar yılı İstanbullular İzmir i köye benzetmişlerdir. İzmir’i çeperindeki yapılaşmalarla değerlendirdiler.  Bir mühendis ve kent tasarımı merakı olan birisi olarak İzmir’in bayraklı konak Karabağlar ve kısmen çiğli Karşıyaka bölgeleri ile Buca bölgesi çok acil yeni ket imar planlamaları ile 200 yıllık planlama çalışması içine girmelidir. Geleceğin İzmir’i planlanırken kentin çeperlerinde eski 16-18 uygulama imar planlamaları ile parsel bazlı inşaat ruhsatları verilmekte ancak bu ruhsatlanma sistemi ilçe belediyeleri tarafından durdurulmalıdır. Bu bölgelerin mutlak top yekûn yeniden planlamasına ihtiyaç vardır. Amasız fakatsız. 
3. Kent içinde bulunan bir çok meslek sektörlerinin kent dışında yeni cazibe merkezleri yaratılarak, kentin trafiğinin rahatlaması sağlanmalıdır. Sosyal Yaşamsal alanların ulaşım kanallarının artelleri boyunca veya yeni ulaşım hatlarının oluştuğu bölgelere yönlendirilmesi sağlıklı olacaktır.  
4. Tepecikte buluna genel evin derhal kaldırılarak gelişmiş ülkelerdeki gibi sosyal eğlence kenti yapılacak şehir dışında bir bölge oluşturularak taşınması ve daha sağlıklı kontrol altına alınacak şekilde tasarlanması gerekmektedir..  
5. İzmir  in her ilçesinde merkezler var. Her ilçenin merkezinde meydan tasarlanması ile semboller yaratılması gerekir.  Meydanlar çevresinde cazibe merkezi yaratılmalıdır.  Örneğin Bayraklı nın merkez mahallesinde sevgi yolu altında kalan alan, ege mutfaklarının olduğu restoranlarla yeni bir cazibe merkezi olarak ilan edilip tasarımı yapılabilir. Hem bölgede yaşayan ve mal sahibi olan vatandaşlar hemde yerel yönetimlerin ekonomik faydasına olacak bu planlamalar ekonomiye hareket getirecek turistik amaçlı alan yaratılmış olacaktır.  
Gelecek yazımızda fikirlerimizi İzmir yaşayanı olarak dile getirmeye devam edeceğiz.