İktidar – Muhalefet,

Yayın Tarihi 27 Temmuz 2018


24 Haziran seçimleri sona erdi.  24 haziran seçimleri ile parlamenter rejim sona ererek, cumhurbaşkanlığı başkanlık sistemi rejimi hayata geçti.
Bir çoğunuz, hayat aynen devam ediyor varsaya dursun, ülkede ciddi yönetimsel değişiklikler yapıldı,  yapılıyor. Olağanüstü hal kalktı.  Olağanüstü cumhurbaşkanlığı kararnameleri patür kütür geçiyor yürürlüğe giriyor.  Artık valiliklere ciddi yetkiler veriliyor.  Olağanüstü hal kalktı ama olağanüstü Cumhurbaşkanlığı KHK ları yayınlanıyor.  Kelimeler değişiyor fiili olarak olağanüstü hal aslında kalkmıyor.  


İktidardaki AKP’li Cumhurbaşkanı Bakanlar Kurulunu istediği şekilde tekrar dizayn ederek, ekonominin ve maliyenin başına damadını getirerek para piyasalarına ekonomi çevrelerine siz ne derseniz deyiverin, ben bildiğimden şaşmam diyor.  Bildiğim bildik yaptığım yaptık zihniyeti ile ülke yönetimi tek kişilik iktidar tarafından icra ediliyor.  Meclise gelen kanunlarda, anayasa değişikliği hariç bütün kanunlar cumhur ittifakı AKP ve MHP li milletvekilleri tarafından onaylanıyor ve yürürlüğe giriyor. 
Muhalefet partilerinin HDP hariç hepsinde , ciddi karışıklık, kavga, kurultay imza tartışma halleri devam ederken  iktidar istediği her şeyi yapıp geçiyor.  İktidar medyası ise muhalefete seçimlerde bir dakika zaman ayırmaz iken,  CHP ,İYİ Parti ile ilgili 7 gün 24 saat haber tartışma oturumlar düzenliyorlar. Yandaş yorumcular,  CHP ile İYİ parti ile ilgili hiç olmadık bir şekilde yakında otorite olarak bilgiçliklerini ön plana çıkarıyorlar.  CHP yukarı, İYİ parti aşağı ver Allah’ım ver coşkuyu yorumlar yaparak  bir yanda CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu, bir yanda Meral Akşener’i bir yanda Muharrem İnce yi dillerinden düşürmüyorlar.  Ne oldu da seçim sonrası muhalefete bu kadar ilgi alaka arttı, bunu kimse düşünmüyor mu?  Bilemem ama bir noktada sanki düğmeye basıldı ve muhalefet partilerinde tartışma en üst seviyeye taşındı. Körüklenen tartışmalar, sosyal medyada partilileri bile birbirine düşürmesine sebep oldu. Yapılan yorumlara bakılınca bu muhalefet partilerine gönül vermişlerin acımasızca, tartışmalı yorumları ile küfür ve hakaret içerikleri de olunca troller boş durur mu onlarda devreye girerek muhalefet parti gönüllülerini kavga haline getirmişlerdir.  
İktidar iktidarını kendine göre perçinlerken muhalefet partilerini karıştırarak, her istediğini yapar pozisyonda kamuoyunun bir çok bilmediği kararları alıp geçiyor.  Şimdi iktidar nerede ne yapıyor muhalefet ne yapıyor. İnşallah kısa süre içinde ülke geleceği için muhalefet partileri kendini toparlar ve tartışmaları kenara iter arkalarından esen rüzgarı daha fazla törpületmeden, yok olma noktasına getirmeden bitirirler ve ülke için politikalar siyasetler üretmeye başlarlar!
Kavgalı eve gelin verilmez . Seçim ve seçim sistemi, partilerin yönetim organizasyon ve program sistemleri tartışılması gereken yerde, erken koltuk tartışması içine giren muhalefet partileri, ciddi zarar görmeye devam ediyorlar.  Bir an evvel, CHP deki imza süreci son bulmalı, kurultay kararı alınacaksa alınmalı veya alınmamalı  ve yol haritası kesin ve keskin çizgilerle belirlenmelidir.
Not: Yerel seçimlerde Cumhur ittifakını devam ettirecek AKP ve MHP, İzmir de CHP ye artık çok ciddi  rakip pozisyonuna geleceklerdir.  CHP ve CHP lilerin artık ben değil biz deme vaktidir.  Aksi halde İzmir li cezalandırmayı çok sever. . .