İzmir Barosu'nda sağduyu kazandı

Yayın Tarihi 20 Ekim 2016

Geçen hafta bütün heyecanı ile süren İzmir Barosu seçimi tamamlandı ve mevcut Başkan Av. Aydın Özcan güven tazeleyerek yeniden seçildi. Böylece başkanlıkta iki dönem kuralı bileğinin hakkıyla uygulanmış oldu.

Kongrenin analizin genel olarak yapmak istersek “sağduyu kazandı” tanımını yapmak en doğrusu olur.

Kim neden kaybetti sorusunun cevabını ararken de kim neden kazandı sorusunun cevabını buluruz.

Baro seçimi ile ilgili dizi yazılarımı takip eden meslektaşlar ve okurlar görecektir ki kazanmanın nereden geçtiğinin ipuçları önceden bellidir.

Bir örnek vereyim. Bursa Barosu seçimlerinde Genç Ofis projesini öneren Başkan adayı Av. Gürkan Altun sağduyusu ile bütünlüğü sağladı ve seçimi kazandı. İzmir’de de Av. Aydın Özcan Genç Ofis projesini seçimden hemen önce uygulamaya koydu ve örnek ofis açtı. Benim satır aralarında vurguladığım, gençlere yönelen kazanır tespiti doğru çıktı.

İzmir kafasını kuma gömmeyip çevresine baktığında ve nerede bir güzellik varsa aldığında kendini daha da aşacaktır.

Benim şimdi güven tazeleyen Başkan Özcan’a ve yönetime bir fikri devamlılık önerim var. Bursa Barosu da İzmir gibi Barolar Birliği'nden aldığı destekle yeni Baro binası yapacak. Ve bu binada 40 Genç Ofis olacak. İki yıl müddetle genç meslektaş bu ofisi kira vermeden kullanacak. Müvekkilleri ile burada görüşecek, dilekçelerini burada yazacak, tam bir ofis gibi kullanacak.

Aynısını İzmir’e yapılacak olan Baro Plaza için öneriyorum. Bu önerimin kabul göreceğini zannediyorum. Çünkü meslektaşlar için iyi fikir nerde varsa oradan bulup almak bizi geliştirir.

Şimdi her grup kaç oy aldığının, neden kazandığının, neden kaybettiğinin hesabını yapacak, bilançosunu çıkaracak ve eleştiri-özeleştirisini yapacak. Şüphesiz en doğrusunu onlar yapacak ama bir yazar olarak benim de gözlemlerim var.

Çağdaş Avukatlar Grubu bu seçimde daha toparlayıcı, daha dinamik, daha üretken girmeyi hedeflemişti. Ama Bağımsız Savunma Grubu ile sağlam görüşmeler yapılıp Baro için asgari ortaklıklarda birleşilebilinirdi. Ayrım noktaları siyasi değerlendirmelerde bazı nüanslar olunca Baro Avukat içindir sözü tam yerine oturmuyor.

Baro başkanı Aydın Özcan’a seçim öncesi “Bu seçimi ne belirleyecek?” diye sorduğumda önceki yazımda da belirttiğim gibi; “Bu seçim projeler yarışı olmalı. Bu seçimi projeler belirleyecek” demişti.

Dediği doğru çıktı. Avukat arkadaşlar, gruplar dışındaki sessiz çoğunluk projelere ve uygulamalara oy verdi. Diğer gruplar projelerini tanıtmakta yetersiz kaldı.

Projeler kazandığı için benim yazımın başlığı “sağduyu kazandı” oldu.

Kazanan başkan ve yönetim kendi grubunun değil oy veren vermeyen bütün meslektaşların başkanıdır. Bunu da deklare etmişlerdir.

Kaybeden başkan adayları ve gruplar da aynı yönde açıklama yapıp, bu demokratik bir yarıştı, bundan sonra başkan ve yönetimin yanındayız, baro çalışmalarına aktif katılacağız diye görüş belirtmeleri çok güzel olur.

Baro Başkanımız Aydın Özcan ve Yönetim Kurulu'nu kutluyor yeni dönemde de başarılar diliyorum.