İstifa Edebilirsin Ama!

Yayın Tarihi 10 Şubat 2021

Millet ittifakının 2018 Cumhurbaşkanı adayı yapılan CHP’nin Yalova milletvekili Muharrem İnce partisinden istifa etti. İstifa demokratik bir haktır. Üye olmak gibi istifa etmek te kişisel bir harekettir. Cumhurbaşkanı adayı yapıldığı 2018 yılında partisinin tüm organları tarafından el üstünde tutulan ince o gün tüm CHP’lilere övgüler dizerken, seçim kaybı sonrası suçlu ilan etmesi gereken genel merkez yönetimi olmamalıydı. Seçim gecesi otel odasında seçimi takip edeceğine genel merkezde takip etmesine engel neydi kimse bilmiyor. Yeterince kendisine bilgi akışı olmadığını söyleyip seçim mağlubiyetine kılıf bulmaya çalışması kabul edilebilir gibi değildir.

Sayın İnce bu ülkenin savaş meydanlarında kurulan kurucusu gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve benim iki büyük eserimden birisidir. Dediği CHP ye, Atatürk ün çizgisinden hiç vazgeçmeden yolunda yürüyen asırlık bir çınara, bireysel siyasi çıkarın için savaşta bile söylenmeyecek ithamlarda bulunman senin aczi yetini gösterir. Sen aldıysan milletin oyunu çıkarsın adam gibi milletin karşısına kimseyi kötülemeden kendini anlatarak yönetime talipli olursun.

Sayın İnce, istifa edebilirsin, bu senin en demokratik hakkındır. Ama CHP’lilere itham da bulunduğun ifadeler senin haddin değildir. Haddin de olamaz. Sel gider kum kalır rüzgâr kayadan sadece toz alır. CHP ye tabela partisi diyecek kişi milyonlarca CHP’liye hakaret etmiştir.

İki defa karşısına aday çıkıp kaybettiğin genel başkanın seni cumhurbaşkanlığına aday gösterirken her şey iyi de sen kazanamayınca her türlü çamuru yakıştırmayı CHP’ye yönlendirmen en basit tabirle hadsizlik değil midir?

“Ben varsam var ben yoksam tu kaka” diyerek kendini ortaya koydun sayın İnce !

Ülkenin içinde bulunduğu durumun senin için pek de önemi olmadığı bu süreçte hakikaten Cumhur ittifakı ağzı ile konuşan sen CHP ile demek ki hiç yolların kesişmemiş.

Milyonlarca CHP’li ben de dâhil sana oy vermedik millet ittifakının adayı olduğun için oy verdik. Tekerlemelerle yaptığın meclis konuşmaları vatandaşı artık ikna etmiyor. Sen milyonlarca avukatın senden haber beklediğinde ortadan kaybolmayarak partinin genel merkezinden yol gösterici rolünü üstlenecekken, bir twit atarak bir gazeteciye, sonrada gazeteciyi yalanlayarak, gazeteci tarafından madara edilmeyecektin.

Sayın ince hepimizi sükutu hayale uğrattın. Bu tabela partisi seni fizik öğretmenliğinden alıp cumhurbaşkanı adayı bile yaptı. Bu beğenmediğin partinin genel başkanı seni her dönem vekil yaptı gurup başkan vekili yaptı. Bu partinin genel başkanı kendisine karşı 2 defa kurultayda aday olup acımasızca eleştirmene ve AKP’nin arkına bilerek ya da bilmeyerek su taşımana rağmen alıp elinden tutarak seni Cumhurbaşkanı adayı ilan etti. Hangi haktan, hangi hukuktan hangi vefadan veya riyakârlıktan bahsediliyor onu toplum görüyor. Yazıklar olsun ki sana en demokratik hakkın istifa edebilir gidip parti kurabilirsin ama siyasetin sana kazandırdığı her konumu borçlu olduğun partine bu kadar hakaret dolu açıklama yapamazsın. Seni şiddetle kınıyorum. Sana verdiğim onurlu şerefli oyumu helal etmiyorum… Çünkü benim oyuma layık değilsin olamazsın…

Millet ittifakının toplum nezdinde takdir gördüğü oy oranını yükselttiği son yapılan anketlerde cumhur ittifakına açık farkla önde olduğu bu süreçte millet ittifakını böl parçala yönet anlayışı ile.