İzmir Barosunda seçime doğru- 1

Yayın Tarihi 12 Ekim 2016

Geçen hafta itibariyle Türkiye il barolarında seçimler başladı. İzmir Barosunda da bu hafta sonu seçimli genel kurul var. Birkaç köşe yazısı ile olabildiğince objektif olmaya çalışarak seçime giren aday ve grupları tanıtmaya çalışacağım.

Öncelikle her genel kurulda olduğu gibi bu Cumartesi de Kültürparktaki Celal Atik Spor Salonunda mevcut yönetim çalışma raporunu sunacak ve övgü ve eleştirileri göğüsleyecek.

Baro başkanımız Av. Aydın Özcan başkanlıkta 2’inci yılını doldurmak üzere. İkinci dönemini değil yani. Konu da bu. Bir baro başkanı teamüle göre iki dönem başkanlık yapıyor. Seçilirse tabii. Aydın Özcan da bunu önceki dönem seçildiği Cumhuriyetçi Avukatlar grubunda dile getiriyor. Fakat grup önseçim yapılmasını istiyor. Aydın Özcan önseçime girmeyeceğini söyleyince Cumhuriyetçi grup geçen bahar aylarından bu yana yaptığı bir dizi toplantı ve önseçimle kendi başkan ve yürütme kurulu adaylarını belirliyor. Böylelikle ortaya Cumhuriyetçi Grup ikiye bölündü görüntüsü çıkıyor. Şu anda aynı adla iki grup listesini hazırlamış durumda. Biri mevcut başkanımız Aydın Özcan ve Cumhuriyetçi Avukatlar grubu, diğeri de Av. Mehmet Kozan başkan adayı ve yine aynı adla Cumhuriyetçi Avukatlar grubu.

Başkanı önseçime davet eden ve çoğu duayen-üstad meslektaşlardan oluşan heyetin bazı toplantılarına katıldım ama bugüne kadar yazmadım. Bana söylenen ve gözlemlediğim şu oldu: Baro genel sekreteri ile yönetim kurulu üyesi arasında yaşanan tatsız olay üzerine başkanın yardımcısını tutması kopuşun başlangıcı olmuş. Gruplar netleşip, listeler açıklanınca bir üstadım aynen şöyle dedi:

“Sayın Başkan, genel sekreteri yönetime almayacağını baştan deklare etseydi gelişmeler bu noktaya gelmezdi. Onun tekrar başkan adaylığına karşı bir tutum yoktu. Genel sekreteri Barolar Birliği delege listesine alacağını önceden söyleseydi.”

İzmir Barosu başkanı sayın Aydın Özcan’la mesleki çalışma gereği sık sık görüşüyoruz. Bu kongre döneminde fazla ayrıntıya girmeden kendisine seçim tartışmalarının hangi düzlemde geçeceğini veya geçmesi gerektiğini sordum: Projeler tartışılmalı ve projeler üzerinden görüşler ortaya konmalı, dedi.

Anlaşılan Başkan önceki dönem söz verip gerçekleştirdiği projelerine güveniyordu. Seçim bildirgesinde 60 projeden 50 sinin gerçekleştirildiğini açıklıyordu.

Yeni dönem yani 2016-18 dönemi için ise başta Manhattan bölgesinde yapılacak gökdelen baro binası olmak üzere diğer projelerin lansmanında bulundum. Sunumda 26 proje yer alıyordu. Doğrusunu söylemek gerekirse gerçekçi ve heyecan veren projelerdi. Bunun yankılarını baro odalarındaki sohbetlerde duyuyordum. Hangi başkan veya grup seçilirse seçilsin bu projeler avukatlar için olduğundan bence hayata geçirilmesi için çalışılmalı.

Örneğin gökdelen baro binası hangi grup gelirse gelsin mutlaka yapılacak. Bunu şu ana kadar Çağdaş Avukatlar grubu taahhüt etti. Zaten Türkiye Barolar Birliğinin katkıları ile yapılacak notunu da ekledi. Doğrusu, Barolar Birliğinden böyle bir desteğin alınması da bana göre başarıdır ve emeği geçenlerin hizmeti teslim edilmelidir. Daha da doğrusu, her kimin baroya bir emeği geçmiş ise bize düşen emeğe saygı ilkesi gereği “hakkının hakkını hakkıya” vermektir.

Bu seçime damgasını genç avukatlar vuracağa benziyor. Eski kongrelerde ilk sandık sonuçlarına bakılırdı. Şimdi son sandık sonuçları her şeyi değiştirecek. Son sandıklar genç avukatların. Her grup ta bunun bilincinde olarak genç meslektaşlara ilişkin projeler öngörüyor. Mevcut yönetim ilk adımı attı ve Genç Ofis projesi başlattı. Geçtiğimiz günlerde de ilk uygulamasını gösterdi. Bu projeyi doğrusu önce geçen hafta yapılan Bursa Barosu seçimlerinde gördüm. Bursa Barosu Çağdaş Grup adayı Av. Gürkan Altun’un projeleri arasında Genç Ofis projesini görünce kesin kazanırlar dedim ve öyle oldu.

Bizim başkan gençlere verdiği önemi genişletiyor ve kurulan Genç Avukatlar Meclisinin devamını vaat ediyor.

Gördüğüm kadarıyla mevcut yönetime gelen en önemli eleştiri meslek içi eğitimin ücretli olması. Özellikle seçimin mevcut başkan Aydın Özcan’la kendisi arasında geçeceğini savunan Çağdaş Grup adayı Av. Cemal Nedret Erdem’in görüşü böyle.

Şüphesiz bir yazıda bütün görüşleri ele alamayacağıma göre yazının devamını bekleyelim.

(Devam edecek)