Hiroşima ve Nagazaki

Yayın Tarihi 11 Ağustos 2020

Türkiye’nin değişik yerlerinden katılan belediye başkanlarıyla birlikte jeotermal konusunda yapılacak olan konferanslara katılmak için 1997 yılında, 12 günlük bir Japonya seyahati yapmıştık.

Türkiye’nin değişik yerlerinden katılan belediye başkanlarıyla birlikte jeotermal konusunda yapılacak olan konferanslara katılmak için 1997 yılında, 12 günlük bir Japonya seyahati yapmıştık. Tabi Japonya denilince akla 2. Dünya Savaşı ve atom bombası gelir. 75 yıl önce iki kente (Hiroşima ve Nagazaki) 3 gün arayla atılan atom bombalarının yaydığı radyasyon sonucunda 200 binden fazla insan yaşamını yitirmiştir. Yine de Japon halkı çalışkanlığı ile şu anda gerek teknolojik yönden gerekse kültürel yönden dünyanın en ileri ülkelerinden birisi haline gelmiştir.

Bulunduğumuz 12 gün boyunca çeşitli gözlemler yaptık. Hiroşima’ya gittik. Hiroşima’nın en tepesindeki, atom bombasının sebep olduğu felaketin heykelini görme fırsatı bulduk. Çok duygulandık. Nazım Hikmet’in yazdığı, Zülfü Livaneli’nin söylediği Kız Çocuğu şiirini orada bulunan toplulukla birlikte yüksek sesle dillendirdik.

Eleanor Coerr’in yazdığı, benim de okumuş olduğum Sadako isimli kitapta anlatılan, heykelini yakından gördüğüm Sadako, sanki 644'üncü turna kuşunu benim yanımda yapıyormuşçasına heyecanlandım.

Kitapta anlatılan bu küçük kız, bir atletizm takımında yarışırken, bitişte başı dönmeye başlamış ve hastaneye kaldırılmış. Ve öğrenmiş ki Sadako, atom bombası yüzünden lösemiye yakalanmış. Patlama sırasında henüz 2 yaşındaymış, ancak hastalığı 10 yıl sonra ortaya çıkmış. Eski bir Japon inanışına göre bir insan kağıttan bin turna kuşu yaparsa dileği kabul olurmuş. Sadako, yanından hiç ayrılmayan arkadaşlarından öğrendiği bu inanışı umut olarak hayata geçirmek istemiş ve bin turna kuşu yapmaya başlamış. Ancak ne yazık ki ömrü buna yetmemiş ve 644'üncü turnayı katlarken hayata veda etmiş. Sadako’nun arkadaşları, kalan 356 turnayı tamamlayıp onun adına kağıttan turna kuşu kulübü düzenlemişler. Turna kuşu, o zamandan beri barışın simgesi haline gelmiş.

1945 Ağustos’u, insanlık açısından unutulmayacak böylesi bir acı bırakmıştır. Hiroşimalar olmasın, çocuklar ölmesin.