İktidar, Muhalafet ve Belediyeler 

Yayın Tarihi 05 Ağustos 2019

    Geçtiğimiz günlerde Hamza Dağ ile sohbetimizi bu köşemde size aktarmıştım…

Geçtiğimiz günlerde Hamza Dağ ile sohbetimizi bu köşemde size aktarmıştım…

    AK Parti Genel Başkan Yardımcısı’nın söyledikleri arasında şu İller Bankası hikayesi de vardı…
    Dağ, CHP’li belediyelerin İller Bankası’ndan gelen paraları asıl amacı dışında kullandıklarına dikkat çekmiş ve personel maaşlarını bile ödeyemeyecek durumdaki belediyelerin bu paraları kullandığını vurgulamıştı.

    Ama CHP’li belediyelerden farklı sesler geliyor.

    Onlar da taban tabana zıt bir şeyler anlatıyorlar.

    Bunun en güzel örneklerinden biri ulusal dediğimiz yurt çapında yayın yapan gazetelerde farklı bir biçimde işlenen bir haberde gizliydi…

    Haberde, Kırşehir’in CHP’li Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun etkili bir tasarruf sağlayıp israfın önüne geçtiği, geçmiş dönemde 21,5 milyon lira açık veren bütçenin 1,5 milyon lira kâra geçtiği anlatılıyor, 13 bankamatik memurunun işine son verildiği de vurgulanarak, bunun Belediye’nin kara geçmesinde büyük payı olduğu anlatılıyordu.

    Tasarrufa vurgu yapan Başkan Ekicioğlu, “Herkes maaş ödeyemez diyordu ne oldu; 103 günlük bilançoya baktığımızda belediye bütçesi 21 milyon 500 TL açık veriyordu, bizim 103 günlük dönemimizde ise 1 Milyon 500 bin Türk Lirası bütçe fazla verdi. Bunu nasıl yaptık; israfı önledik, tasarruf yaptık. Belediyede yine de fazla istihdam var. Hesabı yaptığımızda nüfusuna göre 700 kişi ile yönetilecek bir kent. Ama biz de şirketle beraber 1168 kişi çalışıyor. Demek ki verimli çalışmıyoruz. Bu verimliliği kurum içi eğitimlerle arttırabiliriz” dedi. 
    Ancak, Kırşehir Belediye Başkanı’nın anlattıkları arasında özellikle dikkat edilmesi gereken başka bir şey de vardı ve Başkan bunu şöyle anlatıyordu: 
    “Belediyemizin kamu kurumları ve özel şirketlere olan borçlarını tahsil etmek için herkes sıraya girdi. İller Bankası’dan 10 milyon para geliyor. Ama kasamıza 1 Milyon 100 bin TL civarında bir para girecek. Çünkü kesiliyor. Herkes kesiyor. 4 yıl önceki Emekli Sandığı parası kesiliyor. “Niye kesiyorsunuz” dediğimizde, “görevimiz yapıyoruz” diyorlar. 4 yıldır görevini yapmayan Emekli Sandığı bugün mü görevini yapmaya başladı. İşte biz buna üzülüyoruz” 
    Bir tarafta iktidarın ilk 5 içindeki adamlarından biri olan Hamza Dağ’ın “beceriksiz” CHP belediyelerinin İller Bankası’ndan gelen ödeneği gerçek amacı dışında “cansuyu” gibi kullandıkları iması, diğer tarafta Selahattin Ekicioğlu’nun “iktidarın yönettiği” devlet kurumlarının İller Bankası ödeneğini kese kese kuşa çevirdiği ve kendilerine bir şey kalmadığı yakınması...  
    Aynı noktaya farklı tepelerden bakıldığında manzara nasıl da değişiyor değil mi?