İnsan hakları, Mandela ve Balbay…

Yayın Tarihi 10 Aralık 2013

10 Aralık 2013 İnsan Hakları Günü Türkiye’de anlamlı kutlanmış oldu.¶ Uzun tutuklu günlerinden sonra tahliye olan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, TBMM’de 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde yemin etti.

Gazeteci Mustafa Balbay İzmir Milletvekili olduğu için İzmir’de ayrı bir coşku yaşandı. Çünkü adeta İzmir tutukluydu. İzmir’in özgür iradesi tutukluydu.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel’in Mustafa Balbay’ın serbest bırakılması için Türkiye’de ve dünyada verdiği mücadeleyi bilmeyen yok. Bu nedenle tahliyeye en çok sevinenlerin başında Sertel’in gelmesi haklı bir gurur kaynağı.

Umarım Mustafa Balbay ilk ziyaretini İzmir’e yapar. Bu düşünceden hareketle buradan davet edeyim sayın Balbay’ı.

İzmir seni bekliyor. Mektuplarınla, kitap imza günlerinle zaten hep İzmir’deydin ama şimdi sana dokunmak, seni yanaklarından öpmek için İzmir seni bekliyor Mustafa Balbay. Hoş geldin. Bir daha o demir parmaklıklar ardına girmemen dileğiyle. Hukuksuzlukların son bulması dileğiyle.

* * *

10 Aralık İnsan Hakları Günü bir başka anlamlı olaya şahit oldu. Dünyada ırkçılıkla mücadelenin sembolü Nelson Mandela için 10 Aralık’ta cenaze töreni düzenlendi.

Nelson Mandela Türkiye’de de tartışıldı. Maalesef yanlış anlaşıldı. Sevin, sevmeyin, mücadelesini takdir edin, etmeyin ama O’nun Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki beyaz ırkın üstünlüğüne dayanan ırkçı rejime karşı yıllarca mücadele ettiğini teslim edin. Dünyada ırkçılığın çağdışı olduğunu, çağımızda ırkçılığa son vermek gerektiğini savunan ve bunu yaşamı içine sığdırarak dünya gözü ile 27 yıl cezaevinde yattıktan sonra çıkıp ırkçılığın kaldırıldığını gören bir insan olduğunu teslim edin.

* * *

Geçen yıl Konak Belediyesi bazı sokaklara Nelson Mandela adı verilmesi önergesini görüşüp reddetmişti.

EBSO'nun önceki Başkanı ve Güney Afrika Cumhuriyeti Konsolosu Tamer Taşkın’ın talebi üzerine konu Konak Meclisi'ne gelmiş ve yanlış bilgilendirme neticesinde öneri reddedilmiş ve ırkçılığa karşı mücadelenin sembolü Nelson Mandela adı Konak’ta yaşatılamamıştı.

Nelson Mandela’ya karşı olanlar onun Atatürk ödülünü almayı reddettiğini öne sürmüşlerdi.

Oysa o dünyada bağımsızlık mücadelelerinin sembol ismi Mustafa Kemal Atatürk’e karşı değildi, şimdi Ankara’da darbeden yargılanan 12 Eylül 1980 faşist cuntasının koyduğu ödüle karşıydı.

Mandela’nın ödüle de ihtiyacı yoktu, adının sokağa verilmesine de. Ama biz irademizle ırkçılığa karşı olduğumuzu beyan ediyorduk.

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur Narlıdere’de bir meydana Nelson Mandela adını vermek için çalışma başlattıklarını açıkladı. Abdül Batur’la yaptığım sohbette ben daha konuyu açmadan bunu söylemesi İnsan Hakları Günü'nde anlamlı bir mesaj oldu.

Çağrım şimdi Konak Belediye Meclisi'nin değerli üyelerine. Geçen yıl yapılan yanlışlığı düzeltmek elinizde. Bir meclis dönemi geldi geçiyor. 30 Mart'ta seçim var. Kiminiz bir daha seçilecek, kiminiz bir daha seçilmeyeceksiniz. Ama bu tarihi vazife ile adınızı Konak Meclisi tarihine yazdırın lütfen. Konak’ta bir sokağa, vs. Nelson Mandela adı verin.

* * *

Yeni Anayasamızın birinci maddesi “İnsan onuru dokunulmazdır”.

Bu temel ilkeyi bugün bir kez daha herkes için ruhumuzda sindirmek dileğiyle.