İngiltere’den mektup var!

Yayın Tarihi 29 Haziran 2016

Fulya, İngiltere’de Cambridge Üniversitesi'nde Hukuk İngilizcesi eğitimi görüyor. Birleşik Krallığın Avrupa Birliği'nden ayrılma veya kalma oylaması sürecini gün gün yaşadı ve benimle paylaştı.

İngiltere geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği'nde kalma veya ayrılmayı oyladı ve referandumda ayrılma kararı çıktı.

Fulya, referandum öncesi AB’de kalma yanlılarının kıl payı da olsa kazanacağı görüşündeydi. Ama son gün ihtiyatlı konuşmuştu. Hatta, hile hurda olmazsa, diye de eklemişti. Ben şaşırmıştım. Nasıl yani kendini demokrasinin beşiği diye tanıtan bir imparatorlukta mı hile hurda olacaktı? Benim saf aklım sandık hilesine gitmişti hemen. Oysa hile manipülasyonla yapıldı. Medya ve fısıltı gazetesi ile sahte görünümler oluşturuldu.

Başlangıçta IN taraftarları neşeli ve coşkuluydu. İşte Fulya’dan kısa anekdotlar:

“Her ne kadar basın come out olanların hiç de az olmadığını söylese de benim görüşüm IN kazanacak”

“Çoook takipçisi olan Zoe (Vloggler youtube da) kalmaktan yana.”

“Ünlü İngiliz şef Jamie -bizim Arda’nın mutfağı gibi- IN diyor.”

Sonra ne olduysa bir gün üçüncü dünya ülkelerinde alıştığımız ama demokratik geleneği olan ülkelerde az gördüğümüz bir siyasi cinayet işlendi. 2015 seçimlerinde İşçi Partisi'nden avam kamarasına milletvekili seçilen Jo Cox bıçaklı ve silahlı saldırıda öldürüldü. Fulya içi sızlayarak Jo Cox’tan şu satırları paylaştı:

“Kurtulmak isteriz ya olduğumuz yerden, hep ‘uzaklar’ın hayalini kurarız. Yüreğimiz sıkıştıkça ‘gitmek’tedir hep aklımız. Okuduğumuz her haberde, her haksızlıkta, adaletsizlikte, ‘yeter artık’ bile diyemeyişlerimiz. Acıya doymuş olmanın getirdiği o tepkisizlik.. Düşünme, konuşma, savunma, yoksa işkence ederler, döverler, öldürürler. Yok demek ki ‘uzaklar’ diye bir yer. Belki başka bir dünyada.”( Jo Cox)

Milletvekilliği görevinde bulunurken Birleşik Krallık'ın daha fazla Suriyeli mülteci alması için yapılan kampanyalara katıldı.Avrupa’ya doğru olan yasa dışı göçlere karşı İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması gerektiğini savunanlara karşı "çıkış bu soruna çözüm olamaz" ifadelerini kullandı. Cameron tarafından açıklanan ve Brexit olarak adlandırılan 23 Haziran 2016 tarihli referandum için ülkenin birlikten ayrılmaması yönünde yapılan kampanyalara katıldı. Referandum öncesi yapılan bir toplantıya hazırlanan Jo Cox, seçim bölgesi Birstall’da önce bıçaklı ardından da silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetti. (Vikipedi-Özgür ansiklopedi, böyle anlatıyordu.)

Kampanya devam ediyordu. Bir adam elinde pankartla caddede yürüyor:

“Honk if you are In”- IN diyorsan korna çal! Belediye otobüs şoförü korna çalıyor.

Her şey güzel gidiyor.

Sonra birden Kraliçe sahne alıyor.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ev sahipliği yaptığı bir akşam yemeğinde misafirlerine, “Bana AB’nin parçası olarak kalmak için üç neden söyleyin” dediği iddia ediliyor.

Kraliçe böyle dedi mi demedi mi? Artık önemi yok.  The Sun ve Daily Express gibi ülkedeki tabloid gazetelerin manşetine taşıdığı haberde, Kraliçe’nin biyografisini yazan Robert Lacey’nin Kraliçe’nin bu soruyu sorduğunu öğrendiğini aktarıyor. Manipülasyon devam ediyor.

The Sun gazetesi Mart ayında da Kraliçe’nin “AB’nin yanlış yolda ilerlediğini” söylediğini ve AB’den çıkılmasını desteklediğini iddia etmişti. İddia, Kraliçe’nin resmi konutu Buckingham Sarayı tarafından yalanlanmıştı.

Ve herkesin merakla beklediği sonuç; %52 ile AB’den çıkalım!

Biz de durumdan vazife çıkarıp hemen Türkiye’de de referandum yapalım dedik.

Ama İngilizler durur mu? Yenilen pehlivan güreşe doymaz hesabı şimdi milyonlarca imza toplanıyor yeniden referandum için!

Yeniden referandumcular 3 milyonu geçerek bir rekora imza attı.

Sitenin hizmet dışı kalmasına yol açan dilekçede, "Burada imzası bulunan bizler majestelerinin hükümetini, yüzde 75’in altında bir katılımın olduğu referandumda ayrılma veya kalma oylarının oranının yüzde 60’ın altında kalması halinde, yeni bir referandum yapılmasını öngören bir kural getirmeye çağırıyoruz" ifadeleri yer alıyor.
Hmm, bu arada Cameron ne yaptı hala merak konusu. Bilindiği gibi, sonucun ardından İngiltere Başbakanı David Cameron da Ekim ayında lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin kongresinde görevinden ayrılacağını açıklamıştı.

İngiltere notları gelişmeler oldukça devam edecek. Daha doğrusu kızım Fulya okul bitirene kadar anekdotları aktarmaya devam edeceğe benziyor.