Hatırlıyor muyuz?

Yayın Tarihi 14 Temmuz 2020

Hani el ele dolaştığınız o günleri hatırlıyor musunuz? Hani sarmaş dolaş olduğunuz günleri, Hani göz göze olduğunuz, diz dize eğlendiğiniz mutluklarınızı... Hani dans ettiğiniz, halay çektiğiniz, oyunlar oynadığınız güldüğünüz, hüzünlendiğiniz anda sımsıcak kucaklaştığınız günleri hatırlıyor musunuz?

Hani el ele dolaştığınız o günleri hatırlıyor musunuz? Hani sarmaş dolaş olduğunuz günleri, Hani göz göze olduğunuz, diz dize eğlendiğiniz mutluklarınızı... Hani dans ettiğiniz, halay çektiğiniz, oyunlar oynadığınız güldüğünüz, hüzünlendiğiniz anda sımsıcak kucaklaştığınız günleri hatırlıyor musunuz?

Akşamın dönülmezini, yeni günün eskisinden farklı olduğunu artık görüyor musun? Eve hapsolduğumuz o günleri acaba tekrara normale dönebilecek miyiz diye düşündüğünüz o günleri hatırlıyor muyuz? Hani sadece 1 ay önceki günleri hatırlıyor muyuz? Acaba diye diye, ekmek yaptığımız. Yemekler pişirdiğimiz, zamanın nasıl geçtiğini bilmeden, meşgaleler bulmaya çalıştığımız, o günleri hatırlıyor muyuz? Hatırlıyor musun; Huzurun ülkemize gelmesi için inanılmaz umut beslediğimizi. Bir umuttur yaşamak, yaşamak bir ağaç gibi bir bitki gibi, yaşayan bir canlı gibi hiç solmadan yaşamak, diye bildiğimiz o günleri hatırlıyor muyuz? Sağlığımız yerinde olsun. Gerisi önemli değil dediğimiz o günleri hatırlıyor muyuz? Çocuklarımızın, ailemizin, çevremizdeki sevdiklerimizin sağlığının her şeyden önemli olduğunu gördüğümüz deneyimlediğimiz o günleri hatırlıyor muyuz? Paranın, malın mülkün, kariyerin pek de önemli olmadığı o günleri hatırlıyor muyuz? Evden çıkamadığımız, sokakların hakiminin kedi ve köpekler olduğu o günleri hatırlıyor musunuz?

Artık hayat normale dönüldüğünde (ki dönülmeyecek ama ) kırdığımız, döktüğümüz kızdığımız insanlara davranışlarımızı gözden geçireceğimizi ve gereksiz şeyleri bırakacağımızı kötü alışkınlıklardan uzaklaşacağımızın sözünü kendimize verdiğimizi hatırlıyor muyuz? Keşke şunu yapmasaydım. Keşke yalan söylemeseydim. Keşke dostlarımı kandırmasaydım. Keşke basit konulardan insanlara zarar vermeseydim dediğiniz günleri hatırlıyor musunuz? Cebinizde üç kuruş para olmasa da evde sizinle beraber olan sizi karşılıksız seven eşinizin, çocuklarınızın, annenizin, babanızın, kardeşinizin olduğunu tekrardan görüp en büyük zenginliğin ailenizin ve kendinizin sağlığı olduğunu fark edebildiniz mi? Kandırdığınız aldattıklarınızın sorgusunu yaptınız mı?

Sevginin sağlığın her şeyden önemli olduğunu fark edebildiniz mi? Hayatın yoğun temposunun bir andan mikron ölçeğinde bir virüsle durma noktasına geldiğini görebildiniz mi? Bu kadar mücadelenin bir anlamı yokmuş diyebildiniz mi? Sarayların, saltanatların, milyar dolarlarınız olsa da boş olduğunu fark edebildiniz mi? Yoksa siz yine eskiye dönüleceğini mi düşünüyorsunuz? Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. “Bir musibet bin nasihatten iyidir” kelimelerinin hayat için önemini anlayabildiniz mi?

Pandemi sürecinde insanların dininin, dilinin, ırkının pek bir şeyi fark ettirmediğini anlayabildik mi? Din, dil, ırk üzerinden yaklaşım sarf etmenin gereksizliğini anlayabildik mi?  Yer küre üzerinde yaşayan bütün insanların eşit olduğunu görebildik mi?  Bunu bize gösteren Koronavirüse minnet duyarak geleceğimizi daha doğru insani özelliklere göre şekillendirmemiz gerektiğini anlayabildik mi?

Savaşların gereksizliğini görebildiniz mi? Binlerce kişi tarafından korunan devlet başkanlarının bile aylarca izole alanlardan çıkamadığını görmediniz mi? Bunları görüp gücün gelip geçici basit bir şey olduğunu fark etmedik mi? Mikron ölçeğinde bir virüsten korkan büyük olduğunu düşünen insanlardan korkulmasına gerek olmadığını göremediniz mi? Milyar dolarlarca servetin dahi olsa onunla hayatta kalamayacağın gerçeğini hayatın bir son bulma evresinin olduğunu fark ettiniz mi? Ön yargılarınızdan artık kurtularak yeni doğmuş bir insan olarak çıkarsız menfaatsiz beklentisiz insan insanlığa ülkeye vatandaşlarınıza hizmet etmenin daha iyi bir erdem olduğunu görebildiniz mi? Göremediyseniz zaten siz hiçbir şeyi hatırlamıyorsunuz hatırlamayacaksınızdır.

Hatırlamayı unutmayın...