Hayrete düşürmek

Yayın Tarihi 09 Haziran 2014

Bu aralar yaşadığımız olaylardan dolayı hayrete düşüyoruz. Ülke gündemi ile ilgili olsun, İzmir gündemi ile ilgili olsun, sürü ile hayrete düştüğümüz konular mevcut. Hayrete düşürmek; Düşmenin kelime anlamını da sizlerle paylaşayım istedim. Şaşırtmak, şaşkınlığa yol açmak.(anlamına geliyor.)

Dün gazetelerin sayfalarını süsleyen İzmir Valisi “Özel İdare’nin kapanması ile boşta kalan personellerin belediyeler tarafından alınmak istenmediğini, ancak özel idare gayrimenkulleri ile ilgili talepkar olunduğu ile ilgili beyanatta bulunmuş. Sevgili Vali Belediyelere ,”Özel İdare’nin personellerini alacaksınız” diyerek tüm personelleri havuzdan belediyelere pas etmiş midir.? Etmiştir. Belediye başkanları kadroları ile ilgili itirazda bulunsa da Vali itirazları geri çevirmiş midir? Çevirmiştir. Yetkisini kullanarak dikte etmiş midir? Etmiştir. Sonuçta karar ne olmuştur. Tüm Özel İdare personeli belediyelere zorla da olsa aldırtılmıştır. Peki ya Özel İdare’nin gayrimenkullerine ne olmuştur? “Hazineye devrettim” oldu bittisine getirilmiştir. Eh Sayın Valim hayret etmeyelim de ne edelim?

O zaman Sayın Vali’nin kamuoyuna sitem eden haberleri ne anlama geliyor? Hangi fıtrata sığıyor? Anlamak mümkün değil.

Kaldı ki belediyelere “Özel İdare personellerini alacaksınız” diyerek mülki amirlik yapacaksınız ardından Özel İdare’nin gayrimenkullerini ise hazineye devir edilmesi ile ilgili başkanlığını yaptığı koordinasyon kurulu aracılığı ile İzmir’in mallarını belediyelere vermeyeceksiniz.

Sayın Vali, Özel İdare’nin personellerini neden acaba Hazine’ye devredemiyor? Veya neden kamuya ait diğer kurumlara gönderemiyor veya göndermiyor da gayrimenkulleri devredebiliyor… İyi niyetse görmek isteriz. Düz mantık; Sokaktaki vatandaşa bile sorsanız personeli belediyeye gönderen Vali’nin gayrimenkulleri neden hazineye verdiğini anlayacak kimseyi bulmanız mümkün görünmüyor.

Ha bu arada İzmir’in AKP’li milletvekillerinden ses seda çıkmıyor. Bu gayrimenkullerin tasarrufu iktidara kaldığı için mi ses etmiyorlar? Burada da İzmirliler’in hayrete düşmemesi mümkün değil!

Hazineye devredilecek gayrimenkullerin yarın akıbeti sizce ne olabilir? Hazine’ye ait gayrimenkullerin 10 yıldır başına ne geldiyse sanırım Özel İdare’den Hazine’ye devrolunanlarında başına aynı şey gelecektir. Kısacası satışı olacaktır. Kimlere diye sormaya gerek yok sanırım. Tekel arazileri, Karayolları arazileri kimlere satıldıysa, yani para kimdeyse, onlara satılacaktır.

Hazine kime bağlı? Başbakanlığa. Sayın Valimiz İzmir’in mallarını kime devrediyor? Başbakan’a bağlı bir devlet kurumu olan Hazine’ye devrediyor.

Kısadan hisse şuraya yazıyorum. Eğer İzmir halkı malına sahip çıkmaz ise Özel İdare’nin tüm malları 3-5 yıla kalmaz Hazine’den satışa çıkarılarak satılacaktır.

Hele hele ciddi paralar edebilen özellikle turistik tesislerin olduğu örneğin Balçova Termal Otel, Kaya Termal Otel, Bozdağ Kayak Tesisleri, adalar, yüzlerce milyar liralık gayrimenkuller, binalar satılacaktır. Kimlere satışının yapılacağını da şimdiden kestirmek çok mümkündür. Demedi demeyin! Sayın Vali’nin çıkıp personelleri belediyeler istemiyor ama gayrimenkulleri istiyor açıklaması, hayrete düşürüyor herkesi. Tersini de biz buradan Sayın Vali’ye iletelim. Sayın valim; personelleri Belediyelere alacaksınız diyorsunuz ama gayrimenkulleri vermiyorum diyeceksiniz. Bu sizi de vicdanen hayrete düşürmüyor mu?