İZFAŞ, Büyükşehir ve Travel Turkey

Yayın Tarihi 09 Aralık 2019

Hedeflerinden biri “Fuarlar ve Kongreler kenti” olmak olan İzmir’de benim izlediğim tek fuar, Travel Turkey Uluslararası Turizm Fuar ve Kongresi…

Hedeflerinden biri “Fuarlar ve Kongreler kenti” olmak olan İzmir’de benim izlediğim tek fuar, Travel Turkey Uluslararası Turizm Fuar ve Kongresi… Travel Turkey, benim gibi bir tarih belgeselcisi için “bulunmaz Bursa kumaşı”; Anadolu’nun bir köşede hatırlanmayı bekleyen ölümsüz değerlerini burada yanyana görmek, üstelik Valilik ve Belediyelerin Kültür Müdürleri gibi sorumlularıyla doğrudan iletişim kurmak harika bir fırsat…

 

Ama, bu yıl ki Travel Turkey’nin bu gidişle “yakın bir gelecekte çökmeye mahkum” görüntüsü vardı.

 

Bakmayın siz İzmir belediyelerinin “Travel Turkey’de rüzgar estirdik, fırtına kopardık” vesaire gibi

klişe haberlerine; özeleştiri ve yorumlama konusunda çok zayıf olan toplumumuzda “iyi” demek adet olmuş çünkü.

 

İnsan, daha geçen yıl ışıl ışıl parlayan bir cevhere benzeyen bir fuarın, yerel yönetimde iktidar değiştikten sonra, yani Türkçesi yeni bir Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibi geldikten sonra bu kadar matlaşıp yosunlaşmasına akıl sır erdiremiyor.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Mülkiyeliler Balosu’nda Mülkiye İzmir camiasının hanımefendi başkan yardımcısı ile (Başkan’ın erkeklerle de dans ettiğini gördüğümüz için böyle yazıyorum) kahkahalarla açılış dansını yapmasının 14-15 saat sonrasında, Fuar’da katılımcılarla sohbet ederken duyduklarım ağlanacak cinsten şeylerdi.

 

Fuar ile eşzamanlı yapılan Gastronomi Kongresi bu yıl yoktu. Renklerden önemli biri eksikti yani.

Daha önce 3-4 holde yapılan Fuar, bu yıl 2 hole düşmüştü, zaten hollerden yarısı boştu.

Uluslararası katılım çok zayıflamıştı; geçtiğimiz yıllarda neredeyse (Samos, Midilli gibi) hepsi katılan Yunan adalarından sadece “küçük” Chios (Khios yani Sakız Adası) “küçücük” standıyla oradaydı.

 

Tunç Soyer “İzmir Batı ile Doğu arasında köprü olacak” diyordu ama, Batı’da Almanya’dan Makedonya’sına, Doğu’dan Ürdün’den Pakistan’ına onca ülke daha ilk yıllarında elden kaçırılmıştı!

 

Soyer her fırsatta “uluslararası” demek yerine alternatif olarak “kent diplomasisi” diye vurgu yapıyor ya, o da sakattı; geçtiğimiz yıllarda gördüğümüz Lizbon falan ortalarda yoktu.

 

Diyeceksiniz ki, “haaa anladım; Edirne’den Ardahan’a kadar sen, ben, bizimoğlan yani!”

Yoook, yanlış anladınız…

Bizim oğlanlar” bile yoktu!

 

Çanakkalesiz, Manisasız Turizm Fuarı mı olur! Yoklardı. Geçtiğimiz yıllarda aslanlar gibi sahnede olan Eskişehir, Uşak, Isparta, Burdur, Rize, Trabzon ve daha niceleri yoklardı.

Diyecekler ki, oralardan katılım oldu… Hayır olmadı; bu illerden sadece birkaç turizm işletmesi şahsi katılımlar yapmışlardı ve zaten TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) üzerine düşen görevi yapmasaydı, muhtemelen o katılımlar da olmayacaktı.

 

Bunları neden yazıyorum ben? Şundan: bizimkiler çabuk uyanmazsa, bu Fuarımız ya İstanbul’a kaçacak ya da ANFAŞ (Antalya Fuarcılık A.Ş.) kapacak da ondan!

 

İZFAŞ ve doğal olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi, neden böyle olduğunu açıklayabilirler mi rica etsem?