IŞİD’ip IŞİD'mediğimiz!

Yayın Tarihi 16 Haziran 2014

Bu ülkede bir şey olunca mutlaka bir şey de oluveriyor. Kimilerine göre planlı kimilerine göre tesadüf olarak değerlendiriliyor. Tesadüfçülere bakılınca, kaderci anlayış ön plana çıkarken, diğerleri ise fotoğrafı okuyan anlayış esasına göre olanları yorumlayabiliyor.

Eski yıllarda ülke milli futbol takımı bir zafer kazandığında sabahları kesin akaryakıta zam yapılırdı. Özellikle Fenerbahçe, Galatasaray veya Beşiktaş’ın Avrupa maceralarından zaferle dönüldüğü gece saat 24.00'ten geçerli olmak üzere yapılan zamlar sabahleyin fark edilirdi. Gelen açıklamada ise “dünya piyasasındaki petrolün ham varil fiyatındaki maliyetlerindeki yükselişten dolayı zam yapmamız kaçınılmaz olmuştur.” deniliyordu. Çıt yok bir ara çıt pıt ses çıksa da ne yapalım memlekette petrol çıkmıyor dışa bağımlılık var mecburen ne yapsın devlet diye kaderine mahkum bir topluluk görüntüsünü alıyorduk.

Ama hiçkimse petrol ve türevleri üründe devletin aldığı vergilerde dünya sıralamasında açık ara şampiyon olduğumuzu ifade etmiyordu. Ülkemizde üretilen ham petrolün rezervi veya üretim rakamı ile ilgili de kimse bilgi sahibi değildi. Gel gelelim bu yaşadığımız güncel yıllara...

Enerji Bakanı Enerji Piyasası Denetleme Kurulu aracılığı ile piyasadaki dalgalanmaları sürekli pozitif yönde değerlendirirken, arada sırada da, gaz alma yöntemi ile akaryakıtta indirime gidildi diye manşetlerden duyurular veriliyor. “Vay be akaryakıtta indirim o da ne bu ülkede pek olmayan şeydir. Koşun alın stoklayın.” İndirim 3 kuruş, bindirim 3 gün sonra 15 kuruş olarak fiyatlara yansıyor. Fiyat marjları, tavan fiyat uygulaması ile ilgili sınırlamalar veya serbestiler vs. derken benzinin fiyatının ülkemizdeki dolar kuru esas alındığında dünya şampiyonu olduğunu görüyoruz.

AKP hükümeti 11 yıldır, “Uçak gemisi yaptı. Kendi uçağını helikopterini yaptı. Uzaya uydu gönderdi. Uydudan kentler yaptı. İmar uygulamalarını bile çıkardı.” Yoksa IŞİD’mediniz mi? Bu kadar başarının yanında Suriye'ye müdahale etti. Petrol rezervlerine el koydu, ülkemize getirdi, ülkemizdeki vatandaşlarımızı zengin etti. Irak petrollerinin tüm pazarlamasını üstlendi milyar doları ülkemize kazandırdı. Doğu'da Kürt sorununu çözdü, çözüm sürecinde bir kişinin burnu bile kanamadı. Ay yıldızlı bayrağımız gönderde kim ulaşırsa ilelebet çakılır yerin dibine! Ülkemizde milli gelir geldi 15 bine yoksa IŞİD'mediniz mi?

Ülkemizde IŞİD'ilenle IŞİD'ilmeyenler sonucunda bir yavru IŞİD çıktı. Mezopotamya’yı kasıp kavuruyor. IŞİD'en var mı? Konsolosumuzu da barbekü partisine davet etmişler. IŞİD'en var mı? Sam amcanın çocuklarının kulakları sağır mı acaba gözleri görmüyor mu? IŞİD'en bilen var mı? Yok müdahaleye de gerek yok. Gündem zaten değişti, IŞİD'ip, IŞİD'mediklerimz oldu. Büyük Ortadoğu'nun büyük başkanı oluverdi. IŞİD'en veya IŞİD'meyenlere duyurulur. Uyan ülkem uyan derin uykudan.

NOT; Kemal Kılıçdaroğlu'dan herkesi ters köşeye yatıran Cumhurbaşkanı çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu oldu. Kamuoyundan ciddi destek alan bu hamle ülkenin dört bir yanında olumlu yorumlandı. Seçim günü herkes sandığa!