İzmir Barosu'nda seçime doğru-4

Yayın Tarihi 15 Ekim 2016

Bugün kongre günü. Heyecan dorukta. Her meslektaş ve her grup istediği kadar projelerini, önerilerini, görüşlerini ortaya koyacak. Yarın da sandığa gideceğiz ve demokrasinin güzelliğini yaşayacağız.

Baroların dünya hukuk ve siyasal tarihinde çok önemli yeri vardır. Bütün tarihi değişimlerde, dönüşümlerde büyük rol oynamışlardır.

Kuzey Afrika’daki her biri bir çiçek adıyla anılan-yasemin devrimi ve benzeri devrimlerde, ülkeleriyle simgeleşen isimlerin mesela Kaddafi’nin vs. devrilmelerinde adalet isteği ve hukuk ön plandadır. Bu çiçek devrimlerinde her ne kadar emperyalizmin parmağı aransa da toplumların dipten gelen istemlerini göz ardı ettiğimizde her şeyi mutlak kader emperyalizmle açıklarız ki bu da halklara karşı yapılan çok acımasız bir değerlendirme olur.

Türkiye’de Baroların meslek örgütü olarak varlıkları asrı aşıyor. Köklü yani. Bugün bize düşen bu köklü kurumu halkın hukukunu savunarak yaşatmaktır. Tarihsel mirasın bilincinde olmaktır.

Birkaç günden beri İzmir Barosu seçimleriyle ilgili genel ve özel değerlendirmeler yapıyor, açıklanan görüşleri aktarmaya çalışıyorum. Sosyal medyada yazılarımın paylaşıldığını, olumlu olumsuz bir çok değerlendirmelerin yapıldığını görüyorum. Tartışmaktan çekinmemeliyiz, korkmamalıyız. Hele eleştirilmekten hiç korkmamalıyız. Eleştiri ve özeleştiri mekanizması bizi sağlıklı görüşlere ulaştırır.

İzmir Barosu'nda Bağımsız Savunma Grubu ile Milliyetçi Avukatlar Grubu diğer gruplardan farkını ortaya koyabilmek için peş peşe önerilerini sunuyorlar. Özellikle Milliyetçi Avukatlar Grubu göreve geldiklerinde yapacakları işleri taahhüt ediyorlar. Bence diğer gruplar, hatta kendini kazanmaya yakın bulan gruplar bu önerileri dinlemeli ve yapılabilecek olanları meslektaşların lehine değerlendirmelidir.

Gerçi her dönem ben bu önerimi dillendiriyorum. “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır” özdeyişine göre işler yürüyor.

Bağımsız Savunma Grubu, Çağdaş Avukatlar Grubu ile ayrım noktalarını koyan bir iletişimle çalıştı. Kendi özgün yapısını ortaya koymasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Ama kökü Çağdaş'a dayandığı için ister istemez ayrışma noktalarını belirtecek. Çağdaş Grup da bu ayrışma noktalarının gerçek olanlarını ya kabullenecek ya da yanlış anlamaları düzeltecek ve aslında temelde ayrışma olmadığını vurgulayacak.

 

Benim gözlemim bu seçimde toparlamacı olan grup kazanacak. Çünkü gençlerin artık morale ihtiyacı var. Gençlerin üstadlarından öğrenecekleri çok şey var. Gençler öğrenmeye açlar. Gençlere kıymayın. Genç avukatlar baronun teminatıdır. Gençleri küstürmeyin.

 

“Biz zaten programımızda gençlere yer verdik” demekle olmuyor. Bu genel kurul sağduyulu geçerse o zaman yazılarımın hedefine ulaştığını görmekten mutlu olacağım.

Hangi grup olursa olsun mevcut başkanımız Aydın Özcan’ın avukatlar yararına projelerine sahip çıkılmalıdır.

Bu seçimlerin 2017 yılında yapılacak olan Barolar Birliği seçimleri ile de yakın ilgisi var. İzmirli avukat sadece kendi baro başkanını değil Barolar Birliği başkanını da seçecek. Barolar Birliği'nde de bir değişimin işaretleri geliyor.

Tekrar ve önemle bu kongrenin hukuka hizmet etmesini temenni ediyor her gruba eşit başarılar diliyorum.