İzmir Barosunda çağdaş dönem!

Yayın Tarihi 24 Ekim 2018

İzmir Barosu 110’uncu yaşını kutlarken olgun ve vakur bir genel kurul yaptı. 5 grubun ve başkan adayının yarıştığı seçimi Çağdaş avukatlar grubu ve başkan adayı Avukat Özkan Yücel kazandı.

Aslında bu kazandı-kaybetti cümle sonu fiillerini sevmiyorum. Kaybeden yok, kazanan bütün İzmir barosu ve avukatlarıdır. Avukatlar çok güzel kongre süreci geçirdiler. Cumhuriyetçi grup adına iki başkan adayı ‘Ben-biz baroyu daha iyi yönetiriz’ iddiasıyla çıktı. Önceki başkan Aydın Özcan’ın milletvekili adayı olmak için istifasından sonra başkan vekilliğini yürüten Mustafa Çetin ve aynı grup ve yönetim içinden çıkıp ayrı listeyle seçime giren Atalay Aksay Cumhuriyetçi grubu temsil ettiler. Atalay Aksay grubunda Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu etkisi hissedildi. Bu da Birliğin baroya müdahalesi olarak yorumlandı.

Profesör Avukat ağırlıklı bir diğer yenilikçi listede prof. Muhammet Özekes’in grubuydu. Genç ve yeni bir söylemle çıkan Milliyetçi Avukatlar grubunun başkan adayı Fatih Şimdi başarıyla temsil etti. Fatih Şimdi konuşmasında avukatlık-savunma mesleğinin batıdaki gibi çok eski bir geleneği ve geçmişi olmadığını ama hukuk konusunda bizim çok eski geleneğimiz olduğunu söyledi ve örnek verdi. Eskiden yazılı hukuk olmadığı zamanlarda örf-adet-töre hukuku olduğu zamanlarda Han şöyle dedi: Töre konuşunca Han susar!

                                            *   *   *

İzmir Barosunun tarihsel önemi var. İzmir’e neden “Demokrat İzmir” denir biliyor musunuz?

1960 ihtilal zamanında Yassıada’da yargılanan başbakan Adnan Menderes ve arkadaşları için başka barolar “Devrisabıkları savunmayacağız” diye karar almışlar ve avukat görevlendirmemişler.

Oysa İzmir Barosu “savunma hakkı kutsaldır” diyerek ve “herkesin savunmadan yararlanma hakkı vardır. Avukat, bir gün herkese lazım olacaktır.” Diyerek Yassıada Mahkemelerine savunman-avukat görevlendiriyor. O günden sonra İzmir “Demokrat İzmir” diye anılıyor. Ve tabii Attila İlhan’ın da içinde olduğu o yıllardaki efsane Demokrat İzmir gazetesiyle.

110 yaşında olan İzmir Barosu 12 Eylül askeri faşizm döneminde de işkencenin önlenmesi ve insan hakları konusunda çok çetin mücadele veriyor. Bugün hemen bütün grupların içinde bulunan duayen üstadlar, büyük hukukçular Çağdaş avukatlar grubu altında buluşuyor ve baroyu bağımsız çizgisi ile bugünlere taşıyorlar.

İzmir Barosunda işte bu gelenekten gelen Çağdaş avukatlar grubu yönetime geldi. Şimdi bütün grupların destek vermesi, aktif çalışması ve provakasyona gelmeden elele vermesi gerekir. Çağdaş Grubun da bugüne kadarki Cumhuriyetçi Grubun kazanımlarını koruyup, projelerini devam ettirip, yeni projelerlerini hayata geçirirken diğer grupların seçim bildirgelerindeki baro için faydalı olanları alıp uygulaması dar grupçuluğu aşan, bütünlükçü bir anlayış olur.

İzmir barosunun tarihini bilmek gerekir. Yoksa çoğunluğun oyunu alarak yönetime gelenleri talihsiz bir şekilde marjinal olarak nitelemek hatasına düşürür. Önceki başkan Aydın Özcan seçim sonrası paylaştığı ve haber olan yazısında Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu İzmir Barosunun iç işlerine müdahale ile eleştirdi. Fakat arkadaşları yazının hemen altında, geçen seçim döneminde kendisinin Metin Feyzioğlu’nu destek kararı aldığını yazdı. Aydın Özcan’a genel kurulda yapılan bir eleştiri de daha önceki başkan Sema Pekdaş’ın Konak Belediye başkanı olmak için Baro Başkanlığını bırakması nasıl yanlışsa, Özcan’ın da milletvekili olmak için başkanlığı bırakmasının yanlış olduğu şeklindeydi. Çünkü baro başkanlığı Türkiye’de ve Avrupa’da, dünyada onurlu, saygın, kabul gören kutsal bir görev kabul ediliyordu ve belediye başkanlığı ile milletvekilliği baro başkanlığından üstün değildi.

               *   *   *          

Kanun ve hukuk gereği yargının kurucu unsuru olan avukatlığın-savunanın ülkemizde hak ettiği yere gelmesi için daha yapılacak çok iş ve alınacak çok yol var. Göreve gelen Çağdaş Avukatlar grubuna başarılar diliyorum ve bütün avukatları kucakladıkları takdirde herkesin arkalarında olacağını düşünüyorum.