Hamza Dağ ile sohbet

Yayın Tarihi 29 Temmuz 2019

İzmir Medya Platformu üyeleri olarak geçtiğimiz günlerde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile bir araya geldik...

İzmir Medya Platformu üyeleri olarak geçtiğimiz günlerde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile bir araya geldik...

Dostane bir ortamda uzun uzun konuştuk.

"Ulusal" dediğimiz yurt çapında yapan yapan gazeteler, sayfalarında elbette Dağ'ın daha çok "Doğu Akdeniz'deki durum" ve "S-400" ile ilgili söylediklerine yer verdiler ama, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı'nın İzmir ile ilgili değerlendirmeleri de çok çarpıcıydı.

Bu değerlendirmelerin en başında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile ilgili olanlar vardı.

Hamza Dağ, tam da Karaburun'un CHP'li Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan'ın belediye meclis kararıyla kendisini şirket müdürü atamasının ve çift maaş almasının sarsıntıları devam ederken aynı durumun Tunç Soyer için de söz konusu olduğuna dikkat çekti. Dağ, Soyer'in kendisini iki yerde yönetim kurulu başkanı olarak atadığına, İZBETON ve İZFAŞ’ta yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptığına dikkat çekti.

Tunç Soyer'i buralardan maaş alıp almadığını açıklamaya davet eden Dağ, durumu benzer olan Aziz Kocaoğlu'nun geçmişte maaş almadan çalıştığına da özellikle dikkat çekti.

Soyer'in yaptığı atamaları da eleştiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, belediye şirketlerindeki akraba eş dost atamalarını da yakından izlediklerine vurgu yaparak, kritik yerlere yapılan atamalarda ehliyet ve liyakata değil Genel Başkan'a yakınlığın ölçü alındığını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uluslararası derecelendirme kuruluşlarının notları ile "borçsuz algısı" yarattığını ama durumun öyle olmadığını söyleyen Dağ, "Belediye'nin 4.8 milyar borcu var!" dedi.

Çiğli’nin 600, Buca’nın 500, Tunç Soyer'in 10 yıl yönettiği Seferihisar'ın 150, Dikili’nin 127 milyon borcu olduğunu belirten Hamza Dağ, Buca, Konak, Karabağlar'da da durumun aynı olduğunu vurgulayıp, "Çiğli gibi nüfusu çok olan bir belediyenin İzmir’in en büyük borçlusu olması çok ilginç" diye konuştu.

AK Parti'nin İzmir’e hizmetlerin devam ettiğini kaydeden Dağ, “İstanbul-İzmir Otoyolu 8 Ağustos’ta faaliyete başlıyor. Buradan İstanbul’a 2.5 saatte gidilecek. Çandarlı otoyolu yıl sonuna kadar inşallah bitecek. Şehir hastaneleri devam ediyor” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın, Babacan'ın kurmakta olduğu yeni parti ile ilgili soruma verdiği yanıt ise oldukça ilginçti...

Mehmet Tekelioğlu'nun geçtiğimiz günlerde yazdığım üzere, "AK Parti kendini toparlarsa, yeni parti ölü doğar" yorumunu hatırlattığım ve "AK Parti kendini nasıl toparlar?" diye sorduğum Dağ, "özetle", "biz dağılmış değiliz ki toparlanalım, ekonomi daha da iyiye gittikçe, her şey elbette daha farklı olur. Zaten onlar bizden hiçbir şey alamazlar, ya da çok az alırlar, onlar İYİ Parti'den alacaklar" diye konuştu.

Konuştuklarımız gerçekten çok ilginçti; siz ne dersiniz?