Haydi gençler siyasete!

Yayın Tarihi 15 Temmuz 2013

Yıllardır siyaset arenası içinde yer alan biri olarak yıllar kelimesini kullanmanın mutluluğunu yaşamıyorum.¶ Çünkü her geçen gün yaşlanmanın mutlak sıkıntısı ile karşı karşıya olanlarla aynı duyguları paylaşıyorum. 90’lı gençlere özenen biri olarak bu neslin ağabeyi olmanın da onurunu yaşıyorum. Özellikle yerel seçimlerin yaklaştığı dönemde 90’lı gençlerin meclislerde azami temsilinin önemine dikkat çekmek istiyorum. Bana göre 20-30 yaş aralığında gençlerin belediye meclislerinde azami temsil edilmesi çok yararlı olacaktır.

Gezi parkı direnişi ile ortaya çıkan yaratıcı gençlerin eylemsel tutumları direnişleri, takdire şayandır. En çok 90’lı gençlere kadınlardan gelen destek de göz ardı edilmemelidir. Siyasi rant hesabı yapanların kendilerine yönlendirmeye çalıştığı direnişte bulunan gençler çok dikkatli olarak halk olduklarının ortaya koymuşlardır.

Kimlikli bireyler olarak halkın temsilcisi olduklarını gösterip birçok siyasiye ders veren gençlerin geleceğimizde siyasi olarak ciddi yer edinmelerinin yolu açılmalıdır.

Gençlerin dinamizmi tecrübeli ağabeylerimizin birikimleri ile birleştiğinde ciddi bir sinerji oluşacağına inanıyorum. Başarılı olabilmek için ise sürekli çalışmak felsefesi şiar edinilmelidir.

Futbolcu üreten ülkelere baktığımızda, “cin olmadan adam çarpan” futbolcuların yetiştiği ülke ile gerçekten teknik ve taktik bilgi birikimli klâs futbolcuların çıktığı ülkelerin başarı grafikleri çok farklıdır.

Siyasette de gençlik, cin olmadan adam çarpan değil, üreten öğrenen dürüst çalışkan ülkesini düşünen, hümanist yapıdaki kişilerden oluşmalıdır. Ayrıca bu kişilere de aynı karakter sahibi ağabeyler rehberlik yapmalıdırlar diye düşünenlerdenim. İtirazı olan varsa yapacak bir şey yok.

Sen anlamazsın sen bilmezsin sen daha küçüksün kelimeleri artık büyüklerimizin lügatlarından silinmelidir. Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençliğe emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ne sahiplendiğimiz kadar gençlere de sahip çıkmamızın ve önlerini açmamız görevimiz olmalıdır.

CHP gençlere güvendiğinin sinyalini verdi. Yerel yönetimlere aday olacak gençlerden ücret alınmayacağını duyurdu. Engelliler ve kadınlarında ücret ödemeyeceği adaylık sürecinde CHP’nin bireylere verdiği önem dikkatlerden kaçmamalıdır.

Gençliğin bu dönem siyasette söz ve karar sahibi olmasının önü açılıyor gibi görünüyor. İnşallah kazaya uğramaz. Yoksa gelecek tepki ne olur sandıktan başkası bilemez… Bu vesile ile gençlik siyasete haydi. Temiz siyaset için, demokrasi için, özgürlüklerin egemen olduğu bir ülke için haydi gençler siyasete diyoruz…

Soru 1: AKP’li İzmir büyükşehir belediye meclis üyesi olan bir arkadaşın, Bayraklı salhanedeki Tekel Depoları’nın olduğu yerde, imar değişikliği de şehircilik ve çevre bakanlığı tarafından gerçekleştirilen, 45’er katlı ikiz gökdelen inşaatlarının arsası ile nasıl bir ilgisi olmuştur.

Soru 2: Bayraklı Onur Mahallesi’nde yaşayan vatandaşları 4-5 yıl önce haritalama planlama çalışması yaparak ciddi rantlar elde eden ve halkı ciddi sıkıntıya soktuğu söylenen siyasetçi kimdir? Aliağa’dan da bu konuda ciddi şikâyetler geliyor. 5 yıl zaman aşımı süresi midir?