İzmir Barosu açık havada genel kurul yaptı!

Yayın Tarihi 21 Ekim 2020

İzmir Barosu açık havada genel kurul yaptı!

1908 yılında kurulan İzmir Barosu tam 112 yaşında. İzmir Barosu tarihinde bir ilk yaşandı. Tarihin altın sayfalarına bir not düşüldü: İzmir Barosu tarihte ilk kez açık havada genel kurul yaptı. Daha doğrusu seçim kurulu tarafından hazırlıklar yetişmeyeceği gerekçe gösterilince yapmak zorunda kaldı.

Sevgili okurlar, avukatlar ve barolarla ilgili gelişmeleri yakından biliyorsunuz. Halk arasındaki tabirle “çoklu baro” kurulma kararından sonra bu kez mevcut baroların genel kurulları koronavirüs nedeniyle yaptırılmıyor. Bakanlık genelgesi ve İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı Avukatlık Kanunu'nun üstünde değil. Normlar hiyerarşisine göre kanunun amir hükmü gereği Ekim ayında genel kurul yapılması gerekirdi.

İzmir Barosu da kanundan doğan hakkını kullandı. Her genel kurul öncesi baro içinde çekişen, yarışan guruplar bu kez haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı birleştiler.

Kültürpark 3 No'lu holde yapılması kararlaştırılan genel kurul salonun önüne güvenlik barikatı çekilip engelleme yapılınca açık havada yapıldı.

İzmir Barosu Başkanı ve Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Avukat Özkan Yücel genel kurul açılışında bu tarihi anı şöyle anlattı: “Açık havada genel kurulunu yapan baro olarak bir ilki daha gerçekleştirdik. Bu çağrıyı ilk çıkardığımızda kimse gelmez dediler. Ama İzmir Barosu’nun asla teslim olmayacağının göstergesi olan o irade şu an bu meydanı doldurmuş durumda.” Özkan Yücel genel seçimlere ilişkin endişesini dile getirdi: “Bugün Avukatlık Kanunu’ndaki seçim hükmünü tanımayanlar, yarın genel seçimlere ilişkin hükümleri tanımamak, yerel seçimlere ilişkin hükümleri tanımamakta da kendilerini özgür hissedecekler. Genel Kurul’un ertelenmesi kararı üzerine bir yandan yasal başvurularımızı yaptık ama öte taraftan size güvenerek, size inanarak, İzmir Barosu’nun mücadele geleneğine ve tarihine inanarak bir şey daha söyledik: Biz bu kararı tanımıyoruz dedik. Bunu söyleyen Türkiye’deki tek baroyduk” dedi.

Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu Başkan Adayı Av. Mustafa Çetin açık havadaki genel kurulda yaptığı konuşmada, İdare Mahkemesi'ne başvurduklarını ve yürütmeyi durdurma kararı aldıklarını buna rağmen genel kurulun ertelenmesinin haksız ve hukuksuz bir uygulama olduğunu vurguladı. Av. Mustafa Çetin, “Bizler avukatız. Farklı gruplarda olabiliriz, farklı siyasi görüşlerimiz olabilir ama ortak sorunlarımızda birlikte hareket etmemiz gerektiğini anlamış olduk. Biz bu genel kurulu yapacağız, destekleriniz için hepinize teşekkür ediyorum" diye baroda birlik mesajı verdi.

İzmir Barosu’nun önceki dönem başkanlarından Av. Özdemir Sökmen güzel bir konuşma yaparak “Bugün hepimiz bir yerdeyiz, yan yanayız, aynı masaya yumruk vuruyoruz. İzmir bu güzellikleri bütün Türkiye’ye anlatıyor” dedi.

Önceki dönem baro başkanlarından Av. Çetin Turan, “Baroların tarihi İsa’dan 600 yıl öncesine kadar uzanıyor. Türkiye’deki barolar dünya avukatlık mesleğinin bu mirasını taşıyor. Barolar hukukun üstünlüğünün, yurttaşın savunma hakkının ve adaletin güvencesidir.” Çetin Turan son vurgusunu şöyle yaptı: “Mahkeme kadıya mülk değildir!”

Mevcut başkan Özkan Yücel’in açık hava baro genel kuruluna önceki dönem başkanları davet etmesi takdirle karşılandı. Av. Çetin Turan, Av. Bahattin Özcan Acar, Av. Özdemir Sökmen ve Av. Ercan Demir genel kurula katıldı. Diğer başkanlar mazeretleri nedeniyle gelemediler.

İzmir Barosu için şimdi yeni bir yasal süreç başladı. İlçe seçim kurulunun kesin kararını İl seçim kurulu kesinlik yönünden bozdu. Şimdi ilçe seçim kurulu hazırlık yapacak, baro yeniden listeleri askıya çıkaracak ve Kasım ayında seçimli genel kurul yapılabilecek.

Bakalım bu kez hukuku dolanma devam mı edecek, yoksa barolarda seçimle avukatların gerçek iradesi sandıkta ortaya konabilecek mi? Parti kongrelerine karışmayan koronavirüs yine baro genel kurullarına karışacak mı!?