Hasan Denizkurdu’nun 20 Spartaküs’ü kim olacak!

Yayın Tarihi 25 Kasım 2014

Önce Gözlem gazetesi-Çetin Gürel- gündeme getirdi, sonra Gönül Soyoğul özel röportaj ve yazı ile gündemi taşıdı ve şimdi de ben İzmir ve Ege gündemine Hasan Denizkurdu’nun ‘20 Spartaküs lazım’ önerisini sunuyorum.

İzmir basınının da televizyonlarının da bu öneriyi gündemde tutup tartışmalarını diliyorum.

Çünkü Hasan Denizkurdu’nun önerisi altyapısı olan, siyasi temeli olan, derin tahliller ve tespitler içeren bir önermedir.

* * *

Hasan Denizkurdu’nu bilmem anlatmaya gerek var mı, kamuoyunun bu yakından tanıdığı ismin uzun yıllar sonra tekrar toplum ve siyaset sahnesine yeni bir solukla çıkması aslında derinlerde olan ve oldukça yaygın olan toplumsal bir beklentinin açığa çıkmasıdır.

İzmir Ticaret Odası Meclis başkanı iken tanıdığım ve Adalet Bakanlığı’na giden sürecine yakından tanık olduğum Hasan Denizkurdu siyasette duruşu ile İzmir’e ve Türkiye’ye damga vurmuş bir isimdir.

Bir televizyon yöneticisi olarak yakından takip ettiğim siyaset kulislerinde ikili ilişkilerim nedeniyle öğrendiğim bir bilgiyi Balçova Termal tesislerinde bir toplantı öncesi Sayın Hasan Denizkurdu ile paylaşmış ve bakan olacağını söylemiştim, bilmem hatırlar mı?

Bana göre Ekrem Demirtaş da en az Hasan Denizkurdu kadar siyasette başarılı olabilecek bir isimdi ama O, Ticaret Odası’nı marka yapmayı ve tarihe geçmeyi tercih etti. Belki bundan sonra siyasette hak ettiği yere gelir ve kim bilir 20 Spartaküs’ten biri olur.

Hasan Denizkurdu’nun kastettiği Spartaküslük nedir önce bunu onun ağzından aktarayım:

“İzmir ve Ege Bölgesi’nden 20 bağımsız milletvekili çıkaralım. Bu milletvekilleri AKP veya CHP’den de seçilebilir. Ama bence bu isimler meclise girdikleri zaman partilerinden istifa edip 20 kişilik bir grup kurmalılar. Bu 20 kişilik bağımsız grup oluşturulursa kanun, bütçe veya harcamalar meclisten geçerken engelleme veya katkıda bulunma hakkına sahip olur. Biz ne AKP, ne CHP, ne de MHP’den bu yakınlığı göremiyoruz. Onlar bize şaşı bakıyor. Bize 20 tane Spartacus lazım. Ben bunlar illa AKP, CHP; MHP’den çıksın demiyorum. Biz bağımsız çıkaralım, İzmirliler çıkarsın. Adayların dünya görüşü ne olursa olsun, ama İzmir için çalışsın.”

 

* * *

Hasan Denizkurdu’nu bu düşüncelere götüren alt yapı tespitleri en az bu öneri kadar önemli. 12 Eylül darbesinden beri düzelmeyen Ankara-İzmir ilişkileri, daha doğrusu iktidar erki ile yerel irade çelişkisi son 12 yılda da düzelmedi.

İzmir demokrat bir şehirdi ve bu demokratlığının bedelini pahalı ödedi, ödüyor.

Ömer Dinçer hemen her hafta “Ne olacak bu İzmir’in hali?” diye soruyor haklı olarak. Sayın Dinçer ister yerel, ister merkezi iktidarın bir an evvel İzmir’e İzmir’in istemlerine duyarlı davranmasını istiyor, İzmirliler adına. Bu istemden kimse alınmasın, veya alınan alınsın ve gereğini yerine getirsin. Aslında Ömer Dinçer’in kendini bir Spartaküs olarak ortaya atması da dipten gelen dalganın bir dışa vurumudur.

* * *

Şimdi ikinci soruyu sorma zamanıdır. Eğer bu 20 Spartaküs’te anlaştıysak onların kim olabileceğinin tespitine başlayabiliriz. Ben 20 değil 40 Spartaküs sayabilirim İzmir’de. Şu anda bir partinin içinde de olabilirler, siyasete hiç girmemiş de olabilirler.

Soru şu: 20 Spartaküs kim olacak? Bu sorunun yanıtını da diğer gazeteci arkadaşlara ve kamuoyuna bırakıyorum.