Her şey değişti

Yayın Tarihi 13 Ekim 2020

Eskiden Alsancak semtinde çocukların ve gençlerin zamanlarını geçirecekleri çok sayıda alan vardı. Bu durum diğer semtlerde de oldukça fazlaydı. Madem bu bolluk vardı da neden konuyu eşeliyorsunuz demeyin sakın.

Eskiden Alsancak semtinde çocukların ve gençlerin zamanlarını geçirecekleri çok sayıda alan vardı. Bu durum diğer semtlerde de oldukça fazlaydı. Madem bu bolluk vardı da neden konuyu eşeliyorsunuz demeyin sakın. Dün ile bugün arasındaki inanılmaz farkı yazmak bazen iyi oluyor da ondan. Acaba hangisi daha iyidir... Ya da eski günleri yani kentin o sakinliğini arıyor muyuz... İnsan yaşadıkça ve olaylara tanıklık ettikçe daha net kararlar veriyor. Çocuklar ve gençler dedik ya, o yıllarda belli kurallardan dışarı çıkmadan zamanını değerlendiren günün insanları daha çok mahalle çevresinde kalırlardı. Çünkü mahalle bu insanlara çok özel alanlar sunardı. Motorlu araçların çok az bulunduğu İzmir'de taksi plakaları daha etkindi. Onları da faytonlar izlerdi. Alsancak'tan Basmane'ye insanlar genelde faytonla giderlerdi. Zaman kaybı belki de pek önemli olmasa gerek ki fayton çok ilgi görürdü. Mahalle maçları, mahalle savaşları ve mahalle barışları çok önemliydi. Semtte Namık Kemal Lisesi ve halk sahası tüm futbol meraklılarının alanlarıydı. Tüm gençlik bu alanlarda boy gösterdi. Birçok yetenekli sporcular kulvarlara çıktılar. Örnek verirsek, Nevzat Güzelırmak, Ayhan, Ayfer, Özer, Ati Göksu, Sansar İlhan gibi... Halk sahası şimdiki Atatürk Spor Salonu'nun bulunduğu alandaydı. Tüm gençlik pazar günleri bu sahada amatör maçları da izlerdi. Zaten bu insanların belli eğlenceleri içinde futbol ön plandaydı. Sonraki dönemlerde gençlerin boyları ya da yetenekleri gereği voleybol, basketbol yada atletizm de hem sevildi hem de katılımı epeyce büyümüştü. İyi anımsıyorum, bizim okulda 100 metreci Mahir Perez birçok insanı sahalara çıkmıştı. Namık Kemal Lisesi'nin yıldızıydı Mahir. Onun da en büyük rakibi Yalçın Akgün idi.
Bugün çocukların ve gençlerin zamanlarını kullanacakları çokça eğlenceleri var. Bizim dönem bu alanda kısırdı. Ama bu dönem çok farklı. Yanlız şimdiki nesilin çök kötü bir durumu da şu, spordan çok arınmışlar. Bilgi sayaçlarını mükemmel kullanıyorlar ama spor denilince yanıt veremiyorlar.
Önemlisi sohbet nedir onu da bilmiyorlar. Dostluk ve arkadaşlık bugünkü gençler için belli çizgiyi aşamıyor. Hangisi iyi hangisi tercih ona bir şey diyemem. Ancak insan yaşadığını daha çok beğeniyor dersem hata mı yapmış olurum...