İlçe belediye başkanlarının çıkmazı

Yayın Tarihi 10 Aralık 2019

İlçe belediye başkanlarının yerel yönetimler yasası çerçevesinde elleri kolları bağlı bir icracı olarak görev yapmaları sınırlı kalmaktadır. Ödenek yetersizlikleri ve gelirlerinin yeterli olmaması hizmetlerinin sınırlı kalmasını sağlayabilir. 

İlçe belediye başkanlarının yerel yönetimler yasası çerçevesinde elleri kolları bağlı bir icracı olarak görev yapmaları sınırlı kalmaktadır. Ödenek yetersizlikleri ve gelirlerinin yeterli olmaması hizmetlerinin sınırlı kalmasını sağlayabilir. 
İlçe belediye başkanlarının hepsinin çaresi Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapılacak projelerdir. 
Her zaman bahse konu olduğunda dile getirdiğim gibi belediye başkanları, kendi ilçelerinde fiziki değişikliğe imza atmadıkları sürece başarılı sayılamazlar. Çöp toplamak, kaldırım yapmak, park yapmak, çocuk oyuncakları satın almakla hizmet gerçekleştirmiş olmuyorlar, olmayacaklardır. 
Vatandaşın beklentisi yaşam kalitelerini artıracak, kentsel değişim, gelişim, dönüşümle ilgili yapılacakların ve ekonomik olarak kent kalkınmaları, sosyal ve kültürel kalkınmanın olacağını görmektir.
İzmir kent çeperi yıllardır yerinde kentsel değişim ve dönüşümün kıskacında kör topal değişim ve dönüşümü yaşamaktadır. Bu konularda yerel yönetimlerin liderleri belediye başkanları artık ciddi inisiyatif almalılar. Kent dokusunun değişimi kentin albenisini ve yaşam kalitesini artıracaktır. 
Eskişehir Belediyesi'nin kent değişim dönüşüm yerel yönetim projesi bir örnek olarak dikkatleri çekmiştir. Eskişehir'de olmayan deniz plajı yaratılmıştır. Porsuk Çayı düzenlenerek gondol ve gezi tekneleri ile ciddi turistik bir bölge haline getirilmiştir. Kent tasarımında dünya çapında başarı ödülleri belediye tarafından kazanılmıştır.  
Geçenlerde benimde belediye başkanı olursam Bayraklı için ön gördüğüm Onur Mahallesi'nden başlayarak yerinde kentsel dönüşümün start verileceği onur vadisi projesini mevcut belediye başkanımız Serdar Sandal'a ve Tunç Soyer başkanımıza açtım. Tunç Başkan'ın mutlaka bu proje üstüne çalışılmalı denmesi üzerine benim heyecanım tavan yaptı. Soluğu Serdar Sandal’ın yanında aldım. Görüşmelerimizde benim projem değil bayraklının projesinin mevcut belediye başkanının projesi olması hesabı ile Demoları Serdar Başkan'a teslim ettim. Gerekli çalışmaları yapacağını bana döneceğini iletti. Sevgili Başkan'a bu konuda her proje konusunda yapabileceğim ne varsa her zaman yanında olacağımı dile getirdim. Mesele hizmet olunca gerisinin teferruat olacağını hepimizin iyi idrak etmesi gerekir. Ben değil, biz kavramı ile memlekete kim bir çivi çakarsa başarılı o kişi olur bizlerde sonuna kadar onun destekçisi oluruz dedim. Ve bekliyorum sevgili Serdar Sandal'ın harekete geçmesini, ama hiç merak etmeyin sürekli kendisini arayarak hatırlatıyorum.
Bayraklı Onur Mahallesi, ONUR VADİSİ projesi Bayraklı'nın çehresine yeni imaj kazandıracak bir belediye başkanının yerini garantiye alacağı projedir. Kalıcı eser bırakan bir belediye başkanı olmak için top Serdar Sandal Başkan da ve tabi ki de Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanda olacak. Personelin üstünde egosunu tatmin edecek belediye başkanlarından Bayraklı çok çekti. Bayraklı ve İzmir artık fiziki gerçekçi projelerin özellikle yaşam alanı iyileştireme ve dönüşümlerinin olduğu fiziki değişimleri bekliyoruz. Belediye başkanlarımız belediyelerin garantör olduğu sadece planlama yapacağı Onur Vadisi projesinde müttehitle Onur Mahallesi sakinleri arsında garantör görevi görecek ve doğan çayın akış aksı ile karşı sahilin otobana kadar olan alanının tamamını düzenlenmesi ve yapılaşmasını kapsıyor. İnşallah ilçe belediye başkanlarımızın ekonomik çıkmazlarına bu tarz projeler ışık olacaktır. Yönelim gerçekleştireceklerdir. Haydi başkanlar alternatif yaratmaya ….