İzmir Büyükşehir’in özrü

Yayın Tarihi 07 Ocak 2021

İzmir Büyükşehir’in özrü

Geçtiğimiz günlerde, her ne kadar ülkenin 3. büyük kenti olsa da, çeşitli ölçütlere göre Türkiye’nin en modern kenti olarak görülen İzmir’e yakışmayan bir şey oldu… Başrolde yine İzmir Büyükşehir Belediyesi vardı…

Büyükşehir’in Konak'ta muhtarlıklar aracılığıyla yaptığı yardım kolisi dağıtımına katılan yüzlerce vatandaş izdiham oluşturdu, vaka sayıları ve hastanelerimizin durumu malum, “birkaç kiloluk sözümona yardım paketleri” ile yaratılan coronavirus ortamı herkesi şoke etti...

Malum Atalarımızın da dediği gibi, “yavuz hırsız ev sahibini bastırır”, elini çabuk tutan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kendisi gibi vurdumduymaz olmayan bilinçli çevreler kendisini eleştirmesin diye görüntülerden dolayı “özür” diledi.

Özür dilemek bir erdemdir elbette, hepimiz biliyoruz ama mevzubahis coronavirus olunca bu öyle olmamalı.

 

En sonda söylenebilecek şeyi en başta söyleyeyim; “sonunda özür dileyeceğin yanlış şeyler yapmamaya çalışacaksın”; konu insanları öldüren bir şey ile ilgiliyse “asla yanlış yapmayacaksın”!

 

Bu özür, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu adına pandemi deyip geçtiğimiz “katil salgın” döneminde yaptığı yanlışlardan sadece son günlerde olan biriyle ilgili ve bu yüzden maalesef, “göstermelik bir özür”.

 

Arşivlere bakarsak, Büyükşehir’in hayatımızı savuran, sevdiklerimizi elimizden acımasızca alıp bizi çaresiz bırakan bu merhametsiz salgın döneminde en başından itibaren çok sayıda toplantı, kokteyl, resepsiyon vesaire düzenlediğini, Başkan’ın ve “Başkan’ın adamları”nın sanki salgın yokmuş gibi davrandığının haberlerini, fotoğraflarını çok rahatlıkla bulabiliriz...

 

Bunu hep vurgularım; hayatta yaptığımız her şey sonsuza kadar titreşecek bir tele dokunuyor…

 

Ben şahsen, bu dönem can veren vatandaşlarımızı, aralarında çok sayıda yakınım ve sevgili dostlarım da bulunan o masum insanları hayatım boyunca asla unutmayacağım ve o kokteylleri, düzenleyenleri, o vurdumduymaz tavırları da hep aklımda tutacağım.

 

Bu son olay, buzdağının sadece küçücük bir kısmı, yani yıllardır iktidarı çay dağıtmakla, kömür dağıtmakla suçlayan bir zihniyetin aynı şeyi yaparlen suç üstü yakalanmasını son dönemde çok görmeye başlamıştık zaten ama bunun insanları öldüren bir salgın döneminde pervasızca yapıldığına ilk kez şahit olduk!

 

Söylemek istediğim şu; burada yazayım ve tarihe şerh düşmüş olayım; ben bu adamların özrünü kabul etmiyorum.