İzmir basını ve yerel iktidar ilişkisi!

Yayın Tarihi 25 Ekim 2017

İzmir basını ve yerel iktidar ilişkisi!

İzmir’de yerelde, yani belediyelerde CHP iktidar. Genel anlamda iktidarlarla basının ilişkisi nasılsa bu aynen yerele de yansıyor.
İster genel olsun, ister yerel olsun hiçbir iktidar eleştiriyi sevmiyor. Eleştiri yapanı hemen karşı partinin sözcüsü olmakla suçluyor. Veya aman eleştiri yaparsanız onlara yarar deniyor.
CHP İzmir yerelinde basının eleştirilerine kulak kapatıyorsa hiç olmazsa kendi içinde eleştiri-özeleştiri mekanizmasını kurmalı. Aksi halde gerek CHP İzmir ilde gerek CHP’li belediyelerde her şey çok mükemmel işliyor zannedilecek ki, bu hiç de doğru değil. Genelde iktidara hazırlandığını söyleyen bir parti basının eleştirilerine kulak tıkamamalı, yandaş medya-candaş medya ayrımı yapmamalıdır.
                 * * *
Buca’daki Atatürk maskının bakımsız kaldığını ve içindeki müzenin kapatıldığını yazan ve manşetten haberi yapan gazete Yeni Asır oldu. Haber doğru mu, doğru. Ama yerel yöneticide algı ne? Doğru habere yerel iktidar algısı şu: “Genel iktidara yakın ve yandaş olan bir medya grubu yazdı bu haberi, kesin bizi yıpratma kastı vardır.”
Eee, n’oldu sonra? Hiç. Atatürk maskı orada bakımsız duruyor!
Suçlu haber oldu, değil mi?
Bir yetkili çıkıp, bu haberi yapan gazeteye ve gazeteciye; “Bizim göremediğimiz, görüp de ihmal ettiğimiz bir konuyu gündeme getirip 4’üncü kuvvet olarak halk adına bizi denetlediğiniz için size teşekkür ediyor ve hemen, derhal ekiplerimizle maskı temizleme işine başlıyoruz.” Demiyor! Neden? Çok mu zor, bunu demek.
 * * *
Gazeteci Nevzat Dönmez yazdı, dedi ki; 30 Ağustos Zafer Bayramında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında belediye otobüsleri tıpkı dini bayramlarda olduğu gibi vatandaş bayramını rahatça kutlasın diye ücretsiz veya çok düşük ücretli olsun!
Büyükşehir belediyesi 30 Ağustos’u es geçti ama 29 Ekim için belediye otobüslerini adeta ücretsiz denecek şekilde 1 kuruş yaparak gazetecinin çağrısına cevap verdi.
Usta gazeteci Nevzat Dönmez Yenigün gazetesindeki köşesinde bunu yazdı ve içinden sessiz bir mutluluk duydu; demek ki halk adına talepler dinlenebiliyormuş, dedi.
29 Ekim için ulaşımı ucuz yapan yetkililer bu isteğin halk adına gazeteci Nevzat Dönmez’den geldiğini de belirtmeliydiler, basın bültenlerinde. Öyle “İzmirli bir gazeteci” diye değil, bizzat adını vererek. Aslında Yenigün gazetesi yöneticilerine de önerim bu; fikre hürmet gereği bu gelişmeyi ayrıca haberleştirmeli ve yazarların sütunlarının halk adına istemlerle nasıl yankı bulduğunu duyurmalı.
     * * *
CHP’yi yerelde ilgilendiren ve kamuoyuna açıklama yapmak zorunda bırakan ve benim de bunu yazıya dökmeme neden olan bir diğer konu da CHP’li Bayındır Belediyesinin CHP genel başkan yardımcısının oğlunun başında olduğu şirkete köy arazisini satması skandalıdır.
Şu ana kadar gerek belediyenin, gerek CHP milletvekili avukatın, gerek il başkanının açıklamaları ikna edici ve doyurucu değildir.
CHP’li yöneticiler sadece kendilerine şunu sorsunlar: Bu olayı iktidar partisi belediye ve milletvekili yapsaydı eleştirileri nasıl olurdu?
Görevde olduğu 14 yılda bir santimetre kamu toprağı satmayan ve haklı olarak bununla övünen sayın Aziz Kocaoğlu bu konuya el atmalıdır!
Bayındır’da seçim gecesi sabahlara kadar bekleyip, sonuç alınınca ancak ertesi gün İzmir’e gelen Kocaoğlu, bu emeğiyle herhalde arazi satışına el koyma hakkını kullanırsa kimse bir şey diyemez!
 * * *
Nihayet uzun bir aradan sonra İzmir’e yağmur yağdı. Yağmurla birlikte İzmirlinin yağmurla imtihanı da başladı.
Belediyeler yağmurla imtihanlarında ilk günkü bilançoyu basınla paylaşırlarsa bundan sonraki yağmurlarda felaketlerin yaşanmaması için alınacak önlemler konusunda ortak duyarlılık yaratılır. Bakalım basına ilk gün yağmur raporu gelecek mi?
 * * *
Bu ve benzeri eleştiri-özeleştiri yazılarımı artık yerel iktidarın üzerinden demoklesin yargı kılıcı kalktığı için daha çok okuyacaksınız. Artık kimse basını yandaş-candaş ayrımı yaparak doğru haber ve tespitlere rağmen kaale almamazlık yapamaz!