İçeriden ve dışarıdan notlar…

Yayın Tarihi 25 Şubat 2021

İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerde “İzmir’de büyük altyapı harekatı başladı” diye bir haber “lanse etti”…

Günaydıııın!

İZSU Genel Müdürlüğü, aşırı yağışların taşkınlara neden olmasını önlemek amacıyla Buca, Bornova ve Konak’ta toplam 62 km uzunluğundaki yağmur suyu hatlarının yapımına başlamış, imalatların sürdüğü bölgelerde inceleme yapan Başkan Tunç Soyer, sadece bu yıl içinde toplam 133 km yağmur suyu hattı yapılacağını açıklamış.

Deprem, sel, heyelan… Bunca afetten sonra “biraz geç kalmadın mı?”

 

***

 

ABD (daha doğrusu Amerikan emperyalizmi!) Yunanistan’ın bizim Dedeağaç dediğimiz (İskender’in kenti) Alexandroupolis’te üs kuruyor…

Oldukça evveliyatı olan bir hikaye ama bizim basın yeni uyandı…

Bir anda, özellikle de bizimkilere denizde tacizler başlayınca birkaç gündür sayfalarında yer verir oldular…

Malum Yunanistan tarihin her döneminde Türkiye’yi düşman gören yöneticiler tarafından yönetildi orası tamam da, uluslararası alanda bizi yakından ilgilendiren kısmı, Avrupa’dan Fransa’nın, Amerika’dan da ABD’nin hemencecik, kolaylıkla, vatani görevini ifa etmeye hazırlanan bir er kadar hevesli bir biçimde Yunanistan’ın saflarına geçivermiş olmaları.

Bu durumda “yanıt” olarak verilecek o kadar güzel seçenekler var ki…

Mesela aynen S-400’lerde yaptığımız gibi, hemen Rusya’dan SU-57 uçakları alıvereceksin! Hemen…

Baktın sakinleşmiyorlar; “üs”leri hatırlatıvereceksin.

One minute! Kapatırım haa!” diyeceksin.

Çözüm var yani.

 

***

 

Geçenlerde, Muhalefetin, “18 yılda hiç fabrika açılmadı” iddiasına cevap veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu işleri artık devlet yapmıyor, belki Kuzey Kore’de falan…” diye “dalga geçmişti”.

Tam olarak, “Diyorlar ki ‘Türkiye’de üretim mi var, Türkiye’de fabrika mı var?’ Ama onların kafası geçmişte, sadece devletin fabrika yaptığı zamanlarda kalmış. Dünyada kendisi fabrika kuran bir ülke kalmadı. Belki Kuzey Kore vardır ama dünyanın hiçbir G20 ülkesi artık devlet olarak fabrika yapmıyor. Özel sektörü, müteşebbisleri destekliyor. Onlar da bu dinamizmle ülke ekonomisine çok daha fazla katma değer sağlıyorlar" demişti.

O iş tam olarak öyle değil elbette. Uzun uzun tartışılır.

Sadece şunu diyeyim; temeli 1976 yılında rahmetli Necmettin Erbakan tarafından atılan ve adı “Erbakan’ın Fabrikası” kalan Konya’daki Ilgın Şeker Fabrikası üretimi durdurdu.

Tamam, yeni fabrika açmayın ama olanları da ölüme terketmeyin!

 

***

 

İnsanlığın coronavirus ile savaşı ilginç bir aşamaya geldi... “Asla aşı yaptırmam” diyenler mi istersiniz, yaşlı kadın kılığına girip kendini aşılatmaya çalışırken yakalananlar mı… Türkiye’nin bazı hastanelerinden gelen “kaybolan aşılar” haberlerini mi istersiniz, ünlü bir gazetecinin kendisine torpilli aşı yaptırdığını ihbar adince istifa eden sağlık bakanı (Arjantin Sağlık Bakanı Gines Gonzales Garcia) haberlerini mi…

Adını hepimize ezberleten Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus daha dün “durun daha en kötüsünü görmedik” diye hepimizi uyarırken, Örgüt’ün Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge “Salgın 2022 başında biter” dedi!

İngiltere’den “yandık, mahvolduk” feryatları yükselirken, şimdi de mayıs ayında maçların seyircili oynanacağı haberleri gelmeye başladı!

 

Her kafadan bir ses çıktığından, bizim başlarımız da tenis maçı seyircileri gibi oldu.

Allah sonumuzu hayır etsin...