İktidara en hazır parti CHP’dir

Yayın Tarihi 05 Şubat 2014

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İzmir’de ve hatta Türkiye’de belediye başkan adaylarını açıklamakta geç kaldığını düşünmüyorum.¶ Bu adaylar ve seçmen açısından CHP’nin geçen yıldan beri kararlaştırdığı stratejinin taktiksel bir görünümüdür. CHP yerel seçimleri, ardından gelecek genel seçimin ilk basamağı olarak görüyor ve hazırlıklarını buna göre yapıyor. Geçen yıldan beri bütün aday adaylarını sahaya sürdü. ‘Ankara’ya gelmeyin’ dedi. Hatta geçen hafta ben Ankara’da iken bu yaklaşıma bir kez daha gözlerimle tanık oldum. Genel Merkez taşradan gelen partililere, ‘gidin ilçenizde ilçe başkanınızla çalışın, sorunlarınızı yerelde çözmeye gayret edin’ dedi.

CHP’nin bu tavrı yerelde demokrasi açısından uzun vadede faydalıdır. Dikkat edin son haftaki bekleme sürecine kadar bütün aday adayları sahadaydı hem partililerle hem de halkla sıcak temas içinde oldular. CHP’ye önceki yıllarda yapılan eleştirilerden biri seçimlere hazırlıksız yakalanmasıydı. Ama şu anda kimse CHP’ye hazır değil diyemez. İktidara en hazır parti, çalışması ile CHP gözüküyor. Ama siz hep tabandan değil de tepeden siyaset beklerseniz ve geçmiş dönemin hastalıklarını barındırıyorsanız olayları geç kalmak gibi görürsünüz. Şu anda tabanda siyaset üreten ve taban çalışması yapan parti CHP’dir. Bunlar benim gözlemim. Kişisel görüşüm ise Amerika’da olduğu gibi adayın en az bir yıl önceden tabanda ön seçimle çıkıp belirli olması ve seçime kadar çalışması, son güne bırakılmaması. Bizde bütün partiler YSK’ya adaylarını Merkez yoklaması ile belirleyeceklerini bildirdiler. Bu demokrasimizin genel bir sorunu. 12 Eylül darbesinin siyasi partiler ve seçim yasaları ile hala seçim yapıyoruz. Umarım bu genel seçim öncesi bu yasalar değişir ve daha demokratik hale gelir.

9 Şubat ve 18 Şubat önemli tarihler adaylar açısından. Ama asıl önemli tarih 2 Mart. Benim gözlemim 9 Şubat’ta veya daha önce bazı adayların açıklanacağı yönünde.

Hiçbir aday adayına haksızlık yapmak istemiyorum ama bana göre şu anda adının açıklanmasını öngördüğüm ilçeler şunlar: Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Karşıyaka’da Cevat Durak, Narlıdere’de Abdül Batur, Konak’ta Sema Pekdaş.